Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Sakınılan göze çöp batması - Mito  (Okunma sayısı 1450 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zburakk

• Membro
Sakınılan göze çöp batması - Mito
« : 24 Eylül 2019, 17:15:24 »
Selamlar,

Bilirsiniz mitolarda genel olarak bir far sararması olmaktadır.Bende kendi aracımdaki farları temizlettikten sonra koruma amaçlı, farlara UV film kaplattırmaya gittim. Aracı almaya gittiğimde ne göreyim, arkadaş saolsun, sanırım motor kaputu sıcakken, filmi kaputa yapıştırıp çekmiş ve bu sayede kaputun verniğini sökmeyi başarmış. Gördüğüm gibi elim ayağım titredi.

Araç sedefli beyaz, rötüş boyası dışında üstüne boya değmemiş,tertemiz sırf bu yüzden aldığım bir araç. Şimdi ustama vernik kalkmasının çözümü için gittiğimde söylediği şey aracının kaputunun tamamen boyanması gerektiği ve başka bir çözüm yolunun bulunmadığı.

Böyle bir durumda siz olsanız kaputu boyatır mısınız, yoksa olduğu gibi bırakır mısınız? Ustalar sıkıntı çıkarmayacağını söylüyor, görsel olarak ta fazla belirgin değil ama yine de beni rahatsız ediyor. Ya da sadece verniğe dayalı bir rötüş çalışması deneyen biri var mı?
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

01hakan

• Membro
Ynt: Sakınılan göze çöp batması - Mito
« #1 : 24 Eylül 2019, 17:17:41 »
Selamlar,

Bilirsiniz mitolarda genel olarak bir far sararması olmaktadır.Bende kendi aracımdaki farları temizlettikten sonra koruma amaçlı, farlara UV film kaplattırmaya gittim. Aracı almaya gittiğimde ne göreyim, arkadaş saolsun, sanırım motor kaputu sıcakken, filmi kaputa yapıştırıp çekmiş ve bu sayede kaputun verniğini sökmeyi başarmış. Gördüğüm gibi elim ayağım titredi.

Araç sedefli beyaz, rötüş boyası dışında üstüne boya değmemiş,tertemiz sırf bu yüzden aldığım bir araç. Şimdi ustama vernik kalkmasının çözümü için gittiğimde söylediği şey aracının kaputunun tamamen boyanması gerektiği ve başka bir çözüm yolunun bulunmadığı.

Böyle bir durumda siz olsanız kaputu boyatır mısınız, yoksa olduğu gibi bırakır mısınız? Ustalar sıkıntı çıkarmayacağını söylüyor, görsel olarak ta fazla belirgin değil ama yine de beni rahatsız ediyor. Ya da sadece verniğe dayalı bir rötüş çalışması deneyen biri var mı?
Hocam Şahsi Fikrim Bence Boyasız Halinin Fotosunu Çekip Daha Sonra Boyatıp en azından satma durumumda elinizde kanıtınız olur ki ben olsam boyatırım ki düzgün boyanırsa göze batmayacaktır.

E6633 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

COURE SPORTİVO

murat

• Amministratore
« #2 : 24 Eylül 2019, 17:47:39 »
Selamlar,

Geçmiş olsun foto var mı? Ne kadar alanın verniği kalkmış? O yürür gerçi..
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

kaanromeo

• Membro
« #3 : 24 Eylül 2019, 18:15:13 »
Geçmiş olsun okurken o anı yaşar gibi oldum.
O bölgeye sadece vernik atabilir usta vernikte boya makinasinda fazla bir değer artirmiyor.

zburakk

• Membro
« #4 : 25 Eylül 2019, 09:30:25 »
Geçmiş olsun foto var mı? Ne kadar alanın verniği kalkmış? O yürür gerçi..

Kapalı hava nedeniyle fazla gözükmüyor ama..

Hocam Şahsi Fikrim Bence Boyasız Halinin Fotosunu Çekip Daha Sonra Boyatıp en azından satma durumumda elinizde kanıtınız olur ki ben olsam boyatırım ki düzgün boyanırsa göze batmayacaktır.

Boyatma 2. planım eğer bir çözüm bulamazsam boyatıcağım. Fakat bütün kaputun boyanması gerektiğini söyledi ustam, sadece ufacık alan için bütün kaputun boyalı gözükmesini içim sindirmiyor.

Geçmiş olsun okurken o anı yaşar gibi oldum.
O bölgeye sadece vernik atabilir usta vernikte boya makinasinda fazla bir değer artirmiyor.

Benimde aklımda bu tarz bir şey var. Ama ustalar nedense bu çözüme yakınlık göstermiyorlar. Baya teferruatlı ve riskliymiş. Bir de sedef boyalar için daha sıkıntılı sanırım. Yinede resimde gördüğünüz gibi çok belirgin olmadığından acaba kendim verniğini hazırlatıp kendim mi tamir etmeye çalışsam diyorum. Bozarsam da zaten boyanacak bir parçayı boyatacağım.

octinum

• Moderatore
« #5 : 25 Eylül 2019, 09:50:55 »
Geçmiş olsun. Yine bir "bir işin düzgün yapılmasını istiyorsan kendin yap" durumuyla karşı karşıyayız anlaşılan. :(

Ustaların söylediği şey muhtemelen sadece vernik atılırsa görsel olarak belirginliğin artabilecek olması. Ya da komple parçayı boyamak istiyorlar ama birden fazla ustaya sormuşsunuz anlaşılan.

Bense boyanın korunması açısından yaklaşıyorum. Bana kalırsa, eğer görsel olarak da kabul edebileceğiniz bir durumsa, hemen vernikle başlayın. Koruyucu katmanı kalkmış boya daha da kötüye gidecektir, orası da yürüyebilir. Önce korumayı sağlayın derim. Sonra görselliğe karar verirsiniz.

oguzca

• Membro
« #6 : 25 Eylül 2019, 10:15:38 »
Kesinlikle size katılıyorum Türkiye'de maalesef "bir işin düzgün yapılmasını istiyorsan kendin yap" durumundan kurtulamıyoruz.

Eğer uzmanlık gerektiren mekanik bir şey değilse mutlaka kendim bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Ortaya çıkan tablo çok üzücü geçmiş olsun.

h.t

• Membro
« #7 : 25 Eylül 2019, 11:27:27 »
Geçmiş olsun,

Vernikle doldurulup kaput filmi çekilse olur mu? Sadece bir fikir olarak aklıma geldi.

Saygılarımla

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

coyote

• Membro
« #8 : 25 Eylül 2019, 11:39:24 »
Aşağıdaki konuda, verniği sökülen yerin etrafı maskelenerek, kaliteli bir akrilik şeffaf sprey vernik ile tekrar verniklendiği, vernik kuruduktan sonra, yeni ve eski vernik sınırının Meguiars m83 uygulaması ile kaybedildiğinden bahsedilmiş. Belki işinize yarar

http://www.detailturkey.net/konu/vernik-cikarsa-ne-yapilir.5703/

Dellobaltino

• Membro
« #9 : 25 Eylül 2019, 11:42:44 »
Kaputun neden komple boyanması gerektiğini anlamadım. Lokal boya diye birşey var

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hakan

• Membro
« #10 : 26 Eylül 2019, 22:41:28 »
Geçmiş olsun.Muhtemelen Tokyo garaj sıkıntıyı çözebilir, instagramdam bakıp iletişime bir geçin isterseniz. Çok iyi işler çıkarıyor.
haktas

zburakk

• Membro
« #11 : 27 Eylül 2019, 10:21:13 »
Yeniden selamlar

Sakınan göze çöp batar demiştim ya, 2 gündür başımızdan bela eksik olmuyor.Dünde park halindeyken arka çamurluğa birisi sürtmüş ve içeri göçertmiş. Sabah soluğu direk OSB de aldık boyasız düzeltim için. Burdada konuştuğum ustalarda çözüm olmadığını söylüyorlar. Bende aracın çamurluk işlemleri bitene kadar bir boya malzemecisinin onunde oturmuş son kararı vermeye çalışıyorum.

Gozumu korkutan durum vernik çalışması yapmam sonucu yüzey şuanki durumdan daha kötü bir duruma dönüşebilir mi? Eğer olduğu gibi koruyup daha büyümesini engellicekse malzemeleri alıp gözümü karatıp bu işi çözeceğim.

GoogleTagged