Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Giulietta yağ yakması ??  (Okunma sayısı 1624 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pasa_caan

• Membro
Giulietta yağ yakması ??
« : 12 Mayıs 2016, 21:20:47 »
Merhaba arkadaşlar.
Forumda arattim ama net bulamadım .
Giulietta 1.4 120 hp lık giu var ve bu giu da power box mevcut.
Yağ değişimi geldi ve ustaya gosterdigimde yağ kalmamış biran önce değişmesi lazım dedi. (En son yağ değişimi 15000 km önceydi )
Yağ çubuğundan bakarak bunu söyledi tabiki, fakat bugün ilk calistirdigimda kendim baktım yağ çubuğunda seviye olarak ust noktadaydi ? Ben mi yais baktım yada ortada bir sorun mu var anlamadım.
Yardımcı olacak arkadaş var ise cevap bekliyorum . tesekkur ederim şimdiden

MI 3W cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

octinum

• Moderatore
Ynt: Giulietta yağ yakması ??
« #1 : 12 Mayıs 2016, 21:33:43 »
Usta motoru durdurduktan hemen sonra bakmış olabilir mi? Yapmaması gerek böyle bir hatayı gerçi.

Motoru durdurduktan en az birkaç dakika sonra ölçüm yapın. Ustayla ikinizin arasında bu kadar fark olması normal değil.

Bir de, ben mi yanlış okudum yoksa "onbeşbin km önce" mi değişmişti o yağ? :) Giulietta'nın yağ değişim aralığı kaç bin km? Kullandığınız yağ ne? Kullanım koşulları? Sürekli kısa mesafe ve motor tam ısınmadan dur-kalklı kullanıyorsanız o gördüğünüz eksilmemiş yağın bir kısmı su olabilir.

pasa_caan

• Membro
« #2 : 12 Mayıs 2016, 21:55:40 »
10 dk lık kullanım sonrası ustanın yanına gittim. Yakındı yeri. Fakat  ısı gelmişti yerine tabiki.
İki uç dakika içinde çubukla baktı.
Bana serviste söylenen 20000 km de bir bakıma girecek ama siz 15000 de değiştirebilirsiniz tarzında yorumu olmuştu. Ona istinaden gittim.
Birde yağ eksilmesinden kaynaklı herhangi bir yağ göstergesi veya farklı bir aksi durum ile karsilasmadim

pasa_caan

• Membro
« #3 : 12 Mayıs 2016, 22:01:33 »
Çok özür dileyerek düzeltiyorum. 15000 de bir yıllık bakım olması gerekiyor. Benim araç 12000 km oldu. Değiştireyim dedim. Yanlış hatirladim kusura bakmayın

octinum

• Moderatore
« #4 : 12 Mayıs 2016, 22:26:41 »
Çok özür dileyerek düzeltiyorum. 15000 de bir yıllık bakım olması gerekiyor. Benim araç 12000 km oldu. Değiştireyim dedim. Yanlış hatirladim kusura bakmayın

Hah tamam. :) Özür dilemeyiniz, ne demek...

Pazar günü şöyle rahat vakitte kendiniz bakabilir misiniz yağa? Akşamdan düz bir zemine parkedin. Sabah kahvaltıdan sonra, motoru filan hiç çalıştırmadan bir bakın. Sıcaklık o kadar önemli değil de motoru kapattıktan hemen sonra yağa bakılmaz zaten, yağın kartere çökmesi beklenir. Bu süre ne kadardır, motora göre ne kadar değişir, Giulietta'da farklı bir şey var mı bilmiyorum ama. Benim her iki araç için de motoru kapattıktan 2-3 dakika sonrasındaki ölçümle 5-10 dakika sonraki ölçümler bir şekilde farkediyor. Bir adet Vectra B 2.0, bir adet de 156 2.0 TS'ten bahsediyorum.

Sürekli kısa mesafe, ısınmadan dur-kalk vb. kullanıyorsanız yağı değiştirmenizi önereceğim şahsen. Hem katıkları özelliklerini kaybediyor, hem şöyle güzel bir otoban zorlaması olmadığında nem buharlaşma fırsatı bulamıyor. Bence 20.000km ideal koşullardadır.

pasa_caan

• Membro
« #5 : 12 Mayıs 2016, 22:30:55 »
Bende kartele tam suzuldugu düşünmemiştim. Ayrıca ustanın yağ yok denecek kadar az , hatta bakıma iki gün var bu sırada çok gezmeyin de dedi. Bana afakanlar bastı !!!
Ciddi seviyede aracı zorlayan sürekli basan biri değilim hele uzun soluklu yazık derim basmam :)
Birde ustanın dediği gibi yağ eksilmesi ciddi ise arıza ışığını yakması gerekmiyor mu ?

octinum

• Moderatore
« #6 : 12 Mayıs 2016, 23:07:38 »
Giulietta'da yağ seviye sensörü var galiba, o zaten söyler yağ seviyesi azaldığında. Teyidini alın ama bildiğimden değil tahminimden söylüyorum.

Ustanın kastı yağın yağ çubuğunda ölçülemeyecek seviyeye düştüğüdür muhtemelen. Bitse zaten yağ basınç lambasını yakar (seviye uyarısı değil, yağ basınç lambası). O da önce göz kırpmayla başlar. Tabii her halükarda düşük yağla gitmemek gerekiyor. :) Ben haftalık kontrol ediyorum o yüzden (156 2.0 TS'de yağ seviye sensörü yok).

Yağ basınç ve seviye uyarılarına dikkat ederek kullanabilirsiniz bence. İki gün sonra yıllık bakım mı var? Bir şey olmaz gibi.

Sercan Keklik

• Membro
« #7 : 13 Mayıs 2016, 00:28:27 »
Aracın yağını lütfen soğuk iken ölçün, Üst Koruma kapağı (Plastik Olanı) sökün. Yağ buharlaşması, yağ sızıntısı varmı bakın. Yok ise karter korumayı söktürüp alt kısma bakın darbe varmı?

Bunun haricinde aracın yağ yakması pek normal bi durum değil. Yağınızı değiştirip, kontrol altında tutun. ortalama 200 Liralık masraf size büyük belalar açmasın.
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
159 JTD Ti
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeosuydu

pasa_caan

• Membro
« #8 : 13 Mayıs 2016, 06:10:50 »
Aracın yağını lütfen soğuk iken ölçün, Üst Koruma kapağı (Plastik Olanı) sökün. Yağ buharlaşması, yağ sızıntısı varmı bakın. Yok ise karter korumayı söktürüp alt kısma bakın darbe varmı?

Bunun haricinde aracın yağ yakması pek normal bi durum değil. Yağınızı değiştirip, kontrol altında tutun. ortalama 200 Liralık masraf size büyük belalar açmasın.

Söylediklerinizi uygulayacagim , tesekkur ederim. Çok fazla motor bilgim yok ama ben yağ yaktığı düşüncesinde değildim. Son zamanlarda vw grubunda benzinli 160 hp lık araçlarında yağ yakıyor dedikodu veya gerçek söylemlerle hasır  neşir olunca giu da mı demeden geçemedim. Sürüş olarak aracı Zorlamam kiyamam o şekilde ;) zorlamadan yakması düşüncesi tuhaf geliyor.
Ama darbe gibi durumları kontrol edecegim

pasa_caan

• Membro
« #9 : 13 Mayıs 2016, 06:13:37 »
Giulietta'da yağ seviye sensörü var galiba, o zaten söyler yağ seviyesi azaldığında. Teyidini alın ama bildiğimden değil tahminimden söylüyorum.

Ustanın kastı yağın yağ çubuğunda ölçülemeyecek seviyeye düştüğüdür muhtemelen. Bitse zaten yağ basınç lambasını yakar (seviye uyarısı değil, yağ basınç lambası). O da önce göz kırpmayla başlar. Tabii her halükarda düşük yağla gitmemek gerekiyor. :) Ben haftalık kontrol ediyorum o yüzden (156 2.0 TS'de yağ seviye sensörü yok).

Yağ basınç ve seviye uyarılarına dikkat ederek kullanabilirsiniz bence. İki gün sonra yıllık bakım mı var? Bir şey olmaz gibi.

Yarın kısmet ise sabahtan yapılacak bakımı. Sonuç ne olacak kontrol edeceğiz. Genel olarak sercan beyin bahsettiği şekilde de kontrol edeceğim.

mahoretti

• Membro
« #10 : 13 Mayıs 2016, 09:58:35 »
uygun yağ konulduğuna emin olun. Servisler maalesef bu konuya bizler kadar dikkat etmiyorlar. Sizin müdahalede bulunmanız gerekiyor çoğu zaman. marka ve yoğunluğuna dikkat edin. Gerekirse siz alın yağı.

pasa_caan

• Membro
« #11 : 13 Mayıs 2016, 15:17:40 »
Peki yağ olarak onerebileceginiz marka ? Model ? Varmı

GoogleTagged