Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Susarken Konuşmanın Adı...159  (Okunma sayısı 11548 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tengri79

• Membro
Ynt: Susarken Konuşmanın Adı...159
« #25 : 22 Mart 2018, 12:00:17 »
50 lere gelince daha burada olursam paylaşırım hislerimi
Teşekkurler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

qrkmtp

• Membro
« #26 : 22 Mart 2018, 12:18:19 »
Hey maşallah:) Hayırlı uğurlu olsun güzel günlerde kullanın.Hoşgeldiniz  :alfisti:

umitkilic

• Membro
« #27 : 22 Mart 2018, 13:31:38 »
Hayırlı olsun.Çok güzel bir araba aldığınız hususunda üyelerin çoğu hemfikirdir diyebilirim.Kazasız belasız inşallah

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Semih izgi

• Membro
« #28 : 22 Mart 2018, 13:50:18 »
Amin inşallah.Bahçeli bir evde oturuyorum ve makina garajda.Her eve girişte çıkışta bakmazsam çatlarım.Hafta sonu erdem boyadan bir suru malzeme almıştım ve aracı yıkadım saatlerce uğraşmışım.Geçtim karşısına bir guzel kahvemi yudumladım

O duyguyu iyi bilirim :)  Neler yaptınız ? çeyizde neler var? :)   Ben julyetime önce yarım şişe seyreltilmiş demir tozu çözücü uygulamıştım ( nötr PH) Akan temir tozlarını ve sebep oldukları lekelerin-pas izlerinin akıp gitmesini görmeniz lazım...  Ardından alkol, böcek ve zift temizleyici + kil.   Aracın rengi sarımsı beyazdan kar beyaza dönmüştü :)

Şimdilik geçici bir boya koruma ile kullanıyorum (HD Poxy) . yaz mevsiminde Ultimate compound ile 2-3 mikronluk bi pasta atıp seramik kaplama yapacağım.

umitkilic

• Membro
« #29 : 22 Mart 2018, 14:23:49 »
O duyguyu iyi bilirim :)  Neler yaptınız ? çeyizde neler var? :)   Ben julyetime önce yarım şişe seyreltilmiş demir tozu çözücü uygulamıştım ( nötr PH) Akan temir tozlarını ve sebep oldukları lekelerin-pas izlerinin akıp gitmesini görmeniz lazım...  Ardından alkol, böcek ve zift temizleyici + kil.   Aracın rengi sarımsı beyazdan kar beyaza dönmüştü :)

Şimdilik geçici bir boya koruma ile kullanıyorum (HD Poxy) . yaz mevsiminde Ultimate compound ile 2-3 mikronluk bi pasta atıp seramik kaplama yapacağım.
Ultimate compoundla ben verim alamadım.işin uzmanları menzerna diyor

Semih izgi

• Membro
« #30 : 22 Mart 2018, 15:02:56 »
Ultimate compoundla ben verim alamadım.işin uzmanları menzerna diyor

Lake country waffle pad (sarı) ile güzel sonuçlar aldım. Hatta hatalı pasta atılmış ve hareye boyanmış bir aracın hayatını kurtardım, Tabi UC biraz süpermarket işi kalıyor  Meguiars M serisinin veya dediğiniz gibi Menzerna, autofinesse vb markaların yanında.

Tengri79

• Membro
« #31 : 22 Mart 2018, 16:56:01 »

Valla başlangıç için bunlar zaten 1 ay olmadı yavaş yavaş dolabı dolduracagım.Meguiarsdan waxlı şampuan,deri koruyucu ve temizleyici kremi ve kili,Sonaxın jant temizleyicisi.
Sol ön kapı açılınca ses yaptığı için ön kapı gergisini fırsat bulursam değiştireceğim.Sıvı anlamında ustam yağ iyi durumda desede üretici tavsiyesi tutella GI/E Direksiyon hidrolik yağı değişimi tabiki direksiyon hazne yağ kutusu değişimi.Yetkili servis değişime gerek yok desede şanzıman yağını değiştireceğim bide kapı lastiklerini halledebilirsem şu an için acil bir şey kalmayacak

E.Ç.M. (MiTongin)

• Membro
« #32 : 22 Mart 2018, 17:18:29 »
hayırlı olsun. hoşgeldiniz  :nazar:
*Smiles per gallon*

( Yaktığınız yakıt başına düşen gülümseme oranı )

umitkilic

• Membro
« #33 : 22 Mart 2018, 18:21:14 »
Valla başlangıç için bunlar zaten 1 ay olmadı yavaş yavaş dolabı dolduracagım.Meguiarsdan waxlı şampuan,deri koruyucu ve temizleyici kremi ve kili,Sonaxın jant temizleyicisi.
Sol ön kapı açılınca ses yaptığı için ön kapı gergisini fırsat bulursam değiştireceğim.Sıvı anlamında ustam yağ iyi durumda desede üretici tavsiyesi tutella GI/E Direksiyon hidrolik yağı değişimi tabiki direksiyon hazne yağ kutusu değişimi.Yetkili servis değişime gerek yok desede şanzıman yağını değiştireceğim bide kapı lastiklerini halledebilirsem şu an için acil bir şey kalmayacak

Boyanın durumu fotoğraflarda belli olmuyor ama profesyonel biri tarafından yapılan polisaj ve cila işleminden sonra çok ciddi fark göreceğinize eminim.Kil falan aldığınıza göre bu işlere uzak biri değilsiniz

Tengri79

• Membro
« #34 : 23 Mart 2018, 01:32:17 »
Alakalıyım ve meraklıyım diyelim ama profosyenel değilim,kendi çapımda bir şeyler deneyeceğim

martini_lancia

• Membro
« #35 : 23 Mart 2018, 09:35:23 »
Valet Pro kil seçiminiz isabetli olmuş,turuncu olan daha yumuşaktır,mavi olan daha yıpranmış araçlar için uygun.Ben mavisini kullanıyorum.

Sonax'ın jant temizleyicisinden de kullandım sanırım bahsettiğim yeşil renkli olan ,janta sıktıktan bir süre sonra renk değişiyor.Açıkçası pek memnun kaldığımı söyleyemeceğim.Sevdiğim birisine hediye etmiştim.Umarım siz memnun kalırsınız.

Meguiars'ın ilgili deri jeli de çok kullanışlı,yapısından ötürü leke tortu bırakmıyor.Diş fırçası ve meguiarsın sarı pedi ile kullanıyorum deri ürünlerini.İlk yıllar Meguiars  kullanmıştım ancak Mothers Reflections'tan sonra Mothers ile devam ediyorum.

Ayrıca size tavsiyem,eğer ihtiyacınız varsa Valet Pro Carpet tavan ve taban döşemeleri için,Valet Pro Classic de torpido plastik trim ve gerekirse deri koltuk durumunuza göre kullanabilirsiniz.Ben boş camsil şişesine uygulayıp kullanıyorum.Deri için 20/1,döşeme için 10/1 sulandırmanız kafi,gerisi emeğe kalıyor.
2002 Cosmo Blu manual 156 2,0ts.

umitkilic

• Membro
« #36 : 23 Mart 2018, 12:07:52 »
Polisaj yapacaksanız demir tozu temizleyici de kullanın muhakkak.jantlarda ve uygun sulandırma oranlarıyla kaporta üzerinde kullanabilirsiniz.

Tengri79

• Membro
« #37 : 23 Mart 2018, 15:03:36 »
Tavsiyelerinizi not ettim deneyeceğim,teşekkürler.Meguiarsın deri temizleme ve koruyucu kremi sadece koruma amaçlı özelliği işe yarıyor.Koltukları yumuşacık yaptı ve parlattı.Evdeki koltuklarda temizleme amaçlı kullandım ama faydasını goremedim.Kilide hafta sonu deneyeceğim farkı paylaşırım

umitkilic

• Membro
« #38 : 23 Mart 2018, 20:14:37 »
Tavsiyelerinizi not ettim deneyeceğim,teşekkürler.Meguiarsın deri temizleme ve koruyucu kremi sadece koruma amaçlı özelliği işe yarıyor.Koltukları yumuşacık yaptı ve parlattı.Evdeki koltuklarda temizleme amaçlı kullandım ama faydasını goremedim.Kilide hafta sonu deneyeceğim farkı paylaşırım

Demir tozu temizleyici yapacaksanız eğer kilden önce yapmanız gerek.Kilden sonra polisaj yapmanız da şart olabilir,ona göre

Tengri79

• Membro
« #39 : 23 Mart 2018, 21:56:55 »
🤙tesekkurler hocam demir tozu temizleyıcısını bı arastırıp tedarık edeyım

Tengri79

• Membro
« #40 : 10 Nisan 2018, 19:05:17 »
Aracı alalı yaklaşık 1.5 ay oldu ve bugun okuldan fırsat bulup araçta rahatsız olduğum bir kaç şey vardı onu halletmeye çalıştım.
Daha öncesinde klimadan bir cırlama sesi gelmişti ve beni çok korkutmuştu kompresör değişimi olur dıye malum kompresör fiyatları baya tuzlu.Neyseki doğru ustaya gitmenin faydasını gördüm ve bir rulman değişimi ile meseleyi halletmiştim(klimadan gelen ateş böceği sesi başlığında değinmiştim)
Beni rahatsız eden şeyler ise direksiyon sertliği,şanzıman yağ meselesi ve arka sağ tekerden gelen lokurtu sesiydi.
Kitapçığın  önerdiği tüm yağları ve alfayedekten direksiyon yağ haznesi ve arka takım orjinal z rotlarını tedarik ettim ve ustama gittim
Hazne ve yağ değişiminden sonra direksiyonda hissedilir derecede yumuşama ve hassasiyet oluştu.Ama 159 ların sanırım direksiyon hissiyatı sert karakterde.Eski kullandığım astra j ve octavia kadar yumuşak değil ama şu haliyle şikayetçi değilim.
Sonrasında ise benim için en önemli şey şanzıman yağ değişimiydi.Aracım şu an 54300 lerde

Yetkili servisler şanzıman açılmadan yağ değişmez desede buradaki yağ değişimi yapan tüm yorumları ve aisin tf-80sc-af40 şanzımanla ilgili bir çok yurtdışı siteyı ve videoyı izledikten sonra şanzıman yağ değiştirmeye karar verdim.Uygun yağ içinse 2009 sonradındaki guncellemeden sonra şanzıman yağı olarak aw1 standartına geçildiğinden tutela GI/VI atf dexron 6 yağından 4 lt tedarık ettım.
İşlemden sonra ise iyiki değiştirmişim dedirtircesine araçta bi sessizlik,hafiflik oldu.P den R ye geçişte topuz çok sert olur ve araç bi sarsılırdı ondan eser kalmadı.Araçtan çıkan yağ ise zift karasına dönmüştü ve kotu kokuyordu.3 lt civarı yağ çıktı ve devir daim yaparak aynı oranda  eklendi.Şüphesi olan varsa mutlaka değiltirin derim.Hatta 3-5 bin km sonra bir daha değiştirmeyı duşünüyorum.Çünkü şanzımanın toplam yağ kapasitesi 6-7 civarı ve benden 3 civarı çıktı ve hala yarı yarıya eski ysğ şanzımanda ve tekrar değişimle eski yağ oranını azaltabilirim

Arka z rotlarının değişiminde sonra ise tıkırtılar yok oldu ama hafif lokurtular var.Duruma göre amortisör işinede bakacağım

francobaresi

• Membro
« #41 : 10 Nisan 2018, 19:36:41 »
Mantikli islemler yaptirmissiniz sanziman yagi 50-60 bin kmde bir onemli. Hem sanziman hem diferansiyel yagi degismis oluyor. Alfinde degistirtmistim ben yagi, devirdaimle temizlemek icin 3 lt yag kullanildi sonra tum yag akitilip 7-8 lt civari olmasi lazim yeni yag kondu. Cikan yag iyi durumdaydi ben de.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Cuore sportivo

Tengri79

• Membro
« #42 : 10 Nisan 2018, 20:21:30 »
Aslında cihazla şanzıman yap değişimi yapan yer çok aradım ama lokasyonumda bu işi yapan yer bulamadım.Bir kaç şanzımancıyla goruştum ve cihazla da değiştirsen tork konventöründe yağ kalır dedıkten sonra işe koyuldum.Aisın 50000 miles yada her 6 yılda bir desede 30 40 bini geçirmemek gerek

Semih izgi

• Membro
« #43 : 10 Nisan 2018, 23:19:29 »

Hocam tüm temirtozu sökücüler nötr PH değil. Aman dikkat... 

Ben size en populer 2 nötr ph ürünü paylaşıyorum

https://www.hepsiburada.com/auto-finesse-iron-out-demir-tozu-sokucu-500-ml-p-OTBKDIO500?magaza=Otogold&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=CjwKCAjwwbHWBRBWEiwAMIV7E_UkF4DGBQ-7QXfeSkwmCOYSLQ5a6-t0X0fywFxpXB28pIzDnYMa3hoC9nUQAvD_BwE

http://www.detailingdukkani.com/urun/gyeon-q2m-iron-jant-temizleyici-ve-demir-tozu-sokucu---500ml_1439.aspx

finesse indirimdeymiş güzel fiyat gerçekten. (55TL)

Tengri79

• Membro
« #44 : 21 Nisan 2018, 18:50:17 »
Aracım genelde garajda durur,dün çok yağmur yağdı ve okula aracım ile gittim  bir kaç saat şiddetli yağmurda kaldı.Biraz önce farkettım ki sol ve sag ön halı paspas altı bildiğin ıslak ama sadece ayak altı tarafı kapıyla bitişen vede göğüsden gelen dosemede bi ıslaklık yok.Acaba boyle bir tecrubesi olan var mı?Tahminim ön cam altında silecek kolunun altındaki havalandırma girişinde şöyleki içine baktım çam pürü dolu.Bu parçayı nasıl sokarız

Tengri79

• Membro
« #45 : 22 Nisan 2018, 16:05:10 »
Derdime çare oldum sanırım.Dun akşam gibi farketmiştim aracın az da olsa su aldığını ve saatten sonra gözüme uyku girmedi.Sabah kalkar kalkmaz silecek kollarını ve motorla cam arasında kalan plastik davlumbazı dikkatlice söktüm.Durum aşağıdaki gibiydi

İyice temizledim ve su tahliye kanalların üstü kapalı ve içi çamur doluydu.İşte çıkan pisliğin kabası

Bunlarda temizlenmiş halleri

Aracı resmen çam altında yatırmışlar.
Bide sorum olacak;Davlumbazı açtığımda boşta bir soketli kablo gördüm,etrafa bakındım ama boşta bir yer yoktu.Bunun ne işe yaradığını bilen var mı?

ucarozcan

• Membro
« #46 : 22 Nisan 2018, 18:52:53 »
Elinize sağlık, iyi bir temizlik olmuş. Umarım içeri su alma durumu çözülmüştür.

Arabam Şekil Yolumdan Çekil!

Tengri79

• Membro
« #47 : 22 Nisan 2018, 18:55:49 »
Elinize sağlık, iyi bir temizlik olmuş. Umarım içeri su alma durumu çözülmüştür.
Su ile denedim şuan için bir şey gözukmuyor fakat yağmur altında uzun bir süre denemem gerekiyor

umitkilic

• Membro
« #48 : 22 Nisan 2018, 19:08:19 »
Su ile denedim şuan için bir şey gözukmuyor fakat yağmur altında uzun bir süre denemem gerekiyor

Benim de başıma geldi.aynı sizin yaptığınız gibi "drain pipe" denen boruların içini temizledim,fakat daha sonra da devam etti.kapı fitillerini değiştirdim,çok aşırı yağmurda kalınca,bazen yapıyor yine.ama sorunun fitillerden olduğuna eminim

Tengri79

• Membro
« #49 : 22 Nisan 2018, 19:58:44 »
Benim de başıma geldi.aynı sizin yaptığınız gibi "drain pipe" denen boruların içini temizledim,fakat daha sonra da devam etti.kapı fitillerini değiştirdim,çok aşırı yağmurda kalınca,bazen yapıyor yine.ama sorunun fitillerden olduğuna eminim

O ihtimali de düşündüm ama kapı kenarlarındaki döşemelerde bi ıslaklık yoktu,kapı fitillerinide kontrol ettım,sadece düz kısımdaki döşemelet ıslak.Netde arastırdığımda çoğunda bu sorunun olduğu ve tıkanan yağmur oluğu ile tahliye olamayan suyun kalorifer kanallarına karıştığı oradanda araca.Şiddetli bi yağmuru bekliyorum bakalım yapacakmı!

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal