Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Far İçi Temizliği - 159  (Okunma sayısı 2991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bugraltun

• Membro
Far İçi Temizliği - 159
« : 26 Ağustos 2020, 01:30:57 »
Helloğ, yine bir can sıkıntısıyla karşınızdayım.

Daha önce mercekleri söküp temizlemiş, far dışını zımparalamıştım biliyorsunuz, bugün ampulleri de değiştirdim ancak hala istediğim seviyede değil aydınlatma. Reflektöre ayna folyo takviyesi yapacağım ama konu bu değil.

Farları komple söküp, mercekleri çıkarıp farın içini yıkamayı planlıyorum. Daha önce yapan var mıdır? Bir sıkıntı olur mu acep?
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

hi_cazz

• Membro
Ynt: Far İçi Temizliği - 159
« #1 : 26 Ağustos 2020, 13:30:59 »
Helloğ, yine bir can sıkıntısıyla karşınızdayım.

Daha önce mercekleri söküp temizlemiş, far dışını zımparalamıştım biliyorsunuz, bugün ampulleri de değiştirdim ancak hala istediğim seviyede değil aydınlatma. Reflektöre ayna folyo takviyesi yapacağım ama konu bu değil.

Farları komple söküp, mercekleri çıkarıp farın içini yıkamayı planlıyorum. Daha önce yapan var mıdır? Bir sıkıntı olur mu acep?
Komple açmışken mercekleri değiştirmenizi tavsiye ederim. En büyük fark o zaman oluyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

fatihmehmet

• Membro
« #2 : 26 Ağustos 2020, 14:39:16 »
Komple açmışken mercekleri değiştirmenizi tavsiye ederim. En büyük fark o zaman oluyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
+1

Şimdiye kadar boşuna uğraşmışım dersiniz.
2007 - Alfa Romeo GT Q2 1.9 JTD (2019-.....)
2004 - Alfa Romeo 156 mk2 2.0 TS Manuel. (2016- 2019)
2008 - Alfa Romeo 147 1.6 TS - Alfa Rosso. (2013-2016)

alperuzi

• Membro
« #3 : 26 Ağustos 2020, 20:21:01 »
Şurada bir kaç resim var mercek değişimi ile ilgili, geçen sene yapmıştım:

https://www.alfistiturkey.net/forum/uyelerimiz-ve-alfa-romeo-lari/buongiorno-alfisti-bir-159-hikayesi-)/msg429087/#msg429087

Yanlış hatırlamıyorsam Octavia veya herhangi bir Bosch mercek kullanan araçtan çıkma bulunabiliyor. Yıl olarak yeni bir araçtan çıkma olursa hem ampul takma mekanizması, hem de mercek kalitesi daha iyi oluyor.

edit:
Bu arada çıkan far reflektörlerim duruyorlar. Bir kontrol edeyim durumlarını, iyi durumda ise gönderebilirim.

Bugraltun

• Membro
« #4 : 27 Ağustos 2020, 02:15:57 »
Şurada bir kaç resim var mercek değişimi ile ilgili, geçen sene yapmıştım:

https://www.alfistiturkey.net/forum/uyelerimiz-ve-alfa-romeo-lari/buongiorno-alfisti-bir-159-hikayesi-)/msg429087/#msg429087

Yanlış hatırlamıyorsam Octavia veya herhangi bir Bosch mercek kullanan araçtan çıkma bulunabiliyor. Yıl olarak yeni bir araçtan çıkma olursa hem ampul takma mekanizması, hem de mercek kalitesi daha iyi oluyor.

edit:
Bu arada çıkan far reflektörlerim duruyorlar. Bir kontrol edeyim durumlarını, iyi durumda ise gönderebilirim.

Reflektörler parlaksa cok makbule geçer valla. Bugün açtım aluminyum folyo yapistirdim kararan yerlere, gözüm gönlüm açıldı yahu. Biraz aceleye geldi yıkama işine giremedim, ilk firsatta detayli fotograflarla burada olacagim.

Reflektor icin haber bekliyorum @alperuzi

Bugraltun

• Membro
« #5 : 28 Ağustos 2020, 01:40:34 »
Evet 5 saatlik bir uğraşın sonucunda istediğim sonuca %90 memnuniyetle ulaştım. Önce tamponu söktüm, farları aldım eve geldim. Dışını sildikten sonra ilk iş mercekleri ve xenon beynini söktüm. Beyni sökmek şart değil ancak garanti olsun, 3 tane vidası var. Reflektörlerin kararan yerlerini alüminyum folyo bantla kapladım, aynalı folyo kaplayacaktım onu da bi kaplamacıdan almıştım fakat yapıştırmadan önce çakmakla bi deniyim dedim, folyo yandı kayboldu :o alüminyum bantın yansıtıcılığı daha zayıftı ancak ısıya dayanıklı olduğu için mecburen alüminyum bantla yola devam dedim.

Tüm ampülleri söküp soketleri dışarıda tutarak 1 yemek kaşığı üzüm sirkesiyle yaklaşık 2 litre suyu doldurdum çalkaladım. Ardından aynı işlemi bulaşık deterjanıyla yaptım. Durulamak için kireçsiz olduğundan içme suyuyla yaklaşık 6-7 kere daha doldur boşalt yaptım. Mercekli alan açık, rahatlıkla el giriyor, ortadaki park ve sinyalin olduğu gözün ağzı dar, içine 2-3 tane bez atıp tornavidayla temizleyebildim, bezleri kargaburunla çıkardım. Uzun farın olduğu en içteki göze malesef dışarıdan müdahale edilemiyor, orası çalkaladığımla kaldı sadece. Fotoğraflarda da görünüyor o göz biraz gariban kaldı. Bezle temizledikten sonra bi 10 15 dakika fön makinesiyle kurumaya bıraktım.

Üzüm sirkesi önemli arkadaşlar, elma sirkesi sert olduğundan kromu kaldırabilir diye üzüm kullandım, özellikle dışındaki krom kaplamalarda harikalar yarattı. Son olarak kapatırken soyulan kabloları iyice sarıp düzgünce kapattım.

Far ayarınız muhtemelen bozulacak, far ayarınızı yaptırmayı unutmayın.

Temizlik için niyeti olan arkadaşlara ilham olsun;

Kurutma aşaması;

Sadece 1 fardan çıkan toz;

Kararan reflektöre alüminyüm yanmaz bant;

Bitirene kadar hava karardı anca bunu çekebildim;

Ve asıl bomba üzüm sirkesi, dıştaki kromlar ölmüş gibiydi, üzüm sirkesi bildiğimiz mucize;

Before & after;

olcaycharger

• Membro
« #6 : 30 Eylül 2020, 16:53:45 »
Valla süper olmuş, eline sağlık. Paylaşımlar için teşekkürler.
Olcay Meral
1998 156 2.5 V6 24V Nero

Bugraltun

• Membro
« #7 : 01 Ekim 2020, 01:58:21 »
Valla süper olmuş, eline sağlık. Paylaşımlar için teşekkürler.

Teşekkürler  :rock:

Kısalar;

GoogleTagged