Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: İlk çalıştırmada gelen yoğun beyaz duman  (Okunma sayısı 27945 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Testarossa

• Membro
İlk çalıştırmada gelen yoğun beyaz duman
« : 23 Şubat 2021, 17:12:35 »
Herkese merhaba  :alfisti:
156 bu aralar ilk marşta yoğun şekilde beyaz duman atıyor , ortalama 1dakika sonra duman kesiliyor.Geçen kış böyle bir sorunla karşılaşmadım.
Dumanın yoğunluğunu tarif etmem gerekirse sokağı kaplıyor,fotoğrafını atıyorum.

20210221_142450 by Emre Emre, on Flickr

Duman giderek azalıyor ve bitiyor.Son yaptırıdığım işlemlerle alakası olabilir mi? Yapılan işlerin listesini paylaşıyorum.

Fincan takımı (orjinal)
Buji kabloları
NTC sensör
2 adet bobin( diğerleri mayısta değişmişti)
Egzantrik keçeleri
Sibop kapak conta
Egzantrikleri usta beğenmedi değiştirdik
Termostat
Varyatör yatakları
Egzoz askı lastikleri(orjinal)
Klima radyatörü
su radyatörü
orjinal yedek su deposu ve kapağı
Radyatör hortumları
yağ pompası
Yataklar

« Son Düzenleme: 23 Şubat 2021, 17:20:47 Gönderen: Testarossa »
Semy synthetic hater

Burock27

• Membro
Ynt: İlk çalıştırmada gelen yoğun beyaz duman
« #1 : 23 Şubat 2021, 17:25:08 »
Herkese merhaba  :alfisti:
156 bu aralar ilk marşta yoğun şekilde beyaz duman atıyor , ortalama 1dakika sonra duman kesiliyor.Geçen kış böyle bir sorunla karşılaşmadım.
Dumanın yoğunluğunu tarif etmem gerekirse sokağı kaplıyor,fotoğrafını atıyorum.

20210221_142450 by Emre Emre, on Flickr

Duman giderek azalıyor ve bitiyor.Son yaptırıdığım işlemlerle alakası olabilir mi? Yapılan işlerin listesini paylaşıyorum.

Fincan takımı (orjinal)
Buji kabloları
NTC sensör
2 adet bobin( diğerleri mayısta değişmişti)
Egzantrik keçeleri
Sibop kapak conta
Egzantrikleri usta beğenmedi değiştirdik
Termostat
Varyatör yatakları
Egzoz askı lastikleri(orjinal)
Klima radyatörü
su radyatörü
orjinal yedek su deposu ve kapağı
Radyatör hortumları
yağ pompası
Yataklar
Subap keçesinden silindir içine yağ indiriyor. Ilk çalıştırmada o yağı yakıp bitirinceye kadar yağ yakıyor bitince duman kesiliyor. Benim tahminim.

CPH2009 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

radar54

• Membro
« #2 : 23 Şubat 2021, 21:06:40 »
Yağ yakıyor ustaniza götürüp baktırın bir yerde kaçak var. Fabrikada bi arkadaşımın Mazda 323 vardı ilk çalıştırmada 5 dk aynı bu şekilde yağ yakardı. Sonra hiçbir şey kalmazdı.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
2004_156 1.6 TS Progression 2015-2018

2008_147 1.6 TS Collezione 2018-2019

2004_156 2.0 TS Distincive Selespeed 2019-2023

2006_159 1.9 JTD Distincive Manuel 2023-

Testarossa

• Membro
« #3 : 23 Şubat 2021, 21:50:04 »
Cevaplar için teşekkür ederim, bu işlemlerden önce arabada böyle bir duman yoktu ve yağ eksiltme kesinlikle yoktu.
Arabayı teslim aldığım ilk gece gördüm bu dumanı ilk.Şuan şehirdışındayım 156 İstananbulda yatıyor,geldiğimde ustaya bırakıcam.Bu şekilde yürütmek istemedeğimden uzun yola çıkmadım ,yürütsem daha fazla zarar verir miydim?
Semy synthetic hater

halil

• Membro
« #4 : 24 Şubat 2021, 09:43:50 »
Subap keçesinden silindir içine yağ indiriyor. Ilk çalıştırmada o yağı yakıp bitirinceye kadar yağ yakıyor bitince duman kesiliyor. Benim tahminim.

doğru teşhis. :yukari-ok:          ilk çalıştırmada mavi duman subap lastikleri ya da subap keçelerinden kaçan yağ nedeni ile olur.
ama hareket halinde iken de ,mavi duman atıp atmadığını kontrol et.mümkünse iki araçla arkalı önlü  trafiğe çıkıp,hareket halinde iken özellikle dip gaz yapıp (2. ve 3. viteslerde )dumanı kontrol edin.hareket halinde de mavi duman varsa segmanlar kaçırıyordur.
cehennemde ateş yoktur.her insan kendi  ateşini bu dünyadan götürür.P.S.A

Burock27

• Membro
« #5 : 24 Şubat 2021, 09:53:29 »
doğru teşhis. :yukari-ok:          ilk çalıştırmada mavi duman subap lastikleri ya da subap keçelerinden kaçan yağ nedeni ile olur.
ama hareket halinde iken de ,mavi duman atıp atmadığını kontrol et.mümkünse iki araçla arkalı önlü  trafiğe çıkıp,hareket halinde iken özellikle dip gaz yapıp (2. ve 3. viteslerde )dumanı kontrol edin.hareket halinde de mavi duman varsa segmanlar kaçırıyordur.
Dün okurken dumanı mavi olarak algıladım nedense ve Yağ yakma olarak düşündüm. Duman beyaz ise su kaynaklı olmalı. Zaten kokusu da belli eder. Yağ yakıyorsa geniz yakan bir yağ kokusu olur. Su buharı ise zaten koku olmaz.

halil

• Membro
« #6 : 24 Şubat 2021, 13:32:55 »
evet beyaz duman yanma odasına su kaçtığının belirtisidir.üst kapak contasından büyük ihtimalle yanma odasına su kaçıyordur.su seviyesini kontrol edin.ayrıca rolantide gaz vererek su deposunda fokurdama var mı kontrol edin.
cehennemde ateş yoktur.her insan kendi  ateşini bu dünyadan götürür.P.S.A

Testarossa

• Membro
« #7 : 24 Şubat 2021, 20:28:58 »
evet beyaz duman yanma odasına su kaçtığının belirtisidir.üst kapak contasından büyük ihtimalle yanma odasına su kaçıyordur.su seviyesini kontrol edin.ayrıca rolantide gaz vererek su deposunda fokurdama var mı kontrol edin.
İstanbula döndüğümde arkalı önlü yola çıkcam ve fokurdamaya bakcam.İnşallah conta gibi basit bir durumdur.

Kardeşim video çekmiş ekledim alta,videodan ölçtüğüm süreyle beyaz duman 9 saniye sonra geliyor,9 saniyede ortalama rolanti devrinde 170 RPM dönüyor.
Pistonlara yağ aksa ilk marş basar basmaz dumanı vermesi gerekmez mi? Başka bir 156 kullanıcısı aynı şeyin onun başına geldiğini ve kış bitiminde havaların ısınmasıyla egzozdan çıkan beyaz dumanların bittiğini söyledi.
Onun araştırmaları soğuktan dolayı egzozun ısınmasıyla oluşabilcek duman olduğu yönünde.

Çalıştıktan 9 saniye sonra beyaz duman atması ve sonra kesilmesi bunu destekliyor.
İstanbula döndüğümde servise gitcem ama servisteki ustamda bundan bahsetmişti.
Kafam çok karışık, yağ yaksa duman beyaz olmaz, o zaman su yakıyor.Yanma odasında su yaksa ilk 9 saniye neden yakmaz ve sonradan kesilir,eksiltme yapmaz. Duman beyaz olduğu için kesin yağ diyemiyorum. Siz ne dersiniz?
https://youtu.be/qTNBjTmcF4g
Semy synthetic hater

olcaycharger

• Membro
« #8 : 25 Şubat 2021, 13:04:49 »
Selamlar,

Böyle durumlar kış şartlarında olabiliyor. Eski otomobillerde daha sık görülüyor. ( Euro 2-3-4 gibi). Sabah soğukta ve nemli havalarda çalışınca...

Eğer ısınınca da azalmıyorsa o zaman üzerine düşülebilir başka yerlerde. Üst kapak conta vs gibi.

Egzoz sisteminde ve motorda bazen yoğuşmadan dolayı az da olsa su birikebiliyor ve araç ilk çalıştırmanın hemen bir kaç saniyesinde ısınır ısınmaz o suyu yakıyor ( buğarlaştırıyor) ve egzozdan bu beyazımsı duman gelebiliyor.

Benim araçta oluyor sonra havalar (ortam) ısınınca ya da motor çalışma sıcaklığına gelince azalıyor hatta kayboluyor.

Araçta kat vs olmaması bu dumanı çoğaltabilir.

Arkadaşın dediği gibi ilk önce bende subap lastikleri diye düşündüm çünkü ustalar onları bazen atlıyor. Aslında subab sökülürse yani kapak işlem görürse onları da değişmek gerekiyor ama seninkisi yağa pek benzemiyor.

Gerçekte suyun eksilmiyorsa bence devam et sürmeye ve gözlemle.
Olcay Meral
1998 156 2.5 V6 24V Nero

mustafa26

• Membro
« #9 : 25 Şubat 2021, 22:09:43 »
Araçta yapılan parça değişimleri vs nedeniyle bir takım durum değişiklikleri olabilir. Ancak bu bir sorun olduğu anlamına gelmeyebilir. Kendi aracım olsa ve ille de beyaz dumanın altında bir sorun arayacaksam gözlem yaparım bir müddet arabayı kullanarak. Motor ve egzoz sistemi tamamen soğukken mi yoğun duman atıyor, sürüş esnasında devam ediyor mu, motor ve egzoz (motordan önce ısınır) ısındığında halen devam ediyor mu, motor suyunda eksilme var mı, yağ çubuğunu çektiğinde yağda anormallik var mı, göstergede bir anormal ısı artışı var mı bunları takip ederim. Hatta yakıt aldığım istasyonu da değiştiririm tedbiren.
Şahsi kanaatim egzozdaki yoğuşma kaynaklı bir duman olma ihtimali yüksek. Yine de problem yoktur diyemem fakat aracı yeterince gözlemleyip olası ihtimaller elenerek ilerlenebilir.
156 1.6 1998
156 2.0 1999
156 SW SS 2003
145 QV 1997
156 2.0 1999

Testarossa

• Membro
« #10 : 26 Ocak 2024, 02:48:58 »
Forumları karıştırırken kendi konum denk geldi, son sonucu yazmamışım.

Arabadan çıkan duman sokağı kaplayacak şekildeydi, yaz gelince duman kendiliğinden gitti ve diğer kış tekrarlamadı.Sonuç olarak sorun yokmuş çıkan duman su buharıymış.
Semy synthetic hater

berataltuntash

• Membro
« #11 : 30 Ocak 2024, 22:32:22 »
Benim araçta da vardı aynı problem ben de endişeleniyodum. Ustaya gittiğim zaman izmir nemlidir egzozdandır hızlı ısınır egzoz kettle gibi buhar atar demişti ki zaten ben de urlada deniz kenarında yaşıyorum. İlk başta benden sonra da müşterisi olduğu için kovmaya mı çalışıyor demiştim ama havanın ısındığı günler çok az soğuk olduğun günler gözle görünür miktarda olduğunu görünce rahatladım. Kısacası egzozdaki su buharı endişelenmeye gerek yok

enaldo61

• Membro
« #12 : 08 Mart 2024, 14:00:09 »
benim araçta da yağışlı günlerde son zamanlarda dikkatimi çekiyor biraz fazla beyaz duman görüyorum aşırı olmasa da umarım içine giren sudandır.

GoogleTagged