Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 170 HP Multiair Modul Arızası ve Belirtileri  (Okunma sayısı 15833 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mashart

• Membro
170 HP Multiair Modul Arızası ve Belirtileri
« : 04 Kasım 2017, 21:53:15 »
Arkadaslar herkese merhaba.
Bugun 170'lik Guilettam Antalyada Multiair Modul arızası verdi.

Sebebine gelecek olursam, araba yolda giderken bir anda motor sesli çalışmaya ve aşırı titremeye başladı, motor arıza lambasını yaktı ve çekişten düştü. Arabadan anladıgım için eyvah dedim modul gitti.
Antalya da aynı zamanda aracımı satın aldıgım kişi olan Turgay bey arkadasımın tavsiyesi ile Bir Oto özel servise aracımı iyi kötü yavaş yavaş götürdüm. Usta baktı, inceledi 2. silindirde sorun var çalışmıyor dedi, bujiyi söktü baktı buji yağlanmış. Bobin bozuk abi dedi, değiştir dedim değişti, sorun yine devam ediyor, daha sonra buji bozuk abi dedi, değiştir dedim sorun yine aynı. Inceledi baktı o silindirin kompresyonunu ölçtü, abi dedi bu silindirde kompresyon yok, ya subap kırmış ya da segman kırmış dedi. Usta dedim araba 68 bin km de ve yağını 10 bin km de değiştirir ve spesifikasyonları karşılayan en kaliteli motor yağı kullanırım, arabayı da hiç yormam dedim. Acaba Multiair modul bozuk olmasın dedim, yok abi o bozulmaz dedi.
Sonuc olarak iyi insanlar, hoş insanlar ama işten anlamıyorlar, benim 68 bin kmdeki arabama segman kırmış, kapak açılacak, gerekirse motor inecek dedi. Bende arabayı toplada bir istişare edeyim seni ararım dedim ve çıktım.Arabamı yarın çekici ile Konya'ya götürecegim.

Pazartesi günü FIAT yetkili servisinden ayrılma Konya'da tüm Bravocuların (Multijet, T-JET ve Multiair) ustası olan Abdullah ustamda ben bu modulu söktürecegim. Acaba tamiri olur mu ? Yenisini mecbur kalırsak alacagız ama öncelik tamir ? veya çıkma bulma imkanım ? Bu konuda değerli yorumlarınızı beklerim.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

ufuksrl

• Membro
Ynt: 170 HP Multiair Modul Arızası ve Belirtileri
« #1 : 04 Kasım 2017, 22:24:31 »
Geçmiş olsun.  Aracınızın model yılı nedir acaba?

mashart

• Membro
« #2 : 04 Kasım 2017, 22:27:56 »
sağolun hocam. 2011 model.

dr_eros

• Membro
« #3 : 04 Kasım 2017, 22:42:46 »
Geçmiş olsun. Önceki mesajlarınızda araca lpg taktırdığınızı yazmışsınız. Ne kadar kaliteli yağ da kullansanız,bakımda yapsanız lpg takılan aracın orjinaliyle alakası kalmıyor. Yaşadığınız arızada mutlaka rolü olmuştur

mashart

• Membro
« #4 : 04 Kasım 2017, 22:48:29 »
Hocam tesekkur ederim, bildiginiz üzere 2011 modellerde bu sorun kronik. 2012-2013-2014 model 170 HP multiair LPG ile uzun süredir kullanan arkadaslarım mevcut. Bunun yanında Bravo 140 HP Multiair LPG'li kullanan yaklaşık 20-30 tanıdıgım var (Bravo forumdan), hiç birisi LPG'den bir sıkıntı yaşamadılar. Yani bu sorunun LPG ile alakası yok. Bindigimiz arabanın motoru FERRARI değil FIAT. ve tüm fiat motorları LPG ile birebir uyumlu.
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2017, 22:59:10 Gönderen: mashart »

kaanromeo

• Membro
« #5 : 04 Kasım 2017, 23:19:20 »
Benim aracimda 2011 multiair
2011 lerde kronik bir durum demissiniz ancak bu durum tamamen yetkili servislerin cahilliginden ucuz yaga kacmalarindan dolayi kaynaklandi.
2011 multiairlerde ilk bakimdan sonra ariza vermeye baslayinca servis akillandi 5-40 tam sentetik yaga tekrar dondu
Cunku benim aracin servis kayitlarinda bile bole 2012.de ilk bakimda sevis 10-40 yag koymus arbaya ardindan 5000.km sonra kayitta multiair arizasi kaydi var ve tamir conta vs degismis diye gozukuyor yagida hemen 5-40 ile degistirmisler
Kronik bir durum yok 2011 lerden sonraki giu lerde zaten her bakimda 5-40.koydular
Birde sizin aracin gecmisi nasil modul arizasi verip serviste garantiden islem gormusmu arti lpg ile uyumlu bir motor degil multiairler italyada zaten lpg ile satilan model 120.lik modulsuz motorlardir.
Isiniz biraz sansa kalmis lpg montaji yapilan yer usta vs bunlar cok etklili turbo motorda lpgnin sikintili oldugunu bilmeyen kalmadi birde bizde hem turbo var hemde ma unitesi...

ayredin1982

• Membro
« #6 : 05 Kasım 2017, 10:25:02 »
 Öncelikle geçmiş olsun mashar hocam.

benim yaşadığım sorunun neredeyse aynısı.Araçta aşırı titreme ve ateşleme proplemi 1 ve 4 de oluyordu.Nerdeyse stop edecek gibi çalışma.
Öncelikle yapılması gereken bence aracın lpg tesisatını bildiğin bıçakla kestirmeniz.Sadece sigortayı sökmen ve devre dışı bırakman işe yaramaz bunu belirteyim. Bu sorunu yaşadığımın da akotada ki semih bey özellikle bunu özellikle söylemişti. Burdan da kendisine ayrıca teşekkür ederim.Allah razı olsun.Benim sorunum sadece lpg beyninin arızalı olması idi.Değişti ve sorunu çözdük.

Neyse daha sonra yetkili serviste yaptırabiliyor iseniz yazılımı yüklemesi oluyorsa yaptırın.(burası önemli)

Eğer yaptırma imkanız yoksa aracın aküsünü sökün ve aracı bir kaç hafta benzinli kullanın. Proplem ortadan kalktı ise sorun lpg'den kaynaklıyor demektir.Ondan sonrasını zaten az çok biliyordunuzdur.

Aracın 2011 model olması multiair arızasına meyilli olduğunu gösterebilir.Ancak bu dediğimi yapmanızda fayda var.

Not:Fiat bravo forumdaki konumu ayrıntılı okuyabilirsiniz.

admin

• Amministratore
« #7 : 06 Kasım 2017, 09:31:29 »
MultiAir'in "de" arıza yaptığı bir gerçek ancak bunun kronik olduğu durumu doğru değil. Multiair için "Kronik olarak arıza yapar" diyebilmek için nerede ise tüm Multiair üniteli, buna Fiat ve Jeep'te kullanılan motorları da saymak gerek, motorların arıza yapması gerekir. Ancak öyle bir şey söz konusu değil.
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

dr_eros

• Membro
« #8 : 06 Kasım 2017, 09:47:15 »
Hocam tesekkur ederim, bildiginiz üzere 2011 modellerde bu sorun kronik. 2012-2013-2014 model 170 HP multiair LPG ile uzun süredir kullanan arkadaslarım mevcut. Bunun yanında Bravo 140 HP Multiair LPG'li kullanan yaklaşık 20-30 tanıdıgım var (Bravo forumdan), hiç birisi LPG'den bir sıkıntı yaşamadılar. Yani bu sorunun LPG ile alakası yok. Bindigimiz arabanın motoru FERRARI değil FIAT. ve tüm fiat motorları LPG ile birebir uyumlu.

Admin'in de belirttiği üzere multiair ünitesi kronik sorunlu bir parça değil. Kendi adıma da 2 farklı MK1 giuliettayı 5 yıl kullandım, sorun çıkmadı. Bu parça için uygun olan tabir ''hassas'' olduğudur. Yanlış yağ, LPG gibi uygulamalara toleransı yok.

Ayrıca Bir motorun Fiat olması olması onu direk LPG uyumlu yapmadığı gibi Ferrari olması da uyumsuz yapmaz. Atmosferik motorlu bir Ferrariye LPG ile sorunsuz binebildiğiniz gibi turbo+multiair'li Fiat'la yolda kalabilirsiniz.

ealprsln

• Membro
« #9 : 06 Kasım 2017, 10:18:47 »
Benzer şekilde yağ değişiminde kapasiteden fazla yağ eklenmesi de MA ünitesinin zarar görmeine sebep olabilir. Araç ilk günden itibaren FIAT 9.55535-S2 spesifikasyonuna uyan yağlar kullanılmış olabilir fakat araca eklenen yağ kapasitenin üzerindeyse bunun da sıkıntılara yol açması çok muhtemelerdir....
THE ROMANCE OF PERFORMANCE
'11 MiTo Quadrifoglio Verde

admin

• Amministratore
« #10 : 06 Kasım 2017, 10:43:23 »
En önemli hususlardan biri de Multiair FİLTRESİ. Kitapçıklarda herhangi bir değişim bilgisi yer almasa da KULLANICILAR tarafından en azından her 30.000 km'de veya her ikinci yağ değişiminde ya değiştirilmesi ya da balata spreyi ile iyice temizlenmesi önerilir.
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

stan

• Membro
« #11 : 06 Kasım 2017, 12:53:01 »
"LPG multiair'i bozar" cümlesi, teknik olarak hiç bir alt yapıya sahip olmayan boş bir var sayımdır.

Aracın LPG ile uyumu, enjeksiyon tipi ile alakalıdır. Manifold üzerinden enjeksiyon var ise her türlü LPG takılır. Ki multiAir motorların hepsinde manifold üzerinden enjeksiyon vardır.

Ama şu bir gerçektir ki, LPG ile uzun vadede zorlama fazla olabilir, bu sebeple subablar eğer dayanıksız bir malzemeden ise yanma yapabilir. Ama doğru lpg ayarı (ltft ve stft değerlerinin +/- %5 aralığında kalmasının sağlandığı değer) buna da engel olur.

Ama şu da bir olasılıktır ki, eğer lpg montajı yapan usta elektriksel bağlantılar konusunda beceriksiz veya baştan savma iş yaptı ise, o arabanın elektronik ile alakalı gerçek veya fake her türlü hata araçta oluşabilir. Bu noktada, @ayredin1982 nin de dediği gibi, öncelikle lpg ile ilgili işi bilen bir usta ile çözüm aramak gerekir.

MultiAir ünitesi yap basıncı ile algılama/aktivasyon işlemlerini yaptığı için, kullanılan yağa ve yağın eksik olmadığına dair devamlı kontrol çok çok önemlidir.

ealprsln

• Membro
« #12 : 06 Kasım 2017, 14:53:11 »
uzun vade kıyaslaması yapıldığında; LPG dünyadaki her motora zarar verir. İstisnasız...
THE ROMANCE OF PERFORMANCE
'11 MiTo Quadrifoglio Verde

ufuksrl

• Membro
« #13 : 06 Kasım 2017, 23:05:28 »
Mart 2011 tarihine kadar üretilen Tüm multiair motorlar risk altındadir. Bu tarihten sonra modül revizyona girmiş ve bu sorun ortadan kalkmıştır. Doğrudan fca İtalyadan alınan bilgidir. Hatta eperden bakarsanız revizyona girdiği tarihi görürsünüz. Doğru Yağ kullanarak bu süreyi uzatmak mümkün fakat belirtilen tarih içinde kalan Tüm multiair motorlar bu arızayı vermiştir, verecektir.

ayredin1982

• Membro
« #14 : 07 Kasım 2017, 10:15:27 »
Bu konuyu okuyanlar için bilgisayarımda multiair arızası için bir not buldum.Nerden bulduğumu hatırlayamadım.Bilginiz olsun.İşine yarayan olur inşallah.Sanırım bravoforumda uzman bir arkadaş yazmıştı.

Bülten numarası: 1036 0 000 AA

Geçerli olduğu araçlar:

-500 0.9 TwinAir
-Panda (139) 0.9 TwinAir
-Punto (199) 0.9 TwinAir ve 1.4 Turbo MultiAir
-500L 0.9 TwinAir
-Bravo 1.4 Turbo MultiAir

Hata tanımı:

-Marşa basıldığında motor uyarı ışığının yanması ve motorun düzensiz çalışması (ateşleme hatası, titreme, sarsılma, marş almama, güç düşümü, silindirlerden birinin iptal olması, vb.)
-Aşağıdaki hata kodlarından biri ya da birkaçının mevcut olması.
P0300
P0301
P0302
P0303
P0304
P1061
P1062
P1063
P1064
P1524

Yapılması gerekenler (servisteki tüm ekipmana sahip olmadığımızdan bu kısmı kullanıcılara yönelik olarak biraz sadeleştirdim, komple modül değişiminden önce kontrol edilmesi gerekenler denebilir) :

-Motor yağının seviyesini ve kalitesini (renk/görünüş) kontrol edin.
-Herhangi bir yağ veya su kaçağı olmadığından emin olun.
-P1061/2/3/4 hata kodlarından birini alıyorsanız selenoid valflerin elektrik bağlantılarını kontrol edin. Özellikle aşağıdaki gibi bir hasar olmadığından emin olun (bültende yazmıyor fakat yenisiyle değiştirip denenebilir sanırım).

-Olası bir az sıkılma olasılığına karşı bujileri 1.8daNm'ye ayarlanmış bir anahtarla sıkın.
-Modülün yağ sıcaklık sensörünün bağlantısını kontrol edin, hasarsız olduğundan emin olun (yine bültende yazmıyor fakat yenisiyle değiştirip denenebilir sanırım).

-Modülün yağ filtresini değiştirin. Çıkardığınız filtrede kalıntı, tıkanma, vb. olup olmadığını kontrol edin.

-Modüldeki yağ seviyesini kontrol edin. Motor yağı dolum kapağını açtığınızda yağ akışı görüyorsanız seviye doğrudur. Yağ çıkışı olmuyorsa fotoğraftaki bilyeyi aşağıya doğru bastırarak delikten modüle yağ dolumu yapın. MultiAir için maksimum 240ml, UniAir için maksimum 80ml. 12 saat sonra motoru çalıştırın, sorunsuz çalışıyorsa hata, modüldeki yağ miktarının az olmasından kaynaklanmıştır.

Bundan sonrası modülün motordan sökülüp neredeyse her bir parçasının gözle ve elle kontrol edilmesine ayrıldığından yazmıyorum. Servis zaten uğraşmayacaktır.

Son olarak bujilerin göz kontrolü için bir fotoğraf var. Normal çalışan bir motorda olması gereken bujiler ilk fotoğraftaki gibi kahverengi ile açık gri arası bir renkte olmalılar. Aracınız yukarıdaki arıza kodlarını verirse bujilerden biri ya da birkaçı diğer fotoğraftakilerden birine benzeyecektir. Ya da tam tersi, eğer bujileriniz diğer fotoğraftakilerden birine benzemeye başlamışsa yakında modülünüz arızalanabilir.

Periyodik bakım planında buji değişiminin 30.000km ya da 2 yıl olduğunu hatırlatmakta fayda var. İridyum buji diye daha uzun süre kullanmak riskli olabilir.

Başka bir hatırlatma da olması gerekenden ince yağ kullanılırsa (çalışma sıcaklığı viskozitesi 40 yerine 30) bujiler en altta soldaki gibi oluyormuş.

« Son Düzenleme: 07 Kasım 2017, 10:19:08 Gönderen: ayredin1982 »

mashart

• Membro
« #15 : 23 Kasım 2017, 20:45:29 »
Arkadaslar aracımı 14 gün sonra bugun servisten teslim aldım. Artık o kadar sessiz çalışıyor ki rolantide çalışırken stop etti zannediyorum. Çekişi eskiye oranla bariz şekilde değişmiş. Servise toplamda 6572,00 TL ücret ödedim. Helali hoş olsun arabamı seviyorum. Bundan sonra multiair modul bugun mu bozulacak yarın mı bozulur diye bir düşüncem kalmadı. Değişen parçalara gelirsem;

Multiair Modulü (Actuator)
Triger Seti
4 Adet Buji
Takım Emme ve Eksoz Subap
Takım Subap Lastiği
Silindir Kapak Contası
Üst Kapak Conta
Emme-Eksoz Manifold Contaları
Motor Yağı ile tüm filtreler
ilave olarak da Şanzuman yağını ve antifirizini de değiştirttim.

stan

• Membro
« #16 : 24 Kasım 2017, 08:35:35 »
İlk anda 6.000 tl büyük para gibi geliyor ama yapılan işin listesine bakınca, resmen yarı motor yapılmış, üst kapak komple elden geçmiş. Sorunsuz teslim almanıza sevindim, kazasız belasız güzel günlerde kullanın.

Fakat merak ettiğim, aşağıdaki işlemler multiair arızası kapsamında mı değiştirildi, yoksa başka sebepten dolayı sıkıntı olduğundan mı?
Silindir Kapak Contası
Üst Kapak Conta
Emme-Eksoz Manifold Contaları

mashart

• Membro
« #17 : 24 Kasım 2017, 08:41:56 »
Hocam aynen öyle yarı motor yapıldı gibi birsey oldu. Multiair modulu bozulunca, araba 1 adet subap eğdi. Servis subapların tamamının yenilenmesi iyi olur dedi, subap değişimi için silindir kapağı söküldü. Kapak sökülünce bahsi geçen tüm contalar yenilenir. Eski conta ile araç tekrar toplanmaz.

Ormanci

• Membro
« #18 : 24 Kasım 2017, 08:54:06 »
Ben arabayı alırken 2010 modeller için modül muhabbeti dönüyordu, hatta çok kısa süre zarfında sorunun giderildiği söyleniyordu. Tam da 2011 Mart sonuna doğru aldım arabayı ama daha önce üretilmiştir, Birmot'ta yatıyodu çünkü :D

Araba 70.000'de, şimdilik herhangi bir sıkıntı yok, yağını zamanında ve belirtilen ile değiştiriyorum. Multiair filtresi denen küçük zımbırtıyı da değiştirdik. İnşallah iş açmaz :)

stan

• Membro
« #19 : 24 Kasım 2017, 09:04:06 »
Hocam aynen öyle yarı motor yapıldı gibi birsey oldu. Multiair modulu bozulunca, araba 1 adet subap eğdi. Servis subapların tamamının yenilenmesi iyi olur dedi, subap değişimi için silindir kapağı söküldü. Kapak sökülünce bahsi geçen tüm contalar yenilenir. Eski conta ile araç tekrar toplanmaz.

subab eğilmesi detayıyla net oldu şimdi hocam.

Tekrardan hayırlı olsun.

Semih izgi

• Membro
« #20 : 27 Kasım 2017, 11:04:06 »
Hayırlı olsun. Son arızanız olur inşallah

mashart

• Membro
« #21 : 28 Kasım 2017, 12:05:41 »
Sağolun hocam, inşallah son arızamız olur.

agucba

• Amministratore
« #22 : 28 Kasım 2017, 12:22:11 »
Sağolun hocam, inşallah son arızamız olur.

Murph Kanunları'nın birinci maddesi;

Ters gitme olasılığı taşıyan bir şey ters gidecektir.

Yani rahat olun, mekanik olan herşey mutlaka bir gün patlak verecektir.  :))

///////////////

ayredin1982

• Membro
« #23 : 28 Kasım 2017, 13:15:05 »
geçmiş olsun hocam.Sorunsuz kullanırsınız umarım.
Alırken 2011 model multiairlere pek yaklaşmamak gerek.3-5 fazla verip üst model almakta her zaman fayda var diye düşünüyorum.

agucba

• Amministratore
« #24 : 28 Kasım 2017, 15:40:48 »
geçmiş olsun hocam.Sorunsuz kullanırsınız umarım.
Alırken 2011 model multiairlere pek yaklaşmamak gerek.3-5 fazla verip üst model almakta her zaman fayda var diye düşünüyorum.

Hatta bence, imkanlar elverdiği ölçüde en az birinci makyajı görmüş modelden almak gerek.

///////////////

GoogleTagged