Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: İkinci ekzoz çıkışı-TÜVTÜRK  (Okunma sayısı 4038 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akıllı

• Membro
İkinci ekzoz çıkışı-TÜVTÜRK
« : 13 Nisan 2017, 13:20:10 »
Arkadaşlar merhaba. Geçen hafta @Sercan Keklik ten 159'a orjinal ekzoz ucu aldım. Vakit yokluğundan ikinci çıkış için bugün anca bakabildim. Sağolsun @Adza Uğur ile beraber 4 ekzozcu gezdik.

Birisi şu kadar paranı alır tokatlar geçerime getirdi direk. Birisi önce plastiği halledin dedi.

Diğer ikisi ise TÜVTÜRK muayenesinden (emisyon değil direk tüv) geçemeyeceğimi, önce onu halletsem daha iyi olacağını söyledi. Nasıldı neydi derken sistemden arabanın orjinal haline bakıldığını, yapacağım modfikasyonun orjinal olmadığı için ağır kusur sayılacağını söylediler. Bir sürü arabanın gelip, bagajda gezdirdikleri orjinal boru vs yi geri taktırıp muayeneye öyle gittiklerini de ayrıca ifade ettiler.

Bu yeni bir şey mi? Var mı bu konu ile ilgili sıkıntı yaşayan yakın zamanda duyan vs.

Ona göre karar vereceğim. Şimdiden teşekkürler.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

francobaresi

• Membro
Ynt: İkinci ekzoz çıkışı-TÜVTÜRK
« #1 : 13 Nisan 2017, 13:24:19 »
Arkadaşlar merhaba. Geçen hafta @Sercan Keklik ten 159'a orjinal ekzoz ucu aldım. Vakit yokluğundan ikinci çıkış için bugün anca bakabildim. Sağolsun @Adza Uğur ile beraber 4 ekzozcu gezdik.

Birisi şu kadar paranı alır tokatlar geçerime getirdi direk. Birisi önce plastiği halledin dedi.

Diğer ikisi ise TÜVTÜRK muayenesinden (emisyon değil direk tüv) geçemeyeceğimi, önce onu halletsem daha iyi olacağını söyledi. Nasıldı neydi derken sistemden arabanın orjinal haline bakıldığını, yapacağım modfikasyonun orjinal olmadığı için ağır kusur sayılacağını söylediler. Bir sürü arabanın gelip, bagajda gezdirdikleri orjinal boru vs yi geri taktırıp muayeneye öyle gittiklerini de ayrıca ifade ettiler.

Bu yeni bir şey mi? Var mı bu konu ile ilgili sıkıntı yaşayan yakın zamanda duyan vs.

Ona göre karar vereceğim. Şimdiden teşekkürler.
Benim arabamda aktif cift cikis egzos var ve gecen ay muayene yeniledim bir sorun olmadi. Eski aracimda aktif olmayan 2. Egzos vardi, onla da muayenede sorun yasamadim.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Cuore sportivo

francobaresi

• Membro
« #2 : 13 Nisan 2017, 13:26:48 »
Sorun yasayanlar egzos sistemini komple yenileyip, susturuculari iptal edenlerdir. Bir cok araba soba borusuyla, milleti delirten abarti egzos dedikleri sacmalikla geziyor, bunlar sorun yasayanlardir.

Cuore sportivo

Siempre

• Membro
« #3 : 13 Nisan 2017, 13:27:13 »
Benim arabamda aktif cift cikis egzos var ve gecen ay muayene yeniledim bir sorun olmadi. Eski aracimda aktif olmayan 2. Egzos vardi, onla da muayenede sorun yasamadim.

Çift çıkış orijinal miydi yoksa kazanı deldirip sonradan mı yaptırdınız?

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ne Mutlu Türk'üm Diyene!

francobaresi

• Membro
« #4 : 13 Nisan 2017, 13:28:23 »
Çift çıkış orijinal miydi yoksa kazanı deldirip sonradan mı yaptırdınız?

Orijinal degildi. Onceki sahibi yaptirtmis, ikinci cikisa da ufak bir susturucu taktirmis.

Cuore sportivo

akıllı

• Membro
« #5 : 13 Nisan 2017, 13:30:54 »
Sorun yasayanlar egzos sistemini komple yenileyip, susturuculari iptal edenlerdir. Bir cok araba soba borusuyla, milleti delirten abarti egzos dedikleri sacmalikla geziyor, bunlar sorun yasayanlardir.

En başta bende öyle düşündüm ama anladığım kadarı ile öyle değil iddialara göre. Birinde solda halihazırda var olan son susturucuyu iptal etmeyeceğimi sadece sağa aktif çıkış istediğimi söyledim. Ses falan problem değil. Eşit hatta eşite yakın duman yeter mantığı ile. Adam "olsun fark etmez, diğer boru sistemde gözükmüyor sonuçta" dedi. Israr etsem yapacak tamam ama sağolsun önce muayene tavsiyesinde ısrar etti.

Hatta yanımda Uğur vardı. 1-2 hafta xenondan kaldı sadece :) Ekzoza bir şey yazmamışlar.

francobaresi

• Membro
« #6 : 13 Nisan 2017, 13:34:54 »
En başta bende öyle düşündüm ama anladığım kadarı ile öyle değil iddialara göre. Birinde solda halihazırda var olan son susturucuyu iptal etmeyeceğimi sadece sağa aktif çıkış istediğimi söyledim. Ses falan problem değil. Eşit hatta eşite yakın duman yeter mantığı ile. Adam "olsun fark etmez, diğer boru sistemde gözükmüyor sonuçta" dedi. Israr etsem yapacak tamam ama sağolsun önce muayene tavsiyesinde ısrar etti.
Hic bir arkadasin ikinci egzoz cikisiyla muayenede sorun yasadigi duymadim ve kendimde dedigim gibi gecen ay yaptirdim muayene sorunsuz sekilde, hafif kusur bile yazmadilar. Yanlis yonlendirmek istemem ama komple sistem yaptirmayacaksaniz muayene de problem olacagini sanmiyorum. Aktif olmayan sekilde yaptirin icinize sinmiyorsa, ben oyle yaptirmistim zamaninda ve hic rahatsiz olmadim.

Cuore sportivo

francobaresi

• Membro
« #7 : 13 Nisan 2017, 13:36:11 »
Bu arada once plastigi hallet demelerini anlamadim, kolaylikla cikan bi sekilde duruyor o, 1 dakika surmez cikarmasi.

Cuore sportivo

Siempre

• Membro
« #8 : 13 Nisan 2017, 13:36:51 »
Plastik dediği difüzör mü acaba?

Ne Mutlu Türk'üm Diyene!

akıllı

• Membro
« #9 : 13 Nisan 2017, 13:39:10 »
Bu arada once plastigi hallet demelerini anlamadim, kolaylikla cikan bi sekilde duruyor o, 1 dakika surmez cikarmasi.

Çıkarmasında sorun yok zaten, sorun benim kıllığım ve iki tarafında simetrik olması isteği. Sağ taraftaki plastikten çerçeve çıkarmamız gerekiyormuş. Sağolsun Sercan Keklik uayndırmıştı o konuda da.

« Son Düzenleme: 13 Nisan 2017, 13:42:47 Gönderen: akıllı »

ealprsln

• Membro
« #10 : 13 Nisan 2017, 13:40:10 »
TR'deki istasyonların yaklaşımları birbirinden farklı olduğu ve de olacağı için sorun yaşarsınız yada yaşamazsınız demek çok havada bir cevap olur. Bu tip şeyler aynı istasyonda görevli kişiler arasında bile farklılık gösterir. Bir önceki TUV maceramda 30mm TUV onaylı H&R yaylarım ile muayeneden geçmişken son muayenede aynı istasyonda aynı yaylar ile ağır kusur yazıldı. Bilin ki TR'de bu tip işlerin bir standardı yoktur!
THE ROMANCE OF PERFORMANCE
'11 MiTo Quadrifoglio Verde

düşportacı

• Membro
« #11 : 13 Nisan 2017, 14:25:42 »
Sağ tarafta ikinci çerçeve mevcut zaten.iyi bir usta güzel bir işçilikle kolaylıkla kesebilir o alanı.

akıllı

• Membro
« #12 : 13 Nisan 2017, 14:29:34 »
Sağ tarafta ikinci çerçeve mevcut zaten.iyi bir usta güzel bir işçilikle kolaylıkla kesebilir o alanı.

Orası işin kolay ve sonrasındaki kısımı aslında. TÜVTÜRK e durumu anlatan bir mail attım. Cevap gönderirlerse buradan da paylaşırım. Bekliyorum bakalım

düşportacı

• Membro
« #13 : 13 Nisan 2017, 14:33:47 »
Orası işin kolay ve sonrasındaki kısımı aslında. TÜVTÜRK e durumu anlatan bir mail attım. Cevap gönderirlerse buradan da paylaşırım. Bekliyorum bakalım

Daha önce ikinci egzozu aktifleştiren ve bu yüzden polisten ceza yiyen arkadaşlar vardı.Buyur burdan yak :)

ademirtas

• Membro
« #14 : 13 Nisan 2017, 14:35:46 »
Selamlar,

Eski 159umda tüvtürkteb geçmedi ikinci çıkış , muayeneden geçene kadar iptal ettik sonrasında taktırdık. Bu şekilde geçti araç muayeneden.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
1996 - Alfa Romeo GTV
2008 - Fiat Grande Punto
1998 - Alfa Romeo 156
2000 - Alfa Romeo 156 SS
2006 - Alfa Romeo 159 JTDm
1999 - Alfa Romeo 156 2.5 V6

francobaresi

• Membro
« #15 : 13 Nisan 2017, 14:45:13 »
Ben de sordum bir arkadas daha kalmis istanbulda muayeneden aktif ama susturucusuz egzoz nedeniyle. Ben susturucudan dolayi sorun yasamadim sanirim

Cuore sportivo

akıllı

• Membro
« #16 : 13 Nisan 2017, 16:10:24 »
Abi bu nedir ya? Herhangi bir kurumunda ya da işletmesinde uygulama birliği olmayan başka bir ülke daha var mıdır evrende bizden başka?

admin

• Amministratore
« #17 : 13 Nisan 2017, 17:02:51 »
İkinci egzozun geçebilmesi için profesyonel çözümler gerekir.

Bu tarz şeyler geçmez.

:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

alisto

• Membro
« #18 : 13 Nisan 2017, 17:09:29 »
Çift çıkışın sonradan yaptırdığım ucu, son susturucudan önce çatal ile ayrılmıştı.
Yani ikinci çıkış aslında son susturucuya uğramadan çıkış veriyordu. (egzos gazı-ses artık neyse)

O yüzden muayene öncesinde stock hale dönerek geçtim.
Bu işlemi yapmadan gitsem ne olurdu bilmiyorum.

Ama bir arkadaş daha bahsetmiş, maalesef iki istasyon arasında bile tutarsızlık olabiliyor.

Bol şans :)

akıllı

• Membro
« #19 : 13 Nisan 2017, 17:15:38 »
@admin çözümler amenna. Hak veriyorum zaten. Geçmez dediklerinizin de geçmemesini anlarım ama açıklama yok, uygulamada tutarlılık yok. Sıkıntı biraz da burda. Bana ekzozcunun dediği "soldakinin aynısını paraya kıyıp yapsan bile (son susturucu vs) içini bilmediği için geçirmezse ses çıkaramazsın". O da haklı ne diyem?

akıllı

• Membro
« #20 : 13 Nisan 2017, 17:38:15 »
Gelen cevabı aynen yapıştırıyorum. Cümlelere bakar mısınız lütfen? Kendileri bile emin değiller. -ebilmek -abilmek nedir ya?

Adza

• Membro
« #21 : 13 Nisan 2017, 19:26:53 »
Standartı olmayan ahmakça bir uygulama bu muayene. BMW bixenon merceklerim BMW ne kadar göz alıyorsa o kadar alıyor. Orijinalde yok diye bıraktı muayeneden.

Asıl konuya dönersem, DPF, susturucular iptal, aktif çift çıkış ve dpf in olduğu yere içi boş kat koyarak muayeneden 1 kere geçtim en son gidişimde incelemelerine rağmen sadece xenon ağır kusur yedik...

akıllı

• Membro
« #22 : 13 Nisan 2017, 19:33:24 »
Muayene neden var? Sizin veya trafikteki diğer araçların sürüş güvenliği için kontrol amacıyla var. Kabul. Bunu sorgulamıyoruz zaten.  Yaydı, lastikti, fardı anlıyorum tabi. Sorgulamıyorum da. Ama ekzoz nedir ya? Bunun için emisyon yok mu zaten. Orada sorun olacaksa bırak. Ama onu düşünemiyoruz bile.

Adza

• Membro
« #23 : 13 Nisan 2017, 19:47:55 »
Daha düne kadar halk otobüsleri kara tren gibi gezerken kimse bana emisyon martavalı okumasın, piyasa sesinden kulak çınlayan fr larla motosikletlerle doluyken her şeyi iptal etsen çıkaracağı ses hafif bi uğultu olan dizele laf söylemek ne kadar doğru? Avrupa Birliği' ne girecez diye girmediğimiz kılık kalmadı. Şimdi onlar dağılıyor işte  :rock:

textineer

• Membro
« #24 : 13 Nisan 2017, 20:34:10 »
Ben iki hafta önce aktif çift çıkış ile geçtim. İkinci egsoz son susturucu kazanı yan tarafına delik açılarak çekilmişti. Hatta muayene eden görevli temiz işçilik yapmışlar demişti. :) Sercan Bey sağolsun. :)

Ben İstanbul Mimarsinan Tüvtürk'te girmiştim muayeneye. Ama sonuç olarak güzel ülkemde   pek standart olmadığı için başka istasyonda ne olur bilemiyorum.

GoogleTagged