Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Klima açıkken frene basınca gelen ateş böceği sesi :))  (Okunma sayısı 4248 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

umutrıza

• Membro
Başlık biraz eğlenceli oldu kusura bakmayın :)

bir kaç gündür fark ettim klima açıkken frene bastığımda yazın tarlalarda geceleri öten böceğin sesi gibi hafif bir ses çıkıyor, kayışların tamamını 5 bin km önce değiştirdim başına benzer bir olay gelen varmıdır acaba ?
206 gti 2001-..
forester 2.0 s turbo 2008-2014
golf 7 tdi 2015-2016
Ww cc 2016-
159 JTD 2017-

octinum

• Moderatore
Sadece klima açıkken mi?

Başlığa bayıldım bu arada.  :serefe:
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

umutrıza

• Membro
aynen sadece klima açıkken
206 gti 2001-..
golf 7 tdi 2015-2016
Ww cc 2016-
159 JTD 2017-

Koful

• Membro
Ses nereden geliyor frenden mi klimadan mı tam anlayamadım? İçerden mi dışardan mı?

düşportacı

• Membro
Özellikle 159'larda klimalar çok sağlıklı değil.Klima kompresörünü servisinize göstermenizde fayda var.Aracımı aldığımda fark ettim ki klima kompresörü orjinal değil ve klima açıkken kayışları yavaş yavaş yemişti.

francobaresi

• Membro
Bugune kadar kullandigim iki 159da da  klimayi acinca ara ara olan bir zirilti sesi yasarim. Sinir bozucu birsey , sebebi ne tam bilmiyorum ama kastettiginiz ses bu olabilir.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Cuore sportivo

ekerem

• Membro
Bende benzer bi sorun yaşadım benzer mi bilmiyorum sorunun kaynağını buldum. Ses ara ara mı geliyor? karter korumanız varmı? benim karter korumam yok ve sağ teker arkası koruyucu panelde yok . Özellikle tozlu yollardan geçtıkten sonra ses geldiğini farkettim. Dediğim bu yerlerden giren toz klima ac acıkken boyle hafif bir cızırtı yapıyor. ac yi kapatınca geçiyor. zamanla geçiyor. Sizde de durum aynı mı?
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

Koful

• Membro
Ses içerden geliyorsa, bildiğim kadarıyla içerdeki ekipman klimanın evaporatörü. Üzerinde de bir expansion valf var. Sesi bu valf yapıyor, sebebi de nemin orada donmuş olması olabilir. Nemin oraya gelebilmesi için kurutucunun randımanlı çalışmıyor olması lazım. Eğer böyleyse, muhtemelen bir süre sonra orası iyice donar ve klima soğutmamaya başlar.

Edit: bir de o ateş böceği değil de, cırcır böceği olacak herhalde :))
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2017, 19:57:34 Gönderen: Koful »

umutrıza

• Membro
Sorun kompresörde olsa sanırım araba devirden düşerken yapmaz sesi bu ses bende feene basınca yada araba yokuş aşağı giderken kompresöre binince yapıyor

Benim arabanın sesi cırcır böceği gibi değil ateş böceği gibi çıkıyor :))
206 gti 2001-..
golf 7 tdi 2015-2016
Ww cc 2016-
159 JTD 2017-

blackgear

• Membro
159 için bir şey söylemem mümkün değil, fakat MK2 156 larda ortam ısısını ölçen sensörün önünde bir fan gibi birşey var sanırım. Orta konsolda bulunuyor. Zamanla bu fanın bilyası sorun yapıyor ve sürekli ses yapıyor diye biliyorum.

Belki benzeri bir ölçüm sistemi vardır 159 larda da. Emin değilim. Frene bastığınızda oluşan G ile bu bilyalar doğal frekans aralığına düşüp zırıltı yapıyor olabilir.

Yorum sadece :)

Selamlar...

Erkay KAHYA

• Membro
159 için bir şey söylemem mümkün değil, fakat MK2 156 larda ortam ısısını ölçen sensörün önünde bir fan gibi birşey var sanırım. Orta konsolda bulunuyor. Zamanla bu fanın bilyası sorun yapıyor ve sürekli ses yapıyor diye biliyorum.

Belki benzeri bir ölçüm sistemi vardır 159 larda da. Emin değilim. Frene bastığınızda oluşan G ile bu bilyalar doğal frekans aralığına düşüp zırıltı yapıyor olabilir.

Yorum sadece :)

Selamlar...

Aynen. klima kontrol ünitesi arkasında küçük pervane var.
Toz, kir vb. etkenlerden dolayı zamanla balansı bozulup, cırcır böceği benzeri ses verebiliyor.

ekerem

• Membro
Selamlar konuyu hortlatayım. Benzer sorunu yaşayıp bugün çözdüm buraya yazayım ki benzer sorun yaşayan olursa referans olsun.
Bende de ara sıra klima düğmesi açıktayken araç yokus aşağı giderken motor freni olunca bu cır cır sesi gelmeye başladı. Başta çok olmasa da sonrasında çoğalmaya ve sıklaşmaya başladı.
Bu süreçte yaşadıklarım;
Gittiğim 1. Alfa ustası: "bu ses normal diğerlerinde de var. Toz kaçınca oluyor"
Gittiğim 2. Alfa ustası: "bu ses çoğu alfa da var normal bişey olmaz"
Aynı sorunu yaşayan başka bir alfistinin birmot'a gittiğinde aldığı cevap: " ses çok normal hiç sorun çıkarmaz"
Gittiğim klima ustası: " Bu ses klimadan değil motor ustasına git"
Tabi bu süreçte içim rahat olmadığı için ustama gidip v kayışının olduğu yeri söktürüp bilyeleri kontrol ettirdim. Açıktayken klima ustasını çağırdık
Gelen 2. Klima ustası: " klima kompresörü kasnağı bozuk".
Sonuç: kompresörü söküp baktık kasnağın bağlı olduğu bilye bozuk. Az daha dağılmaya başlıcakmış. Neyse basitçe 2 saatte halloldu ve ses mes yok . Eğer böyle merak edip sorunları ufakken çözmeye çalıştığımızda gittiğim bı yer daha " alfalarda bu hastalık, çok normal " derse ya ağzının ortasına vurcam ya da arkama bakmadan kaçıcam :)
Son olarak bu süreçte gerçekten beni dinleyip sesi duyan sorun olduğunu söyleyen tek kişi @Sercan Keklik 'e teşekkürü borç bilirim.
Hepinize kazasız belasız günler. İnşallah periyodik bakım haricinde sanayiye gitmek zorunda kalmazsiniz :alfisti:
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

Sercan Keklik

• Membro
çokta şaapma ya, o benim arabada da var :))

Yakında alfa servisi açıcam arkadaş. Çok yakında. Piyasadaki Tüm Alfa servisleri olmuş sök takçı. Ezbere iş! Arabanın sıfırında olmayan sese normal diyorlar. Toz kaçmış! Toz kaçmamak adına zaten yapılıyo ya bu arabalar :)
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
159 JTD Ti
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeosuydu

blueoyester

• Membro

Yakında alfa servisi açıcam arkadaş. Çok yakında. Piyasadaki Tüm Alfa servisleri olmuş sök takçı. Ezbere iş! Arabanın sıfırında olmayan sese normal diyorlar. Toz kaçmış! Toz kaçmamak adına zaten yapılıyo ya bu arabalar :)

:alkis:
you are my desire alfa romeo
http://i.hizliresim.com/EY2mWA.jpg

tarantula0616

• Membro
arkadaşlar konu açmayı bilmiyorum bana lutfen yardımcı olun ankarada sunroof tamiri düzgün yapan biyer biliyomusunuz tavan döşemesi haşat oldu gotürüyorum kanallar açık akıtmaması lazım deniyo yolluyolar.
dalgasız denizde herkes kaptan

umutrıza

• Membro
Selamlar konuyu hortlatayım. Benzer sorunu yaşayıp bugün çözdüm buraya yazayım ki benzer sorun yaşayan olursa referans olsun.
Bende de ara sıra klima düğmesi açıktayken araç yokus aşağı giderken motor freni olunca bu cır cır sesi gelmeye başladı. Başta çok olmasa da sonrasında çoğalmaya ve sıklaşmaya başladı.
Bu süreçte yaşadıklarım;
Gittiğim 1. Alfa ustası: "bu ses normal diğerlerinde de var. Toz kaçınca oluyor"
Aynı sorunu yaşayan başka bir alfistinin birmot'a gittiğinde aldığı cevap: " ses çok normal hiç sorun çıkarmaz"
Tabi bu süreçte içim rahat olmadığı için ustama gidip v kayışının olduğu yeri söktürüp bilyeleri kontrol ettirdim. Açıktayken klima ustasını çağırdık
Sonuç: kompresörü söküp baktık kasnağın bağlı olduğu bilye bozuk. Az daha dağılmaya başlıcakmış. Neyse basitçe 2 saatte halloldu ve ses mes yok . Eğer böyle merak edip sorunları ufakken çözmeye çalıştığımızda gittiğim bı yer daha " alfalarda bu hastalık, çok normal " derse ya ağzının ortasına vurcam ya da arkama bakmadan kaçıcam :)
Son olarak bu süreçte gerçekten beni dinleyip sesi duyan sorun olduğunu söyleyen tek kişi @Sercan Keklik 'e teşekkürü borç bilirim.
Hepinize kazasız belasız günler. İnşallah periyodik bakım haricinde sanayiye gitmek zorunda kalmazsiniz :alfisti:

Yarın yüzyüze tavsiyelerini alıp aynı yoldan gideceğim :)
206 gti 2001-..
golf 7 tdi 2015-2016
Ww cc 2016-
159 JTD 2017-

Tengri79

• Membro
Öncelikle merhaba.Aranıza yeni katıldım ve uzuncadır takip edıyorum yazılanları.Başlıktaki sorun bende de oldu ve sese tahammul edemeyen biriyim kapı gergileri ve kapı fitil seslerinden sonra bu ses de olunca arabadan da sogudum desem yeridir.Bende düz yolda iken özellikle düşük devirlerde klimayı actıgımda bir cırlama sesi geliyor ve hafif hızlandığımda artıyor.Ayagımı gazdan kestığımde ise yavaş yavaş azalıyor,klimayı kapatır kapatmaz ise ses kesiliyor.Bulunduğum yerde alfadan anlayan pek usta yok ama bi klimacıya yukarıda anlatılanları iletecegım bakalım ne çıkacak

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

vozkol

• Membro
Öncelikle merhaba.Aranıza yeni katıldım ve uzuncadır takip edıyorum yazılanları.Başlıktaki sorun bende de oldu ve sese tahammul edemeyen biriyim kapı gergileri ve kapı fitil seslerinden sonra bu ses de olunca arabadan da sogudum desem yeridir.Bende düz yolda iken özellikle düşük devirlerde klimayı actıgımda bir cırlama sesi geliyor ve hafif hızlandığımda artıyor.Ayagımı gazdan kestığımde ise yavaş yavaş azalıyor,klimayı kapatır kapatmaz ise ses kesiliyor.Bulunduğum yerde alfadan anlayan pek usta yok ama bi klimacıya yukarıda anlatılanları iletecegım bakalım ne çıkacak

Benim inanılmaz rahatsız olduğum sesti 159'da. Benimkinde 60-70 km/h hızlarda pik yapıyordu bu cırcır böceği sesi. Önceleri klima gazı basıp gönderdiler, ilk zamanlar düzelir gibi olsa da yeniden o ses başladığı zaman kabus geri dönüyordu. Ne zaman yeni orijinal kompresör taktırdım ve tüm klima sistemini temizlettim, o zaman kalıcı olarak geçti cırcır böceği sesi. Yüksek olasılıkla kompresörden kaynaklanıyor.
2004-2008 : 1997 145 1.6 Boxer
2010-2014 : 2006 156 1.6 TS Distinctive
2014-2016 : 2008 159 1.9 JTDM Distinctive plus
2016-....... : Giulietta 1.6 JTDM Super TCT

Tengri79

• Membro
Benim inanılmaz rahatsız olduğum sesti 159'da. Benimkinde 60-70 km/h hızlarda pik yapıyordu bu cırcır böceği sesi. Önceleri klima gazı basıp gönderdiler, ilk zamanlar düzelir gibi olsa da yeniden o ses başladığı zaman kabus geri dönüyordu. Ne zaman yeni orijinal kompresör taktırdım ve tüm klima sistemini temizlettim, o zaman kalıcı olarak geçti cırcır böceği sesi. Yüksek olasılıkla kompresörden kaynaklanıyor.
Kompresör size ne kadara mal oldu ayıp olmazsa?

vozkol

• Membro
Kompresör size ne kadara mal oldu ayıp olmazsa?

2 yıldan uzun süre geçti, açıkçası tam hatırlamıyorum ama 2500 - 3500 TL arası bir paraydı sanki. Ucuz bir parça değil.
2004-2008 : 1997 145 1.6 Boxer
2010-2014 : 2006 156 1.6 TS Distinctive
2014-2016 : 2008 159 1.9 JTDM Distinctive plus
2016-....... : Giulietta 1.6 JTDM Super TCT

octinum

• Moderatore

Sen onu yap, Selespeed ve otomotiv elektroniği ile ilgili kitap yazacam ben sana, adamlarına eğitim verecem. :D

Tengri79

• Membro
Bu süreçte yaşadıklarım;
Aynı sorundan muzdarip olduğumu iletmiştim ve fırsat bulup aracı gosterdım.Gittiğim usta ilinin ehli bir arkadaştı ve alfayla pek haşır neşir değildi.Önce yanındaki baska bi usta klima gazı eksikliğinden olabilir dedi gerçektende eksikmiş.Olması gereken460 gr gazdan 200 gr varmış.Fakat asıl usta elini kompresöre attı ve rulmanda boşluk var bundandır muhtemelen sen yinede en kötüsüne hazırlan dedı.Söktü baktı rulmanı tornacıda değiştirdi ve kompresör içindeki yağı yeniledi.Takıldı ve çok şukur ses mes kalmadı.Buda nazarı olsun bakalım

ekerem

• Membro
Çözmenize sevindim. Aynı sorunu yaşarken aslında benzer sorunu yaşayan birçok 159 'la karşılaştım. Kronik bir problem var sanırım. Meraktan biraz daha araştırınca 159 klima kompresörün aynı sınıftaki benzer araçlardaki kompresörlrre gore gücünün az olduğunu öğrendim. Bizim klima kompresörüne en yakın kompresör Insignia kompresörüymüş. O model bile çok güçlü kalıyor. Sanırım bobin sarimlarinda falan farklar var tabi bu klimanın soğutma performansini da bir hayli etkiliyor. Forumda 159 klima performansıyla ilgili birçok şikayet yazısının olmasının da sebebi bu sanırım. Tabi araştırmışken daha güçlü bir kompresör takilabilirmiyi de araştırdım ama komple klima tesisatının değişmesinden bahsediliyor ve çok yüksek meblağlar çıkıyor  :( en iyisi güzel güzel, klimanın anında sogutmasini beklemeden binmek  :arkadasim:
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

GoogleTagged