Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa Romeo 159 - 1.9 JTDM - Büyük turbo, enjektör, intercooler, manifold,  (Okunma sayısı 27897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Doğa Tosun

• Membro
Bu arabayı İstanbul Park trackday organizasyonlarında kendinden çok daha üst düzey otomobilleri darlarken izleyeceğim günü bekliyorum. Mükemmel.  :nazar:
"AlfaRomeo 159 JTDM Dist.Plus Qtronic
"MercedesBenz C180 AMG Selection
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW 320ied 40th year(sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)
"MercedesBenz C180 AMG(sold)
"VW Passat B8 Highline(sold)
"Honda Civic SportPlus 182(sold)
"Nissan Navara 4x4 Platinum(sold)

Jakomo

• Membro
Büyük saygı duyuyorum..... Respect
Sabır, boyun eğmek değil, mücadele etmektir !!!!

1996 145 1,7 16V
2001 156 SWSS Mk1,5
1994 164 V6 TB
1999 156 2,5 V6 
2003 156 SS MK 1,5
2004 156 SWSS Mk2
2007 GT
1996 BMW E36 320i Coupe M-technik
1999 166 V6 TB
1997 145 QV
2004 156 SWSS
2010 MiTo 1,4 TB

emre2blue

• Membro
Merhaba Tekrardan ben geldim. Bu arada ben bir kaçamak yapıp pist'e girdim. 22/07/2023 İnterCity İstanbul parktan güzel birkaç resim ve Video bırakacağım. Çok sıcak bir gündü. GoPro falan hepsi öldü Araç içi kamerasından ne çekebildiysek onu yayınladım ben de. Yanımda Co-Pilot olarak Fatih Arkadaşım vardı. Piste çıkmış biri olarak beni yönlendirdi kendisi. Güzel bir deneyim oldu. Çok zorlamadım arabayı ama yine de bir Near-Spin olayımız olmadı da değil. Lastikler bitik durumdaydı. Neyse Resimlere güzel güzel bakın. Daha çok işimiz, harcayacak çok paramız varmış onu öğrendim :D

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

emre2blue

• Membro
Evet herkese merhaba, Bu posttan sonra göreceğiniz çoğu şey bir koltuk sevdasına başladı aslında. Bir Koltuk Sevdasına ne delilikler yapmışım şimdi hatırladım. 25 Aralık 2021 Cumartesi günü, sevdiğim bir arkadaşım bana ulaştı ve uzun zamandır aradığım bir şeyi bulduğunu söyledi. Resimleri görünce sadece Kredi Kartıma baktım; "işe yarama zamanın geldi" dedim. Kart bu işe kendisi de şaşırdı. Bu zamanda koltuğu ne yapacaksın? Nereye takacaksın? arabanın içi krem, Senin siyah koltukla ne işin olur dedi. iyi ki de dinlemedim.  Alfa Romeo 159'ta TI opsiyonlarında gelen, Sadece son yıllarında kullanılan nadir bir koltuk seçeneğini almış bulunmaktayım.

birgün bir Facebook mesajı : "Emre, birileri Alfa Romeo 159 söküyor. İçi Siyah, bence hemen bunları almalısın." Akşam hemen ilana yazılar yazdım, cep telefonlarını aldım ve sabah ilk iş olarak aradım. Bana resimleri gönderdiler ve parçaların durumlarını gördüm, anında ne bulabilirsem almıştım.

Bunun yanına, hemen fırçalanmış aluminyum trim parçalarım ve Yeni model klima kontrolcüsü aldım. Bu sayede sonunda kaloriferi kapat düğmesine kavuştum...

emre2blue

• Membro
İstanbul Park günlerinden sonra parça biriktirme işlerim devam ediyordu. Bu arada yine bir boşluk bulunca arabayı komple soymaya başladım.

Çıkma Gelen Halıları Yıkadım ve Temizledim. Kuruması için bolbol günlerce güneşlendirdim.

Bu Arada ben de arabanın içindeki eski Ses izolasyon parçalarını söküyordum. Çoğu parça kolayca çıktı. Çünkü yaşlanmışlık parçaların ayrılmasına neden olmuştu. Ses izolasyonu görevlerini yapamaz durumdalardı. * Hoş o parçalar izolasyon için değiller titreşim sönümlendirmek içinler ama olsun. Öyle yazdım birkere :D

Bu arada Göğüsü söktüm, Baştan boyamayı düşünmüştüm. Sonra fikrimi değiştirdim. Çünkü Orjinal Siyah Göğüs bulmuştum. Fakat pazarlık aşamaları, Gidip getirmek mi KArgo mu v.s. derken....

Sönümlendirme parçalarını bir şablon oluşması için serdim.

emre2blue

• Membro
Yalıtım malzemelerini takınca Halıları yerlerine bağlamaya başladım.

Yan plastikleri temizledikten sonra tekrar siyah'a boyadım. Bazı derilerde tamir işlemleri yaptırdım. El freni ve kolçak bölgesinde.

Arka Koltukları yerleştirdim. Kenar Koltuklarını Sıfırdan Deri ile kaplattım. Onlar da çok güzel oldu.

emre2blue

• Membro
Göğüsü yerine taktım tekrardan. Bir süre bu şekilde gezdim.

Bu arada Arabanın içindeki Kemerleri Siyah yaptım. Kumaşını bir arkadaşım seçti, olabildiğince orjinaline yakın birşey yaptım.

Kemer Kumaşını da Annem dikti. Mükemmel oldular :D

ve Sonuçtan bir önceki resim

Burada Orta konsolda eksikleri bilerek takmadım. Çünkü Göstergeler değişecek. Bir daha Sök-TAK olmasın istedim. ve Orjinal TEYP değişti. SONY 3005DB buldum. Kendinden amfisi olması hoşuma gitti. Hiçbir soket değişmeden neredeyse PLUG&PLAY bu işi çözdüm. FAKAT fiziksel montajı inanın motor toplamaktan daha zordu. Orada pek bir resim bulamadım. Bulursam koyarım ama ayrı bir post içinde.

emre2blue

• Membro
Bu Trim işlerinden ayrıca tabiki mekanik işlerim de oldu. Performansa yönelik, tamir bakıma yönelik. En basitinden muayeneye gittim korna çalışmadı :( Korna 2 farklı frekans olması gerekiyordu. Bir tanesi ölmüş. Onu video da duyarsınız artık ileride :)  Orjinalini sordum 50.000TL falan dediler. Sallıyorum sanmayın, Alfa Romeo konu olunca hele orjinal parça dedinmi X10 gitmek lazım birşey için. Bende Seger'de be bulursam aldım diyebilirim. Sesini en çok sevdiğim, orjinaline en yakın frekansları bulmaya çalıştım.

Filtre çok boşta duruyordu. Onu biraz koruma altına almak için bir girişimde bulundum. Şimdilik güzel oldu diyebilirim. En azından bir tık korumalı oldu. Daha iyisini yapacağım bu arada.

En önemli konulardan biri Motor YAĞ soğutma sistemi idi. EBAY'dan güzel bir satıcı bulup ondan parçaları sipariş ettim. Hepsi geldi. Ama yine yüzüm gülmedi. Çünkü Bu Siyah bağlantılar AN-12. Full-FLOW versiyon aldım. Kocaman parçalar görebilirsiniz. Ama Eşek kafalılar. Dışını kalın tutup içlerini AN-10 gibi yapmışlar. Bildiğiniz dolandırıldım resmen. Matkapla iç çaplarını delerek. Freze ile keserek. Polisaj yaparak orjinal olması gereken ölçülere getirdim. REzil insanlar bunlar. Neyse Sadece ileriye bakıyorum. Herşey bana bir ders.  Sonuca odaklanırsak yine hoşuma gitmeyen bir montaj oldu. Ah Alfa Romeo, yine yüzümüz gülmedi.

emre2blue

• Membro
Bu arada IST-PARK macerasından sonra arabada yağ kokuları ve kaçakları oldu. Genel olarak bir kontrol ettiğimde Vites Kutusu ile MOTOR arasında Şanzuman yağı damlıyordu. Tabiki suçlusu benim. Hidrolik merkezin Oringi yok. Motorun ayırdık, yine gitti 2 gün.

Neyseki problemi hızlıca bulup çözdüm. Buna dikkat etmemiştim. Çünkü parça kutusu ile geldiğinde içinden Keçe - Oring çıkmadı. Bende Vites Kutusuna baktığımda orada bir YAĞ keçesi vardı zaten . Ondan dolayı önemsemedim. Ama olaylar farklı gelişti işte.

emre2blue

• Membro
Bir heves bizim ayı yavrusu arabamızı hafifletmek için parça arıyorum tabiki evde boş kaldıkça birde ne göreyim. Benim ön Amortisör çatalları çelikten. Bunların Aluminyum versiyonları varmış makyajlı kasada. Almam gerekiyor dedim ve hemen çıkmasını buldum sipariş ettim. MAcaristandan malzemelerim geldi takmak için arabayı söktük hemen.

Ağırlık farkına baktık hemen. Çelik parça 3.30kg - Aluminyum 1.80kg geliyor. Heyacan dorukta.

Ve Bir Alfa Romeo Klasiği. Hevesini kursağında bırakmak için yapılmış sanki....  Daha ilk vidayı sıkarken parça kırıldı... :ofk: Küfür Etmekten yoruldum ve oturup arabayla konuştum bolbol.

Neden böyle yapıyorsun. Biz, bir fakir olarak yüzümüz gülmez mi? diye sordum. O da dediki Sen kimsin  ***. Daha dur Seninle işim bitmedi dedi. Seni öyle bir kıracağım ki, İnsanlığını unutacaksın dedi bana.

Bana olan saygısından AKS içinde ne kadar Gres varsa onları O kadar uğraştığım tertemiz yaptığım, Yağmurda sürmeye kıyamadığım, tertemiz parçalarımın üzerine saçmış bulunmakta. Sırf bundan dolayı arabayı yatırıyorum şu anda. Askere gidenler bilir. TANK bağlı arkadaşlar. Cezası büyük .

emre2blue

• Membro
Ama bilmiyor ki, KEÇİ inatlı lafı benim için söylenmiş. Ben yapacağım dediysem o olacak. Bu arada siparişlerim teker teker geliyor. IST-PARK gününde lastiklerin durumu, Frenler JANTlar derken. Bir arayışa girdim. Günlük lastiklerle 159'dan birşey olmayacaktı. En azından pist için bir set yaratmam gerekiyordu. Arayışa başladım. Sahibinden.com'da bir set gördüm ve Aldım. Bir arkadaşımız kendine almılş fakat sanırım proje değişikliğinden dolayı satıyordu. Banada aldığı fiyattan verdi. Daha Asfalta değmemiş bile :o

Semi-Slick NANKANG AR-1 

Parçalar Teker Teker geliyor....  Artık 18" jant lastik set ile devam edeceğim. İlk Set geldi. Sanırım bunu PIST için kullanacağım. Diğer 18" ise günlük olarak arabada kalacak.

OZ ultraleggera 18" X 8j 5x110 - 8.75kg Tanesi

Günlük Kullanacağım 18" jant setim de geldi. Buradan @jantmax a çok teşekkür ederim.

OZ INDY HLT 18" X 8j 5x110 - 9.95kg Tanesi

Günlük Kullanacağım Lastiklerimi bu sefer Goodyear EAGLE F1 ASYMMETRIC 6 olarak seçtim. 245/40R18 97Y XL ebatlarını kullanacağım. Geçen Senelerde Alfa Romeo GT'de ASYMMETRIC 5 kullanıp çok memnun kalmıştım. 159'a da çok ungun olacağını düşünüyorum. Zamanla kullandıkça göreceğim.

emre2blue

• Membro
Jantları hemen Test ettim arabaya taktım, Kaliper ve Disk Uyumlarına baktım.

OZ INDY HLT 18" X 8j 5x110  - Malesef Spacer Kullanmak zorunda kalacağım yine. Çünkü Kaliper'e çarpıyor.

OZ ultraleggera 18" X 8j 5x110  - Ultraleggera Spacer olmadan kullanılabilecek. Pist için güzel bir bilgi :D

emre2blue

• Membro
Ve Zaman geldi Montaja gidiyoruz.  * Best Second CAR FORD Courier diyorum arada :D

UltraLeggera + Nankang ilk setim.

INDY + ASY Montaj

emre2blue

• Membro
Nankang'ları yere değmesine kıyamıyorum. INDY HLT ile ASY kombini test ettim arabada.

Şimdilik İyi görünüyoruz

emre2blue

• Membro
Bu arada en sevdiğim konulardan birine geldik. TPMS sistemi. Bence bir arabada olması şart sistemlerden birisi. Zaten Avrupa da bu konuda karar almış 2014 sonrası satılan bütün araçlarda zorunlu kılmış. Biz de eksik olmayalım dedik. Bütün yeni 18" JANT setimize TPMS sensörleri taktım.
Sağlam olsun, kırılmasın, yüksek hıza dayansın kodlaması kolay olsun derken Orjinal Hella Sensörlerinden Aldım. Mercedes AMG GT 'lerde kullanılan bu sensörler 320kmh hıza kadar dayanıyormuş. İşin doğrusu O kadarını göremem, ama içim rahat. Tabiki Sensörün bağlantısı önemli. JANT içindeki pozisyonu uygun olmaz ise lastik takılması ve sökülmesi sırasında oluşacak problemleri önceden görebilmek adına ufak birkaç test yaptım. Görünen o ki bu Hella sensörleri sadece INDY HLT Jantına takabileceğim. UltraLeggera için başka bir sensör bulmam gerekecek.

emre2blue

• Membro
Tabiki Arabanın kendisinde böyle bir TPMS sensör grubu ve alıcıları yok. Orjinali Yine 10 milyon Euro fiyat çekilince. Kendim yapmaya karar verdim. Onları ileride paylaşacağım. Şimdilik çalıştığını bilin yeter :D

Şimdilik güncellemeleri bitiriyorum ve Son ve EN SON durumu paylaşıyorum iki resim ile.

Bu arkadaşımız yani galvaniz sac arasından sızan su yüzünden araba havuz oldu. ve Bütün halılar ıslandı. Araba şu anda resmini çekmedim ama komple sökük durumda. Tabiki bunu bir fırsata çevirip Arabanın ellemediğim yerlerini de düzelteceğim. Mesela BOSE müzik sistemini aktive edeceğim . Amfi BASS vardı. Şimdi Sadece Ön hoparlörlerim kaldı. Onu da bu hafta veya önümüzdeki hafta alacağım 2Ohm BLAM marka olacak sanırım.

Ve En önemli Sorulardan biri. Basınç problemi arabanın rodajını tamamlayıp, Piste çıkmıştım. Fakat Vites değişimlerinde 3 saniye boyunca boost sabit kalıyor ve yükselmiyor. Sanki her vites değişiminde birşey bekliyor gibi. O da bana inanılmaz zaman kaybettiriyordu. Araba çok geç kalıyordu. Hala da öyle. Sentesini kontrol ettim. Ona özel bir video çektim heçen hafta. Onu yayınlayacağım yakında. Turbo VNT'lerinde problem var dediler. Söküp baktım hiç bir sorun yoktu. Balans v.s. sorunu da değil. Arabanın VNT'sini OBD'den de okuyorum. Vites değişince VNT sabit kalıyor. Sonradan artıyor. Sanki ECU'da birşeyler oluyor. Onu da çözeceğim ama zamansızlıktan birşey yapamıyorum. Para kazanmam lazım . Hemde çoook :D

GoogleTagged