Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: GT mi Brera mı?  (Okunma sayısı 2180 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

t_e_m

• Membro
GT mi Brera mı?
« : 23 Haziran 2006, 00:58:42 »
alfa romeo kendini topladıkça ve satışlarını artırdıkça güzel modeller çıkarmaya devam ediyor.
şu an coupe sınıfında en gözde üyeleri gt ve brera.
ancak her ne kadar ödüle doymasa da ve daha yeni nesil olsa da bence alfa gt daha şık bir otomobil. daha klasik ve alfa stiline daha yakın sanki.
alfa gt, sedan formatına daha yakın bir coupe iken brera daha çok hatchback bir forma yakın, ben gt daha güzel derim.
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2006, 22:05:18 Gönderen: 147TI »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

master

• Editore
GT mi Brera mı?
« #1 : 23 Haziran 2006, 01:31:35 »
İkisinin aynı anda pazara sürülmesi büyük bir hata diyorum öncelikle ve GT piyasadayken Brera'nın işi çok zor. Bence GT her açıdan daha güzel , daha küçük motorla benzer performansa , benzer donanıma , daha geniş iç hacime , büyük ihtimalle benzer sürüş özelliklerine , daha güzel bir tasarıma ve daha düşük bir fiyata sahip.

Brera'nın bence tek avantajı 156 yerine 159 gibi daha gelişmiş bir platformu kullanması.

Her halükarda GT'yi seçerdim , hatta fiyatlar eşit olsa bile büyük ihtimalle GT derdim.
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 01:31:35 Gönderen: master »
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

krm

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #2 : 23 Haziran 2006, 01:44:21 »
hmm bence aynı kategoride sayılmazlar..

ama gt bir garip böyle arada çıktı, ne reklamı yapıldı ne başka bir şey...

brera ise tam şölen havasıyla sunuldu..
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 01:44:21 Gönderen: krm »

Onur

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #3 : 23 Haziran 2006, 01:45:05 »
fiyat söz konusu değilse Brera
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 01:45:05 Gönderen: Onur »

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #4 : 23 Haziran 2006, 02:40:24 »
quote:

İkisinin aynı anda pazara sürülmesi büyük bir hata diyorum öncelikle ve GT piyasadayken Brera'nın işi çok zor. Bence GT her açıdan daha güzel , daha küçük motorla benzer performansa , benzer donanıma , daha geniş iç hacime , büyük ihtimalle benzer sürüş özelliklerine , daha güzel bir tasarıma ve daha düşük bir fiyata sahip.

Brera'nın bence tek avantajı 156 yerine 159 gibi daha gelişmiş bir platformu kullanması.

Her halükarda GT'yi seçerdim , hatta fiyatlar eşit olsa bile büyük ihtimalle GT derdim.

tamamen +1.

GT de aslında çok ii değil. o da biraz ağır kaçıyor ve sunduğu performans 2006 hatta 2007 model bir alfa romeo için yeterli değil ama Brera'dan daha iyi. Brera tam bir facia
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 02:40:24 Gönderen: anIL(34an623) »

krm

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #5 : 23 Haziran 2006, 02:57:17 »
c) 147 gta

anıl senin jantlar bundan mı yaw? 16 mı bunlar 17 mi?

Edited by - krm on 23/06/2006  02:58:14
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 02:57:17 Gönderen: krm »

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #6 : 23 Haziran 2006, 03:04:59 »
bunlar 17 veya 18 kerem. benimkiler bu modelin 16sı.
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 03:04:59 Gönderen: anIL(34an623) »

krm

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #7 : 23 Haziran 2006, 03:15:38 »
hmm ben de şaşırdım 16 idi seninki bu da 17 gibi görünüyo.. demek aynı modelin hem 16 sı hem 17 si var..

ben de değiştirirsem bunlardan alacam, alfa ya en çok giden orjinal jant modeli bence...
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 03:15:38 Gönderen: krm »

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #8 : 23 Haziran 2006, 03:16:47 »
bence de
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 03:16:47 Gönderen: anIL(34an623) »

n/a

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #9 : 23 Haziran 2006, 10:38:14 »
Brera tabiki.. Brera'da bir problem görmüyorum ben mükemmel bir araba.. Eleştiriler iddia edildiği gibi safkan spor araba olmadığı ve Türkiye pazarındaki fiyatlarının yüksekliği üzerine idi.. Yoksa problem yok bence seve seve kullanırım : ))
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 10:38:14 Gönderen: n/a »

Onur

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #10 : 23 Haziran 2006, 11:24:16 »
GT nin de 2.2 versiyonu olcak olsa
onu seçebilirim çünkü o tip bir arabada biraz performans olmalı

ama ben 156 GTA yı tek geçiyorum

Edited by - Onur on 23/06/2006  11:24:52
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 11:24:16 Gönderen: Onur »

n/a

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #11 : 23 Haziran 2006, 13:11:37 »
brera derdim...gt ile yanyana duruyo suadiyede...yüzü daha güsel breranin..ve gt nin içi birebir 147 gerçi sanirim brera da 159 a benziyor içi daha görmedğm için bşi diemicem
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 13:11:37 Gönderen: n/a »

agucba

• Amministratore
GT mi Brera mı?
« #12 : 23 Haziran 2006, 13:30:14 »
147 ile GT'nin içi vites konsolunun sağı ve solu hariç aynı.

159 ve Brera'nın içi ise birebir aynı.

Aslında GT ve Brera'yı karşılaştırmamak gerek. İkisi tamamen ayrı ve hitap ettikleri kitle ayrı. GT daha çok orta sınıf bir coupe, hitap etmeye çalıştığı kitle biraz daha geniş gibi. Brera ise biraz daha üst kitleye hitap ediyor, yani GT ile Maserati Coupe arası bir şey gibi. Zaten GT'nin resmini Auto Zeitung dergisinde ilk yayınladıklarında plakalığında da Alfasud yazıyordu. Piyangodan çıkan bir şey gibi.

« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 13:30:14 Gönderen: agucba »

///////////////

n/a

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #13 : 23 Haziran 2006, 14:16:53 »
quote:

Brera tabiki.. Brera'da bir problem görmüyorum ben mükemmel bir araba.. Eleştiriler iddia edildiği gibi safkan spor araba olmadığı ve Türkiye pazarındaki fiyatlarının yüksekliği üzerine idi.. Yoksa problem yok bence seve seve kullanırım : ))

Aynen.. Araba tam benlik, hele de dizel olacak. Ne yani, 147'nin kokpiti mi, 159 un kokpitini mi tercih edersiniz? 156'nın platformunu mu, 159'un platformunu mu? GT, çok şey kaybediyor işte bunu söylediğiniz zaman, Brera'ya karşı.

Ha, Brera'yı çirkin bulduğum için asla almam, o ayrı :) Bügün alacağım tek Alfa, 159. Daha doğrusu, alınabilir olan tek Alfa 159. Ki onu bile almam :) Tabi benim kriterlerim sizinkilerden farklı olabilir bu seçimde. :)

Brera yerine, her türlü 159. herşeyi ile üstün bence. Karizma olarak bile üstün -bana göre.
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 14:16:53 Gönderen: n/a »

Onur

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #14 : 23 Haziran 2006, 15:03:41 »
Kerem tam Alfa düşmanı ya
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 15:03:41 Gönderen: Onur »

n/a

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #15 : 23 Haziran 2006, 15:42:02 »
quote:

Kerem tam Alfa düşmanı ya

Hayır, hiç de Alfa düşmanı değilim abi.. :) Aksine, çok seviyorum. Ama sonuç şu: Alfa çok güzel çok süper arabalar yapiyor, ama almaya gerek yok..

Saab için de aynı, Volvo için de aynı. Mesela Volvo, benim küçüklüğümden beri hayranı olduğum bir marka. Gerçekten, sevdiğin markalar nelerdir derseniz, Saab ve Volvo'dur. Abi, ama asla ikisini de almam. Bir s40, benim için en güzel araba. Ama, aynı paraya dizel Megane2 alabiliyorum.

Onur, düşünsene, bir yanda Volvo s40 gibi hastası olduğum bir araba, diğer yanda megane2 gibi bir sıradan alet.

Ve hiç düşünmeden Megane alırım abi; megane almak zorundayım. Volvo alırsam gecelerce içinde oturacağım, ve apartmanın otoparkında cd player'de sevdiğim şarkıları dinleyeceğim, olduğum yerde. Megane 'yi de çok severim ama, asla hayallerimin otomobil değil.

Ama Volvo ile yapamam abi. Megane'ye mahkumum. O volvo'yu alırsam, çok çok seveceğim ama, gerçekten gerek yok. Satarken ağlayacağım, bakımında ağlayacağım, benzincide ağlayacağım... Bunları gözüm kesmiyor artık. 5 senedir Alfa kullaniyorum, Alfa'yı da çok çok severek aldım. Benim de arabamın etrafına çocuklar toplandı, ben Alanya'daki tek 156 idim (yok bir de reklam stickerleri olan bi şirket arabası vardı 156:). Ama , sevdiğim bir arabayı kullanmaya doydum.

Artık benim için, işe yarayacak bir araba kullanma zamanı geldi maalesef. Abi, bu yüzden artık Alfa'ya alfist olarak bakamiyorum. Benim o heves dönemim geçti...

Alfa'yı aldığım zaman öğrenci idim, araba kilometre yapmasın diye okula dolmuşla gidiyordum. Sadece uzun yolda, haftasonları kullandım arabayı. İşte o zaman, Alfa sahibi olmak anlamlı idi. Arabayı 2 hafta kullanamadığım, ama her hafta yıkadığım zamanlar oluyordu :)

Şimdi hergün işe gidip geliyorum. Benim için otomobil, haftasonundan haftasonuna kullandığım bir zevk makinası değil, hergün trafikte, ayağımı debriyajına basıp çektiğim, benzinciye girdiğim bir makina.

Abi, araba süper güzel, şu bu.. Ama artık bir Alfa daha alamam. 2.elde bir daha aynı şeyleri yaşamayı gözüm kesmiyor...
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 15:42:02 Gönderen: n/a »

Onur

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #16 : 23 Haziran 2006, 15:47:04 »
yazının yüzde 99.5 una katılıyorum. bundan sonra alabilirsem 159 jtd. yoksa bende almam
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 15:47:04 Gönderen: Onur »

Tufan

• Membro
GT mi Brera mı?
« #17 : 23 Haziran 2006, 16:30:07 »
kerem sen duygusallaştın mı bu aralar nedir?
şaka tabi, o kadar güzel ve mantıklı yazmışsın ki katılmasam bile helal olsun dışında birşey diyemem.
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 16:30:07 Gönderen: Tufan »

Alfadanadam

• Moderatore
GT mi Brera mı?
« #18 : 23 Haziran 2006, 16:56:10 »
Valla Tufan'la aynı şeyleri düşünmüşüz okurken. Ben hep araba delisiydim, sanırım öyle de kalacağım. Alfanın yeri zaten apayrı; bu yüzden de arabamı satsam da yine alfa alacağım onu sattıktan sonra da yine alfa. ama hiçbir zaman 156'mı aldığım zamanki "benim olduğuna inanamama" duygusunu yaşayabileceğimi sanmıyorum.
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 16:56:10 Gönderen: Alfadanadam »

Alfadanadam

• Moderatore
GT mi Brera mı?
« #19 : 23 Haziran 2006, 17:14:30 »
Bu arada soruya da cevap vereyim,
Tabii ki Brera. içime sinmeyen noktalara karşın Brera yakışıklı alet. Ama fiyatı yüzünden her zaman dream car olarak kalacak. O paralara Maserati 3200 GT alabilmek varken Brera alınır mı sorusuna cevap verebilmek te bir hayli güç :)
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 17:14:30 Gönderen: Alfadanadam »

n/a

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #20 : 23 Haziran 2006, 18:56:04 »
Kerem gene demagojisini yapmış : )

Ben katılmıyorum şöyleki..

Bir arabayı sevmek, onu severek kullanmak hatta hayatında önemli bir yer etmesi, bilinçli bir fanatik için kesinlikle ve kesinlikle ekonomik bir durum yaratır.. Burda hiç kimse benim gördüğüm kadarı ile şıpsevdi karakterde değil.. Ben üye dostlardan hiç duymadım ki " GT çıkmış gidiyim alıyım ahanda Brera çıkmış satıyım GT'yi onu alıyım yarın onu satar 8C " alırım laflarını : ))

Daha öncede benzer bir durumdan bahsetmiştim.. Bu şekilde habire araba değiştiren bmwciler, passatçılar, vectracılar var.. Yeni modeli çıktığında arabasını değiştiren bi sürü insan var etrafımızda.. Face lift oldu diye yeni vectrasını satan kişi tanıyorum ben yahu : )) Ama bana etmedik lafta bırakmıyorlar 2.5 kullanılırmı çok yakar hede hüde diye.. Ama ben o kişilerin arabasını yenilemede verdikleri fark kadar, "toplamda" benzin parası ödemiyorumdur belkide : )

Ayrıca bir arabayı severek kullanmak kaza riskini düşürür, bakımsızlıktan kaynaklanabilecek arızaları engeller, daha uzun ömürlü yedek parça kullanımını beraberinde getirir..

Bunlar hep pozitif şeyler.. Bizim Alfa kullanıcıları olarak şöyle bir avantajımız var :  mükemmel dizayn.. Sahibini kendisine yıllar geçsede dönüp dönüp baktırabiliyor.. Yoldakiler kafasını çevirip halen daha bakıyorlar eski 156'larımıza.. Bu olay elalemin çocuğuna, kızına hava atma olayı değil, kendimizin arabamızı daha çok sevmesine yardımcı olan şeyler : )) Benim arabam 98 model bir araba 9 yaşına girmiş hala baktırıyor kendine .. Peki 98 model bir A4'e kim bakıyor ?? Ben bile gördüğümde acıyarak bakıyorum, 9 değil 19 yaşında gözüküyorlar..

Bu araba tüketim çılgınlığında, bir araba seçip onu sevmek ve kullanmaktan daha akıllıca bir şey yok..

Mesela Kerem demiş ben Megane 2 dizel alırdım..
Peki al..
Kaç para megane 2 dizel ; 36 milyardan başlıyor..

Alfayı kaça sattın : 15 milyar..

Fark : 21 milyar üste..

Ben Alfamı satıp üste 21 milyar vereceğime senelerce o parayı arabama harcayıp bedava gezerim yahu...

Ekonomi diyoruz, fakir edebiyatı yapıyoruz ama araba konusunda asıl para harcayan kişilerin bu yeni modelden yeni modele koşan kişiler olduğunu görmüyoruz.. Param yok alfaya verecek, zengin değilim ben diyorsan eğer Megane 2 değil Palio M-jet alıp bineceksin kardeşim : ))  

Ayrıca burada Brera'mı GT'mi diye sorulurken size hangisi daha güzel diye soruluyor.. Ben almazdım ikisinide volvo severim ama megane 2 alırdım cevabının mantığı nedir ki ??

Kimi Brera der kimi GT der.. Ben Brera dedim mesela 120 milyar.. Alabilecekmiyim ?? Hayır tabiki.. Ama neden çünkü benim zihnim o kadar parayı bir arabayı verebilme kapasitesine, rahatlığına sahip değil.. Bırakın Meganeyi "ya ben ev alırım aslında arkadaşlar" bile denilebilir illa mantık sokacaksak işin içine..

Ha bu arada S40.. Bende hastasıydım o arabanın taki 2000 yılında, şu andaki şirketimde işe başlayana kadar.. Şirketimizin arabaları S40, bol bolda kullanma fırsatı buldum.. Ne dışarıdan görüldüğü kadar konforlu nede sorunsuz arabalar.. Heleki servisleri Alfa servislerinin ben diyim 3 siz diyin 5 katı ytl gücünde.. E motor desen hiç gitmiyor.. Diyeceksiniz, hatta diyin: ) Alfalara'da aynı şekilde eleştiriler var.. Evet var.. Ama aradaki fark Alfa kendini kullanıcıya sevdiriyor zamanla, Volvo ise soğutuyor.. Fark burada..
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 18:56:04 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #21 : 23 Haziran 2006, 19:17:41 »
tolga hislerime tercüman olmuşsun başka bişey yazamayacağım.
bence gt benim daha çok hoşuma gidiyor.brera biraz daha üst sınıf bir coupe.biraz daha maserati ve ferrariye yaklaşan tarzda .
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 19:17:41 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #22 : 23 Haziran 2006, 19:31:37 »
quote:
Ben Alfamı satıp üste 21 milyar vereceğime senelerce o parayı arabama harcayıp bedava gezerim yahu...
Tamam da Tolga, sorun sadece ekonomik olsun diye bir araba almak değil ki..

Bak arabalarımız 8-9 yaşında seninle. Artık bankalar kredi bile vermiyor bu yaşlarda..

Sonuçta, artık arabamı satmak istiyorum. Alet Gelmiş 8 yaşına, ben de hevesimi almışım artık. Daha ne kadar bineceğim ki... Artık, ne olursa olsun yenileme zamanım geldi...

Bugün benim arabama 13bin lira veriyorlar. Evet ucuza vermeyi benim de gönlüm elvermiyor ama, elden ne gelir? Bugün değilse, 2-3 sene sonra satacağım nasıl olsa. O zaman, ne biçim bir zarar edeceğim, meçhul...

Eğer arabanı daha bir 10 sene daha kullanacaksan, tabii ki satma. Ama bak, ben artık işe gidip geliyorum araba ile hergün, ayda kafadan 1000 km yol yapiyorum. 10 sene daha binmeme imkan yok.

Şimdi satmam, ve genç bir otomobil almam mantıklı değil mi, abi ?

O zaman işte, şu soruyu sormam lazım: Ne alayım, ben? 2004 model 156 1.6 mi alayım, yoksa 2005 model Megane Dizel mi? :) Yazımda anlatmak istediğimi anlıyor musun şimdi?

Fakir edebiyatı yapmakla alakası yok, bu arabanın ekonomik olmadığını bilerek aldık, ve hergün de araba ekonomik olmadığını ispatlıyor. Ben kimseye para gökten yağıyor da demiyorum, ama Megane alıyorsak, arabadan anlamadığımız, at arabasından anladığımız, minibüsçü zihniyetinde olduğumuz için almiyoruz herhalde.. :)))

Edited by - dantelk on 23/06/2006  19:43:59
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 19:31:37 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #23 : 23 Haziran 2006, 19:42:04 »
quote:

kerem sen duygusallaştın mı bu aralar nedir?
şaka tabi, o kadar güzel ve mantıklı yazmışsın ki katılmasam bile helal olsun dışında birşey diyemem.

evet abi, yazarken gözlerimden yaş geldi : P
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 19:42:04 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
GT mi Brera mı?
« #24 : 23 Haziran 2006, 19:57:02 »
Bu arada Tolga, senin söylediklerine de katılıyorum. Sırf ekonomi olsun diye, gidip 0km arabasını daha 10bin km'de satıp, bi de yine sıfır km dizel alan insanlar var. Bu ekonomi değil tabii ki.

Ayrıca, ben sadece Alfa'ya ve diğer "Alfa gibi" olan markalara olan bakışımı söyledim. Bunlar tamamen kendi görüşlerimdir, ve sadece bana göre doğru. Size göre, Alfa kullanmak, diğer otomobilleri kullanmak ile kıyaslanamaz birşey de olabilir, ömrühayatınızda da sürekli Alfa kullanır, ve memnun olursunuz. Hiçbir itirazım yok.

Tekrar altını çizeyim, Alfa düşmanı felan değilim. Can'ın 147'sine bindikten sonra 147'ye de ısındım zaten :) Ama, ben farklı birşeyden bahsediyorum... Bir daha alamam diyorum, ve bence saydığım sebepler çok rasyonel...

Edited by - dantelk on 23/06/2006  20:07:01
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2006, 19:57:02 Gönderen: n/a »

GoogleTagged