Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa 159 - BMW 3 Serisi - Ford Mondeo  (Okunma sayısı 623 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agucba

 • Amministratore
 • İleti: 8.795
  • Çevrimdışı
Alfa 159 - BMW 3 Serisi - Ford Mondeo
« : 11 Ağustos 2007, 22:56:34 »
Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDm - BMW 318d Touring - Ford Mondeo Turnier 2.0 TDCi

Yeni bir hamle

Canlı, ekonomik ve sportif. 3 serisi Touring'in ensesinde mi bitecekler yoksa? Ford Turnier ve 159 SW ile birlikte iki yeni yarışmacı, bavyerlının lider olduğu orta station wagon (kombi) sınıfında onun bu konumunu tehdit etmeye kararlılar.

Ford atağa geçti. Mondeo ile "Mavi Oval"'in avrupa ayağı olan takım iyi bir arabayı dört tekerin üzerine oturtmuş oldu.

Dikkat çeken formu ve selefinden daha büyük olarak karşımıza çıkan araba orta sınıf sedanı olarak ve kombi olarak da testlerde kendini Passat'a karşı kanıtlamış oldu.

Ama Köln'dekilerin hedefi daha da ilerisi. Sağlam sürüş özellikleri ile Mondeo sportif bir tarza sahip olan alıcıların da dikkatini çekmeye başladı ki bu kişilerin Oto-Alfabesi A gibi Alfa Romeo'da başlyıp BMW gibi B harfinde bitiyordu. Ford'un yeni amiral gemisi Turnier olarak Alfa 159 Sportwagon veya 3 Serisi Touring'in eline su dökebilecek mi? Dizel motorlu olarak 150 beygire kadar güç üreten bu sevilen dizeller 31.050 Euro'ya (BMW) kadar etiketlere sahip.

KAROSERİ
4,83 m'lik boyu ile yeni Mondeo Turnier bir öncekine göre sadece 2,5 cm uzamış olsa da genişlikte tam 90 mm daha fazla olarak karşımıza çıkıyor. Bu büyüklük ilk bakışta sürücü ve yanındakilerin yararına kullanılmış. Subjektiv olarak diğer iki rakibine göre Mondeo'nun iç mekanı daha büyük bir izlenim bırakmata ve kendini tam olarak 5 kişilk bir araç olarak sunmakta. Ama sıkışıklık ne Alfa'da ne de BMW'de yaşanmakta. Bagaj kapağını açtığımızda ise daha büyük farklar göze batmakta: Ford 1754 litre alan sunarken yola çıktığınızda BMW'de (1385 litre) bir, Alfa'da (1235 litre) ise iki bavulu evde bırakmanız gerekecek. Bunun yanında Mondeo yüklenmesine en kolay izin veren yarışmacı.

Kusursuz işçilik, değerli malzemeler ve uygun aralıklar: Kalite olarak 3 Serisi'ne karşılaştırmada kimse bir şey söyleyemez. Ama Alfa ve Ford bu konuda oldukça fazla yol katettiler. Özellikle Mondeo sağlam bir kale izlenimi vermekte. Aynı resim karşımıza kullanımda da çıkmakta. Biraz alıştırma ile BMW'nin iDrive Sistemi kolay kullanılabiliyor. Mondeo'da direksiyonun üstündeki tuşlar ile kontrol edilen HMI-System (Human Machine Interface) biraz alıştırmadan sonra kolay kullanılabiliyor. Sistemin Menü'sü bir cep telefonunun menüsüne benzemekte. İtalya'dan gelen Avangart-Kombi ise bu konuda geri kalmakta. Göstergeler parlama yapmakta ve dieksiyon kolununda bulunan kollar aşırı derecede fonksiyon ile yüklenmiş.

1. Ford: 708 Puan
2. BMW: 678 Puan
3. Alfa: 619 Puan
* Azami alınabilecek puan 1000

SÜRÜŞ KONFORU
İçine oturun, yola çıkın ve kendinizi iyi hissedin; Sessiz 3 serisi BMW'nin içinde sürücü kendini hemen evinde imiş gibi hissediyor. Kullanılan tüm fonksiyonlar o kadar örnek teşkil edecek şekilde yerleştirilmiş ki sanki Ergonimi Eğitim Kitabı'ndan çıkmış gibiler. Kalın direksiyonu kavramak çok hoş, sportif-sert şekillendirilmiş spor koltuklar (625 Euro ekstra) iyi bir yanal tutuş sağlamakta ve uzun yol için çok elverişli, sağ eliniz sanki kendiliğinden çok güzel olan vites kolunun üstüne düşmekte.

Rahat bir sürüş pozisyonu Alfa'da da hemen ayarlanabilmekte. Ancak ekstra donanım ile alınabilen oldukça sert deri koltuklar hızlı virajlarda yeterli desteği sağlamamakta, kısa boylu sürücüler için baldır desteği yetersiz kalmakta. Küçük tutulmuş eşya koyma gözleri de eksi puan hanesine yazılmakta, ne torpido gözüne ne de kapılara bir Atlas sığmamakta.

Bu Mondeo'da problem teşkil etmiyor. Ön koltukların arasında çok derin bir göz bulunmakta ve bunu CD'ler için kullanabiliyorsunuz. Koltuklar da nerede ise BMW'nin koltukları ayarında.

Ön taraftaki sert süspansiyona rağmen yol bozuklukları çok hasas bir şekilde görevini yerine getirmekte ve çok bozuk satıhlarda da içeriye çok fazla darbeyi belli etmemekte.

318d ve 159 SW bunu nerede ise onun kadar iyi yapabilmekteler. BMW'nin arka süspansiyonu derin boşluklarda hafif bir sekilde ses vermekte, Alfa ise toplamda biraz daha titrek ve daha az hasas tepkiler vermekte.

1. BMW: 703 Puan
2. Ford: 687 Puan
3. Alfa 638 Puan
* Azami alınabilecek puan 1000

MOTOR & ŞANZIMAN
Yerlerinize. Hazır. Başla. Bu karşılaştırmada yarışmaya başlayın dendiği anda 150 beygirlik JTDm-Motoru ile Alfa 159 zirveye kurulmakta. 1680 kg ağırlığındaki önden çeker araç 100 km/s'e tam on saniyede çıkmakta, 19,3 saniyede ise 140 km/s'e ulaşmakta.

2 litre 140 beygirlik TDCi-Diesel versiyonu ile karşılaştırmaya çıkan Mondeo 10,8 ve 20,9 saniye iile çokda geri kalmıyor. 122 beygirlik 318d - yine 2 litrelik motor ile - karşılaştırmanın 1580 kg ağırlığı ile en hafifi olduğu halde 11,4 ve 22,8 saniye ile geri kalmakta. Buna karşılık dört silindirli motor en iyi güç dağılmı ve özellikle sakin çalışması ile puan toplamakta.

200 km'ye hepsi ulaşmakta. Ancak en uzun mesafeye BMW ihtiyaç duymakta. Harika çalışan vites kutusunun oranları biraz uzun kalmakta. Otoyol'da bu araç ile hızlı yol almak isteyenlerin vites kolunu çok kullanmaları gerekecek.

Yalnız bu yavaşlığın karşılığını ilk yakıt ikmalinde pek de alışık olunmayan 100 km'de 5,9 litrelik düşük bir tüketim ile tazminat olarak geri alabileceksiniz. Ford (6,8 litre) ve Alfa Romeo (6,9 litre) bu konuda ortama pek de ayak uyduramıyorlar.

1. Alfa: 657 Puan
2. BMW: 656 Puan
3. Ford: 651
* Azami alınabilecek puan 1000

SÜRÜŞ DİNAMİĞİ
BMW'nin sınırsız sürüş dinamiği konusundaki üstünlüğü devam edecek mi? Bu sorunun cevabı aslında Evet-Hayır arası bir şey. Ön ve arka aks arasındaki dengeli ağırlık dağılımı ona yön değiştirme ve güç kullanımı konularında sportif bir sürüş ve kullanım kolaylığı getirmekte.

Çok yüksekte olan sınır değerlerine ulaşmayı başarabilen birisinin karşısına çok nötr bir tepki çıkabileceği gibi en son aşamada çok hafif bir önden kayma yaşayacaktır. ESP (DSC) çok hafif bir arkadan kaymaya izin verdikten sonra dizginleri eline almakta.

Savurma Engelleyici Freni (ESP) ve Patinaj Önleme Sistemi'ni iptal ettiğinizde yön değiştirmelerde yaşanan reaksiyonlar hemen gün yüzüne çıkmakta. Ama rakipler her seferinde daha da yaklaşmaktalar. Özellikle Mondeo çok güvenilir sürüş özellikleri ile 3 serisinin yeteneklerine yaklaşmakta.

Sportif-Direkt Direksiyonu ile çok iyi bir örnek ile karşımıza çıkmakta. Yavaş ve hızlı virajlarda direksiyon doğru şekilde viraj yönlendirmeleri sağlamakta, ve yol şartları hakkında da sürücüyü bilgilendirmekte. Bunu yaparken parkuru sanki raylar üzerinde imiş gibi geçmekte ve geç devreye giren ESP ile de güven vermekte. En sonunda Turnier hafif önden kayma eğilimi ile sınırlarını belirlemekte, ama bunu çok hafif direksiyon düzeltmeleri ile kontrol altına alabiliyorsunuz.

Mondeo kadar canlı olamasada da dönüşleri çok çevik dönebilen 159 Sportwagon da büyük bir keyif vermekte. Parkur'da en iyi dereceyi elde etmesinin nedenini hızlanmalardaki başarısına borçlu.

Ama yine de Sürüş Dinamiği Bölümü'nü 100 km/s'de yapılan 34,7 metrelik ultra kısa fren mesafesi ve rakiplerini süpüren derecesi ile BMW kazanmakta. Bu sonuçlar on denemenin sonunda da değişmemekte ve günlük kullanım için büyük güven sağlamakta. Ford ve Alfa bu denemede 2-3 metre kadar daha geride durmakta ama bunlar yine de iyi dereceler.

1. BMW: 620 Puan
2. Ford: 587 Puan
3. Alfa: 554
* Azami alınabilecek puan 1000

ÇEVRE & MASRAFLAR
28025 Euro'luk fiyatı 140 beygirlik Ford Mondeo Turnier TDCi üç yarışmacı arasında en ucuz olanı ama aynı zamanda en ekonomik olanı mı? Ve 318d 3000 Euro daha yüksek bir fiyata sahip diye en ucuzu mu? Yoksa 150 beygiri ve 28400 Euro'luk fiyatı ile Alfa 159 Sportwagon JTDm en uygun olanı mı? Bu sorulara yanıtı ancak hesap makinesine el attığımız ve ekstra donanım listesine baktığımız zaman alabileceğiz. Köln'lu yarışmacının mesela CD-Radyo'su eksik (750 Euro) ki bu Alfa ve BMW'de seri donanımda sunuluyor. Hafif alaşım jantlar 620 yerine 840 Euro değerinde.

Dört yıllık kullanımdan sonra (80.000 km) DAT Verileri'ne göre %56,7'lik değer kaybı ile en yükseğine sahip ama aynı zaman diliminde BMW'nin 16.100 Euro'luk kaybına karşı (%51,8) 15.890 Euro'luk kayıp ile daha az kayıp yaşamakta. Ama 318d 200 Euro'luk Servis masrafı ile aradaki farkı dengeleyebilmekte. Sportwagon aynı Mondeo ayarında.

Ama daha sonra Münih'li kozlarını oynamaya başlamakta. Mesela yakıt tüketiminde. Yıllık 20.000 km'lik bir kullanımda 230 Euro kadar bir tasaruf sağlamakta. Veya uygun kasko derecelendirmesi. Fullkasko ve zorunlu sigortada yıllık 1089 Euro'luk ödeme ile Ford'tan 210 Euro ve Alfa'dan 500 Euro daha uygun olarak karşımıza çıkmakta. Ayrıca daha geniş servis garantisi 3 serisine bir artı daha getirmekte. Dört yılın sonunda 0 km fiyatında faladan ödenen miktar kullanım giderleri ile dengelenmekte.

1. BMW: 423 Puan
2. Ford: 419 Puan
3. Alfa: 416 Puan
* Azami alınabilecek puan 1000

SONUÇ
Karşılaştırmda BMW 3 Serisi Ford Mondeo Turnier ve Alfa 159 Sportwagon karşı galip geldi. Beklendiği gibi mi? Münih'ten gelen orta sınıf yarışmacısı her ne kadar iyi olsa da özellikle Köln'den gönderilen yarışmacının mühendislerinin uyumadıklarını görmüş olduk.

Yeni Mondeo kendine yeni bir sınıfı hedeflemekte. Sahip olduğu sportif duruş, büyüklüğü, işçilik kalitesi ve konforu ona yeni kapılar açmakta. Alfa'da güçlü dizel motoru ile arayı kapamayı başardı, ancak bunun haricinde rakiplerine ulaşamamakta.

TEKNİK VERİLERÖLÇÜMLER

Edited by - agucba on 11/08/2007  23:14:37
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2007, 19:59:30 Gönderen: Alfonso »

///////////////

Alfadanadam

 • Moderatore
 • İleti: 12.598
  • Çevrimdışı
Alfa 159 - BMW 3 Serisi - Ford Mondeo
« #1 : 12 Ağustos 2007, 09:39:58 »
Çok teşekkürler Serkan'cım.
Bu testler daha otomobil dergilerinin Türkiye sayıları Türkçe çevirilerini yapmadan önce alfistiturkey'de yayınlanıyor, kıymetini bilin dostlar.
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2007, 09:39:58 Gönderen: Alfadanadam »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Alfonso

 • Ziyaretçi
Alfa 159 - BMW 3 Serisi - Ford Mondeo
« #2 : 12 Ağustos 2007, 09:45:59 »
çok güzel bir sunum.. teşekkürler.. yalnız alfa'ların bütün dergilerde, her kategoride her zaman en az puanı alan araba olması tuhaf gelmeye başladı bana.. dizayn, performans ok.. teknolojide, yakıt sarfiyatında hep geride kalıyor.. gerçi benim için 6,7 yakıp mondeo olacağına 6,8 yakısın alfa olsun orası ayrı..
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2007, 09:45:59 Gönderen: Alfonso »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

t_e_m

 • Membro
 • İleti: 724
  • Çevrimdışı
Alfa 159 - BMW 3 Serisi - Ford Mondeo
« #3 : 12 Ağustos 2007, 14:25:11 »
emek gerektiren bu güzel çalışma için teşekkürler.
iki alman rakibe karşı (evet ford da alman sayılır) alfa'nın kazanmayacağı nedense yazı okunmadan da tahmin ediliyor:)
harita ceplerinden ya da yükleme kapasitelerinden puan kırılan bir testte alfa zaten kazanamaz ama sürüş dinamiklerinde de durumlar kötü.
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2007, 14:25:11 Gönderen: t_e_m »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

admin

 • Amministratore
 • İleti: 5.801
  • Çevrimdışı
Alfa 159 - BMW 3 Serisi - Ford Mondeo
« #4 : 12 Ağustos 2007, 14:35:08 »
Almanca falan ama, şunuda görelimde nerden ne kırmışlar anlayalım.« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2007, 14:35:08 Gönderen: a/a »
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

n/a

 • Ziyaretçi
Alfa 159 - BMW 3 Serisi - Ford Mondeo
« #5 : 12 Ağustos 2007, 23:08:08 »
Katiliyorum Bülent abiye, çeviri için teşekkürler...
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2007, 23:08:08 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

n/a

 • Ziyaretçi
Alfa 159 - BMW 3 Serisi - Ford Mondeo
« #6 : 13 Ağustos 2007, 18:54:34 »
serkan ellerine sağlık gerçekten çok güzel bir karşılaştırma olmuş..geçenlerde tam olarak hatırlamıyorum ama autocar dergisi idi sanırım..Karşılaştırmada Audi A4 1.6,Bmw 316,Ford Mondeo 1.6 , Vw passat 1.6Fsi ve Opel Vectra 1.6 araçları bulunuyordu ve genel değerlendirmede Mondeo 1.olarak Bmw - Audi ve  Vw gibi güçlü rakiplerini geride bırakmayı başarıyordu...1.6 Mondeo 'yu balikesir bayisi olan arkadaşımla beraber geçen hafta test ettim..Araç full donanıma sahipti gerçekten çok çok hoş donanımları bulunuyordu..özellikle iç tasarımı ,kadrandaki ekran , sony teybi ve ön konsoluna bittim..Araç gereğinden fazla büyük boyutlarda hatta ford'un bir üst sınıfı olan scorpio dan bile buyuk boyutlara sahip...Ve aracın kilosu yanılmıyorsam eğer 1480kg civarında ve araç öle beklenildiği gibi çok çokta fazla hantal değili...Fakat şehir içinde kullanımı gerçekten çok zor...Cumartesi günüde 2.0tdci tiptronic modelini kullandım ve gerçekten çok çok iyi gidiyordu...Hayatımda kullandığım en sessiz dizel araçtı yeni mondeo..Bence gayet başarılı olmuş...Ford'u kutlamak gerek.. :)
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2007, 18:54:34 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Alfonso

 • Ziyaretçi
Alfa 159 - BMW 3 Serisi - Ford Mondeo
« #7 : 13 Ağustos 2007, 19:59:30 »
quote:

serkan ellerine sağlık gerçekten çok güzel bir karşılaştırma olmuş..geçenlerde tam olarak hatırlamıyorum ama autocar dergisi idi sanırım..Karşılaştırmada Audi A4 1.6,Bmw 316,Ford Mondeo 1.6 , Vw passat 1.6Fsi ve Opel Vectra 1.6 araçları bulunuyordu ve genel değerlendirmede Mondeo 1.olarak Bmw - Audi ve  Vw gibi güçlü rakiplerini geride bırakmayı başarıyordu...1.6 Mondeo 'yu balikesir bayisi olan arkadaşımla beraber geçen hafta test ettim..Araç full donanıma sahipti gerçekten çok çok hoş donanımları bulunuyordu..özellikle iç tasarımı ,kadrandaki ekran , sony teybi ve ön konsoluna bittim..Araç gereğinden fazla büyük boyutlarda hatta ford'un bir üst sınıfı olan scorpio dan bile buyuk boyutlara sahip...Ve aracın kilosu yanılmıyorsam eğer 1480kg civarında ve araç öle beklenildiği gibi çok çokta fazla hantal değili...Fakat şehir içinde kullanımı gerçekten çok zor...Cumartesi günüde 2.0tdci tiptronic modelini kullandım ve gerçekten çok çok iyi gidiyordu...Hayatımda kullandığım en sessiz dizel araçtı yeni mondeo..Bence gayet başarılı olmuş...Ford'u kutlamak gerek.. :)bence de konsol 159'dan daha dolu görünüyor.. 156'da yaptığı devrimi 159'da şimdilik gerçekleştirememiş gibi duruyor alfa.. ayrıca mondeo'nun dış dizaynıda kendisi için oldukça başarılı.. bir ara 98 bir 2.0 vardı kuzenimde.. 138 hp'ydi galba onlar.. ama o gücü gayet başarılı biçimde yola aktarabildiği hissini veriyordu bana.. ama mondeo hiçbir zaman sıradışı bir araç olamayacak ;)
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2007, 19:59:30 Gönderen: Alfonso »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

 

GoogleTaggedSimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal