Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: MTV den indirim almak isteyen 2.000 motor sahipleri buraya !!!  (Okunma sayısı 541 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

can591

• Ziyaretçi
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım, konudanda belli olacağı gibi muhasebeciyim :) 99-02 arası 2.0 156 alıcam nasipse hala bakıyorum, çünkü vergisi de düşük, nasıl mı ? açıklayayım;

Şimdi bu bahsettiğim konu bütün araçlar ve bütün modeller için geçerlidir;

Eğer aracınızın kasko değerine "A" dersek, Yıllık ödediğiniz MTV ye "B" dersek, "A%5" (A'nın %5i) < B   ise; size muhteşem bir haberim var, MTV yi bir alt dilimden ödeyeceksiniz... :)

Örnekle açıklayalım:
Benim istediğim araba 2002 156 2.000 cc bu aracın GİB'teki kasko değerine bakıyoruz; "16.550" TL imiş, bunun %5 inin alıyoruz; "827,50" TL yapıyor değilmi ? Şimdi 7-11 yaş 1.8-2.0 arası MTV ye bakıyoruz "1.040,00" TL !!! Kaskosunun %5inden fazla yani... O zaman 1.6-1.8 arasına bakıyoruz, oda "672,00" TL vergi dairesine "1.040" TL yerine "672" TL ödeyeceksiniz !!! yani kafadan "368,00" TL karınız, artı bana bir teşekkür borcunuz oldu... :)

Özellikle 2.000 in üstünde çok aşırı bir avantaj oluyor, milyarlara yaklaşan rakamlar var...

Pekalaaaaa şimdi diceksinizki "e ben yıllardır ödüyorum o ne olacak?" evet bunu da düşünmüş devletimiz, 2008-2012 arası ödediklerinizi geri alabilirsiniz... 2008 den beri bu arabası olanlar "1.850" para alacak, şimdi sölüyorum bu arabası olupta bana 19.000 diyip 17000 e düşmeyenler size diyorum yapalım şu indirimi 2000i devletten MTV alacağınız olsun, 17.000 i benden olsun gözünüzü seveyim yahu verin arabanızı :)

Foruma hızlı bir başlangıç yaptım sanırım, hatam olduysa affola,

he nasıl başvurulacağını söylememişim :) Sigortanızdan alacağınız aracınıza ait kasko değerini gösterir belge, aracınızın ruhsat fotokopisi ve bir dilekçe ile vergi dairenize başvurabilirsiniz.

herkese bol kazançlar, beni de görün artık ya lütfen :)
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Alfadanadam

• Moderatore
Taktiğinizi beğendim ama bizler için yeni haber değil ki bu :)
Ama tarzınızı sevdim :)

can591

• Ziyaretçi
Napim bülent bey, kırk yılın başı bi araba beğendik güzel felan mesafede uzaktı gerçi ama gidip alacaktım, kararlıydım, sahibinden de ilanı var hala, ama vermedi istediğim fiyata birde bir arabaya kasko değirinden fazla para vermeye ben karşıyım, adamada sordum bu MTV indirimini biliyormusunuz diye yok dedi, o zaman yapalım dedim düşelim fiyattan yok dedi uğraşamam dedi uğraşamazsan ver dedim 17 ye bitsin dedim, yok dedi... :( sizce kazasız 2-3 parça lokal boyalı sunroof 2002 156 2.0ts manuelin fiyatı ne civardadır fiyat konusunda ben mi hatalıyım yada ? Birde sizin fikrinizi alayım...

Alfadanadam

• Moderatore
Kasko değeri araba alımlarında ölçü alınabilecek birşey değil.
Öyle arabalar var ki kasko değerinin yarısına bile verseler elinizi sürmezsiniz.

Sahibi olmadığım bir versiyona göre fiyat tahmini doğru değil. Zira bir aracın satış fiyatını belirleyen birçok etken var.
 Ama en önemlisi sizin gözünüzde X bir fiyatı etmiyorsa biz "eder" desek bile almayın, önemli olan alıcının ölçüsüdür. Doğru ya da yanlış, parayı ödeyecek olanın içine sinmeli fiyat.

can591

• Ziyaretçi
Öyle tabi kasko değeri çok büyük bir kıstas değil ancak,  tüm aksamı çalışır vaziyetteki bir arabanın 3aşağı 5yukarı edecek değirini verir kasko değeri...  Birde allah korusun ama bi kaza anında alabileceğin maksimum değeri verir sana.

tabi içindeki binlerce TL lik müzik sistemi, aksesurlar v.s. fiyatı artırır, o ayrıdır, ben standart özelliklerde bir arabadan bahsediyorum. mesela Selespeed i arızalı bir araba illaki kasko değerinde gitmez, tabi mal müşteriye satılır herzamanki bir tabirle o ayrı...

yok ben ölücülere kızarım hep, kendi arabalarımı satarkende olurdu hep, araba pazarına da çıkarım internete de veririm. yazmışız 15.000, pazarlık payı belli aramış "10.000 olurmu ?" diyolar, ölürmüsün öldürürmüsün... neyse sattık gitti artık, bilmiyorum şu an internette 2 tane aradığım arabadan var 18 den aşağı inmiyorlar, aralık ayındada aynı fiyatları vermişlerdi. Ocakta MTV ödicekler yine aynı fiyat ben anlamıyorum bu insanları az da değil MTV 500 tl... Neyse bekliyeceğiz bakalım 17.000 bütçem var, oralara gelirlerse görüşeceğiz...

Alper

• Membro
Benim mesela 2.0 SS aracim ve kasko bedelim 25 bin TL.
Simdi ben gidipte 25 bin istemem sattigim insandan ama normal kasko bedelinede vermem sizin dediginiz gibi.
Herkesin araci kendince degerlidir bunu baskasi belirleyemez bana gelip biri 15 bin dese ne yazar ben 30 bin desem kim ne karisir mesela.

evrenalpar

• Membro
Hoş geldiniz, istediğiniz araca tez zamanda kavuşursunuz umarım.

Diğer yandan vergi dönemi geldi çattı, bu konu yine canımı sıkmaya başladı.

1600cc  827-TL
2000cc  2.295-TL

Hemen hemen aynı yakıt yakılmasına ve arada sadece 400cc gibi bir farka 1.468-TL çok değil mi yahu?? Emisyon değerleri ne kadar fark ediyor onu bilmiyorum ama çok da fark olacağını zannetmiyorum. Bir ara vergi sınıflandırmasında yeni düzenleme yapılacak deniyordu ama yalan oldu yine. Tepki gösterecek bir yer de yok. Geçen gün twitter'dan Egemen Bağış'ı taciz ettim belki etkisi olur!  :))
206GTI (2003-2008)
A3 1.6 (2008-2010)
Giulietta M.Air (2010-2012)
Honda CR-V (2012-2013)
Audi A3 1.6TDI S-Tronic (2013 - 2016)
Alfa Romeo 159 1.9JTD SW (2016 -2017)
Giulietta M.Air TCT (2017-...)

GoogleTagged