Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 156 mk2 hakkinda bilgi..  (Okunma sayısı 1452 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SefikUyas94

• Membro
156 mk2 hakkinda bilgi..
« : 31 Mart 2017, 16:40:48 »
Araniza bugün yeni katilmis bulunmaktayim. Nasip olursa nisan icerisinde 156 almayi dusunuyorum. Sanirim bende bu bi hastalik olmaya basladi. Ne zaman bi 156 gorsem bi 3/4 dakika izliyorum. Kendimi alamiyorum. Golf 4 kullanicisiydim daha yeni sattim sayilir. Yaklasik 1 aydir forumlarda bu araci arastiriyorum. bir arkadasim bu siteyi onerdi..dun gece kaydoldum. Sizden istegim bu arac hakkinda detayli bilgi..

Kronik problemleri
Yakiti
Vs. Vs.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

SefikUyas94

• Membro
Ynt: 156 mk2 hakkinda bilgi..
« #1 : 31 Mart 2017, 16:45:43 »
Bu arada izmir/ödemiş ilcesinde yasiyorum. Yollarimiz pek duzgun degil , malum dogalgaz yeni geldi buraya , alt takim problemi yasar miyim?

crackher

• Membro
« #2 : 31 Mart 2017, 16:46:41 »
hoşgeldin sende herkes gibi aşıyı almışsın :D 156 kullanan arkadaşlar cevap verecektir ama ilk önce forumda daha önce açılmış birçok konu vardır.onlara göz atmakla başlayabilirsin  :yukari-ok:

SefikUyas94

• Membro
« #3 : 31 Mart 2017, 16:49:50 »
Tesekkurler hocam. Dediginiz gibi fena kapildim. Arkadaslar diyor "yok ya birak alfayi" " tutulmuyor" "ariza veriyor" "parcalari pahali" vs vs. Hic birsey umrumda degil. Alip kullanmak istiyorum. Begenmezsem de satarim. Problem degil.

ArinFırat

• Membro
« #4 : 31 Mart 2017, 17:04:11 »
eğer yanlış kullanıcıdan ve bakımsızını alırsan marka farketmez tüm araçlar arıza verir.mesai bitimi eve çıkmadan hızlısından cevap vereyim dedim, detaylarını arkadaşlar yazar.
1- kronik sorunu alt takımdır, bozuk yollara gelmez.her çukurda tümsekte yavaşlayıp 1-2 viteste geçersen sorun olmaz ama paldır küldür devam edersen bir süre sonra alt takım bozulur ve takır tukur sesler vermeye başlar.
2- yağ eksiltme olayı vardır, dolayısıyla 15-20 günde bir yağ seviyesini kontrol edip eksilen yağı tamamlamanız gerekecek.
3- kronik Varyatör sesi vardır (sorun değildir) aracı ilk çalıştırdığınızda 2-3 saniye cır cır öter sonra susar.
4- parçaları golf ten daha ucuzdur.
5- sağa sola kulak asma, al bin ve keyfini yaşa. tüm gözler üzerinde olacak

SefikUyas94

• Membro
« #5 : 31 Mart 2017, 17:20:30 »
Peki varyatör sorunu çözülüyor mu? Çok titiz bir insanim. Aracimdan tık ses gelse kıl kaparim 😂😂 sanirim kilkuyruk diyorlar benim gibilere.. hatta yazın arabaya ayakkabilarimi cikarip bindigim bile olmustu :)

octinum

• Moderatore
« #6 : 31 Mart 2017, 18:37:02 »
Peki varyatör sorunu çözülüyor mu? Çok titiz bir insanim. Aracimdan tık ses gelse kıl kaparim 😂😂 sanirim kilkuyruk diyorlar benim gibilere.. hatta yazın arabaya ayakkabilarimi cikarip bindigim bile olmustu :)

Siz yenisiniz bilmiyorsunuz; forumda o kadar çok Alfista adayı sordu ki bu soruyu. :) Biz kısaca toparlayalım, siz araştırmaya devam edin. Bu arada Nisan'da alamayabilirsiniz. 156 fiyatları artık eskisinden aşağıda bir gelir seviyesine hitap ediyor, haliyle bakımsız kalmış veya ustasına verilmemiş 156 sayısı artıyor. Sanılanın aksine, iyi bir 156 doğru fiyatta piyasaya çıktıysa fazla beklemez, küt diye satılır. Sizin gibi arabayı sattım 156 alacağım diye girip 3-4 ay arayan var.

Varyatör sorunu hepsinde olmaz. Aslında benim gördüğüm, sadece Mk1'lerin ilk üç yılında hassas. Sonra tedarikçi değiştirmişlerdi. Varyatör değişir sorun çözülür. 700TL filandı galiba. Artı işçilik işte.

Adanada kullanıyorum, herhalde en kötü ihtimalle burası gibidir Ödemiş. :) Zaten araba çukurlardan fazla hızı geçiyorsun birader diyor sonrakilerde kendiliğinizden yavaşlamaya başlıyorsunuz. O süspansiyon sisteminin bir bedeli bu. Golf gibi basınca önü bırakınca arkayı kaybetmez; yolda olan biten her şeyi size hissettirir ve limitte huzursuzlanıp sizden direksiyon hamlesi ister. Çok saçma bir hareket de yapmıyorsanız o komutu yerine getirir.

Parçaları en fazla Golf kadardır. Aynı yıldan kalma rakibi BMW 3'ten kesin ucuzdur diye tahmin ediyorum. Tabii her arabanın spesifik pahalı parçaları vardır onlar ayrı. Ayrıca öyle kafasına göre arıza filan da vermez. Yalnız bazı seslere alışmanız gerekebilir. Viraj demiri burçlarıın ötmesi mesela, bende ötmüyor arkadaşımda ötüyor, ikimiz de umursamıyoruz.

Bunun dışında, titiz bir insan olarak düzgün bakılmış bir 156 alıp, düzgün olmayan yerlerini bir kere düzgün şekilde yaptıktan sonra o otomobil yayınlarında gördüğünüz kontrolleri yaparsanız önemli bir sıkıntı yaşamazsınız. Yani arabanın yağ seviyesinin kontrolü filan zaten kullanıcının düzenli yapması gereken şeyler. Kitapçıkta da yazıyor.

crackher

• Membro
« #7 : 31 Mart 2017, 18:38:30 »
yag seviyesi max tutmaya özen göster. aracı ilk calistirdiginda 1 dk motorun yaglanmasini bekle. bide ısınana kadar 3000 deviri geçme. varyatör kolay kolay arizalanmaz

SefikUyas94

• Membro
« #8 : 31 Mart 2017, 19:27:33 »
Siz yenisiniz bilmiyorsunuz; forumda o kadar çok Alfista adayı sordu ki bu soruyu. :) Biz kısaca toparlayalım, siz araştırmaya devam edin. Bu arada Nisan'da alamayabilirsiniz. 156 fiyatları artık eskisinden aşağıda bir gelir seviyesine hitap ediyor, haliyle bakımsız kalmış veya ustasına verilmemiş 156 sayısı artıyor. Sanılanın aksine, iyi bir 156 doğru fiyatta piyasaya çıktıysa fazla beklemez, küt diye satılır. Sizin gibi arabayı sattım 156 alacağım diye girip 3-4 ay arayan var.

Varyatör sorunu hepsinde olmaz. Aslında benim gördüğüm, sadece Mk1'lerin ilk üç yılında hassas. Sonra tedarikçi değiştirmişlerdi. Varyatör değişir sorun çözülür. 700TL filandı galiba. Artı işçilik işte.

Adanada kullanıyorum, herhalde en kötü ihtimalle burası gibidir Ödemiş. :) Zaten araba çukurlardan fazla hızı geçiyorsun birader diyor sonrakilerde kendiliğinizden yavaşlamaya başlıyorsunuz. O süspansiyon sisteminin bir bedeli bu. Golf gibi basınca önü bırakınca arkayı kaybetmez; yolda olan biten her şeyi size hissettirir ve limitte huzursuzlanıp sizden direksiyon hamlesi ister. Çok saçma bir hareket de yapmıyorsanız o komutu yerine getirir.

Parçaları en fazla Golf kadardır. Aynı yıldan kalma rakibi BMW 3'ten kesin ucuzdur diye tahmin ediyorum. Tabii her arabanın spesifik pahalı parçaları vardır onlar ayrı. Ayrıca öyle kafasına göre arıza filan da vermez. Yalnız bazı seslere alışmanız gerekebilir. Viraj demiri burçlarıın ötmesi mesela, bende ötmüyor arkadaşımda ötüyor, ikimiz de umursamıyoruz.

Bunun dışında, titiz bir insan olarak düzgün bakılmış bir 156 alıp, düzgün olmayan yerlerini bir kere düzgün şekilde yaptıktan sonra o otomobil yayınlarında gördüğünüz kontrolleri yaparsanız önemli bir sıkıntı yaşamazsınız. Yani arabanın yağ seviyesinin kontrolü filan zaten kullanıcının düzenli yapması gereken şeyler. Kitapçıkta da yazıyor.

Cok tesekkur ederim cok yardimci oldunuz.. bu arada bildiginiz temiz 156 var mi satilik? Beyaz , gümüş , kirmizi olmak şartıyla? Deri koltuk ve sunroof olursa harika olur..

Cihan82

• Membro
« #9 : 31 Mart 2017, 20:45:22 »
Varyatör için çok endişelenmeye gerek yok bence de. Tamir takımları var 100TL altında olması lazım fiyatı. Arkadaşlar yazmış, ilk çalıştırmada biraz yağlanmasını bekleyip hareket etmek ve hararet normale gelene kadar yüksek devir kullanmazsanız kolay kolay varyatör arızası yapmaz. Gerçi bu her araç için dikkat edilmesi gereken bir nokta bence. Benim burçlar bir ara ötüyordu, ıslanınca geçiyordu. Şimdi ne ıslak ne kuru hiç ses yok. 156 muhteşem sürüş keyfiyle sizi kendisine bağlayacak bir araçtır. Direksiyon hissi, yol tutuşu, tasarımındaki tarihsel detaylar, motor sesi, vb. saymakla bitiremeyeceğim artıları var. "Barçası bahallı","son sahibi olursun","hiç bulaşma" diyenlere kulak asmayın,zira hepsi gerçek dışıdır. Misal ben arabamı forumdan bir arkadaşımızdan neredeyse ilana hiç çıkmadan satın aldım. Satarken de zorlanacağımı düşünmüyorum.
2003 Azzurro Gabbiano 156 Mk 1.5 SS
1998 Laguna 2.0 RXE
2015 Ford Tourneo Courier
2009 Fiat Bravo 1.4 T-Jet Emotion
2001 Ford Focus Sport Trend

SefikUyas94

• Membro
« #10 : 31 Mart 2017, 21:41:10 »
Degerli bilgileriniz icin tesekkur ederim hocam. Aracinizi kazasiz belasiz kullanmaniz dilegimle :)

Vindiesel26

• Membro
« #11 : 07 Nisan 2017, 23:17:31 »
özellikle alırken neresine baktırmak lazım bu aracın? bende uzun zamandır bakınıyorum forumda çok konu var ama en günceli bu sanırım. sunroof ve deri koltuk opsiyonlu bakıyorum bende, deri olmasada siyah kumaş istiyorum. 32bin civarı 2006 model dediğim özelliklerde hemen hemen ortalama 150binde araçlar mevcut ilanlarda. hakkımıdır bu aracın? yoksa nakiti 30a çekip 2binde kenardamı tutalım yapılacak masraflara dair ?
Sigorta Aracılık Hizmetleri

Serdivan / Sakarya

octinum

• Moderatore
« #12 : 07 Nisan 2017, 23:50:41 »
Cok tesekkur ederim cok yardimci oldunuz.. bu arada bildiginiz temiz 156 var mi satilik? Beyaz , gümüş , kirmizi olmak şartıyla? Deri koltuk ve sunroof olursa harika olur..
Bizim forumdan @nanotechmilas dostumuzun 2003 Mk1.5 Selespeed'i satılık. Benimkiyle aynı, sunroof'u yoktu yanlış hatırlamadıysam. Bir de nanotech ona ses izolasyonu filan yaptı. Yine bir başka dostumuzun çok güzel bir 2001 Mk1'i var ilk aklıma gelen, forumdaki satılıklara bkz. nanotechmilas'ın arabayı benimkiyle aynı dönemde aldık, hatta ben Rosso bulamayınca ona sulanmıştım, aradığımızda satıcı "müşterinin yanındayım sonra görüşelim" demişti. O müşteri işte nanotechmilas'mış. :D Bir de Ankara Alfin'de bir 2.5 v6 var. Aslında manuel alınacaksa gelecekteki bir miktar masrafını göze alıp tercih edilebilir. Sağ ayağınıza hakim olursanız fazla yaksa da uçuk miktarlar yakmaz, Busso motoru bir kere düzgün yapıp bakımlarını aksatmazsanız bizim Twin Spark'lardan daha sağlam ve uzun ömürlüdür.

Şüphesiz başka temizler de vardır ama aklıma gelenler bunlar. Forumda araştırınca hem kullanıcısının, hem de kendisinin geçmişini görebildiğiniz araçlar avantajlı olur. Beyaz biraz zor. :) Gri özellikle 2003 ve sonrasında kolay.

octinum

• Moderatore
« #13 : 07 Nisan 2017, 23:51:17 »
özellikle alırken neresine baktırmak lazım bu aracın? bende uzun zamandır bakınıyorum forumda çok konu var ama en günceli bu sanırım. sunroof ve deri koltuk opsiyonlu bakıyorum bende, deri olmasada siyah kumaş istiyorum. 32bin civarı 2006 model dediğim özelliklerde hemen hemen ortalama 150binde araçlar mevcut ilanlarda. hakkımıdır bu aracın? yoksa nakiti 30a çekip 2binde kenardamı tutalım yapılacak masraflara dair ?
Piyasaları hakkında yorum yapacak bilgi ve tecrübem yok ama 2 bin lira gibi bir fon bulundurmak faydalı olur. İkinci el araba sonuçta.

ogun

• Membro
« #14 : 09 Nisan 2017, 11:07:51 »
bende 27 28 bine kadar 156 bakıyorum. çevreden herkes uzak dur diyor fakat bir akrabamın 156 si ile 1 gün geçirdikten ve 2 3 haftadır forumda araştırma yaptıktan sonra kesin karar verdim gibi inşallah temiz bir 156 nasip olur.

Vindiesel26

• Membro
« #15 : 09 Nisan 2017, 15:39:21 »
alfa romeo galerisi olarak şuan piyasada olan alfa bayrak, alfin, alfa milano, veloce alfa, alfa modena gibi galerilerden şuana kadar alışverişi olan varmı aramızda. bu firmaların sanırım normal alfa servisleride var. güvenilirlik çok önemli söz konusu alfa ise. alfisti satıcılar dışında bu galerilere güvenebilirmiyiz arkadaşlar. tecrübeli üyelerimizin yorumları cidden faydalı olucak benim için. 159'un vergisi ve açabileceği masraflar doğrultusunda yönümü 156'ya doğrulttum iyice.zira bütçe açısından 159'a 50bin civarı bütçe ayırmadıkça alınan 159lar üzer düşüncesindeyim. bu yüzden 156'ya yoğunlaştım iyice. değerli düşüncelerinizi bekliyorum.

Serdivan / Sakarya

hannibal

• Membro
« #16 : 09 Nisan 2017, 19:27:11 »
alfa romeo galerisi olarak şuan piyasada olan alfa bayrak, alfin, alfa milano, veloce alfa, alfa modena gibi galerilerden şuana kadar alışverişi olan varmı aramızda. bu firmaların sanırım normal alfa servisleride var. güvenilirlik çok önemli söz konusu alfa ise. alfisti satıcılar dışında bu galerilere güvenebilirmiyiz arkadaşlar. tecrübeli üyelerimizin yorumları cidden faydalı olucak benim için. 159'un vergisi ve açabileceği masraflar doğrultusunda yönümü 156'ya doğrulttum iyice.zira bütçe açısından 159'a 50bin civarı bütçe ayırmadıkça alınan 159lar üzer düşüncesindeyim. bu yüzden 156'ya yoğunlaştım iyice. değerli düşüncelerinizi bekliyorum.
40.000 km mutlu bir beraberliğimiz var mk2 ile. Ben de arabayı veloce gökhan'dan aldım. (O zaman galeri değillerdi) Herhangi bir yere de göstermedim, gökhan'ın sözü senet benim için. Aldıktan sonra bir miktar su ve yağ eksilttiğini gördüm kullandıkça, onları da çözdük zaten. Yağ için iki sene geçmesini bekledim (yaklaşık 35bin km), çünkü idare ediyordum bir şekilde, sonra tüketim artınca sekman attırdım.
@octinum zaten duygularımıza tercüman olmuş aynen katılıyorum. Eklemek gerekirse; trim sesi takıntınız varsa araba sizi üzecektir. Muadillerine göre sert bir araçtır, bir de yay jant modifikasyonu yapacak olursanız at arabası moduna daha da yaklaşır :)
mk2 için dış kaporta parçalarını bulmak biraz sancılı olabiliyor, ön çamurluk kaput gibi parçaları kolay kolay bulunmuyor, onun dışında bulamayacağınız parça yoktur. Sürüşü keyifli, direksiyonu tepkili ve hisli, dışardan bakıldığında çarpıntı yapacak kadar güzel bir otomobildir. İnşallah gönlünüze göre bir şeyler bulursunuz.

Vindiesel26

• Membro
« #17 : 09 Nisan 2017, 20:57:27 »
40.000 km mutlu bir beraberliğimiz var mk2 ile. Ben de arabayı veloce gökhan'dan aldım. (O zaman galeri değillerdi) Herhangi bir yere de göstermedim, gökhan'ın sözü senet benim için. Aldıktan sonra bir miktar su ve yağ eksilttiğini gördüm kullandıkça, onları da çözdük zaten. Yağ için iki sene geçmesini bekledim (yaklaşık 35bin km), çünkü idare ediyordum bir şekilde, sonra tüketim artınca sekman attırdım.
@octinum zaten duygularımıza tercüman olmuş aynen katılıyorum. Eklemek gerekirse; trim sesi takıntınız varsa araba sizi üzecektir. Muadillerine göre sert bir araçtır, bir de yay jant modifikasyonu yapacak olursanız at arabası moduna daha da yaklaşır :)
mk2 için dış kaporta parçalarını bulmak biraz sancılı olabiliyor, ön çamurluk kaput gibi parçaları kolay kolay bulunmuyor, onun dışında bulamayacağınız parça yoktur. Sürüşü keyifli, direksiyonu tepkili ve hisli, dışardan bakıldığında çarpıntı yapacak kadar güzel bir otomobildir. İnşallah gönlünüze göre bir şeyler bulursunuz.

156'ların çoğu yıpranmış araçlar, değerini bilip kullanan kullanıcı sayısı az. İyi araba bulmak zorlaşıyor. Sahibinden alıp uğraşmaktan, işini bilen iyi alfacı bi galeriden almak mantıklı, ama orayada güven esas tabiki, veloce'ye pek 156 gelmiyor genelde 159,giu,mito oluyor ilanlarında.

Diğer galerilerle alışverişi olan ve tanıyanların yorumları halen altın değerinde :)

Serdivan / Sakarya

hannibal

• Membro
« #18 : 09 Nisan 2017, 21:46:18 »
156'ların çoğu yıpranmış araçlar, değerini bilip kullanan kullanıcı sayısı az. İyi araba bulmak zorlaşıyor. Sahibinden alıp uğraşmaktan, işini bilen iyi alfacı bi galeriden almak mantıklı, ama orayada güven esas tabiki, veloce'ye pek 156 gelmiyor genelde 159,giu,mito oluyor ilanlarında.

Diğer galerilerle alışverişi olan ve tanıyanların yorumları halen altın değerinde :)
Çok 156 gelmemesinin nedeni aslında tam da bahsettiğiniz sebepten ötürü, "156'ların çoğu yıpranmış araçlar, değerini bilip kullanan kullanıcı sayısı az"  ;)

judge_85

• Membro
« #19 : 10 Nisan 2017, 00:31:06 »
Bir de bunlara ilave yıpranmamış bir mk 2 156 da 27-30 bandında bulunmaz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
2006 Alfa Romeo 156 1.6 TS Distinctive
2016-05 / 93756KM

radar54

• Membro
« #20 : 10 Nisan 2017, 11:28:44 »
Bir de bunlara ilave yıpranmamış bir mk 2 156 da 27-30 bandında bulunmaz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

+1
2004_156 1.6 TS Progression 2015-2018

2008_147 1.6 TS Collezione 2018-2019

2004_156 2.0 TS Distincive Selespeed 2019-2023

2006_159 1.9 JTD Distincive Manuel 2023-

nanotechmilas

• Membro
« #21 : 10 Nisan 2017, 11:53:02 »
Merhaba dostlarım yukarda adım geçmiş. Octinuma teşekkür ederim. Aracım satılık MK1.5 Diye gecen model mk lerden tek farkı Ön farları ama normak mk2lere göre çok farkları var. Öncelikle aracım gercekten ama gerçekten sınırlı sayıda üretimi olan bir model, ve bende elimden geldiğince titiz baktım sattığım kişininde alfadan anlayan onu üzmeyecek ve değerini bilen biri olmasını isterim.
Aracımdaki ekstraları sayarsak
Orjinal Pedal Seti Mat Krom... Aracın şase numarasından girerek de görülebilir.
Kapı Eşikleri Mat Krom buda orjinal
Eksoz Ucu Yine krom buda orjinal Fabrikasyon
Sensor Paket yani Yağmur Kirlilik ve buğu Sesnörleri ve PArk Sensörü
Xenon Paket Kısa farlar Xenondur araç içinde far yükseklik ayarı Yoktur Ön ve Arka Akslardaki Sensörlerden anlık ayarlar...
BoSe Sis sitemi bunu anlatmaya gerek yok :)
Deri Koltukları MOMO marka italyan koyun derisi Yıpranma yoktur...
Araç Bakım listesini herşeyiyle eksizsiz yapıldı. Listesini yazarım ve yetkili servisten vede zeki ustadan alınabilir.
Kaza olarak ufak birşey 2500 lira hasa kaydı var
Selespeed Robotu son derece bakımlıdır. Sorunsuzdur.
Öyle yag eksiltme falan yok brçok alfada vardır bende kesinlikle yok. 5000 kmde 250gr yag eksilsin arabayı yakarım :D
Araç içinde hiçbir trim sesi yok kapı içleri
alan sadece suyuna bakar yağına bakar uzun yıllar masrafsız biner...

Şuan almak istediğim sw için nakitimi hazırladım kendiminkini satar satmaz onu alacam . Umarım hakkını bilecek bir arkadaşımız alır.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-harika-kondisyon-ve-bakimli-156-selespeed-419461138/detay

GoogleTagged