Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 156'ya (MK2-Progression) Sonradan 147'nin Hız Sabitleyici Kolunu Takmak?  (Okunma sayısı 9255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abdoganay

• Membro
konu uçmuş gerçekten :) şimdi göz attım da, benim yaptığım gerçekten basit kalmış, olayı tamamıyla çözmüşsünüz :)  :alkis: tebrikler..
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

tunerviper

• Membro
Mk1 lere olmaz. Telli gaz kelebeği olmaması lazım. Mk1 selespeedlere olabilir belki.
Turbo Twin Spark

ugur_1903e

• Membro
Mk1 lere olmaz. Telli gaz kelebeği olmaması lazım. Mk1 selespeedlere olabilir belki.

ben mk1 147 nin tam dolu modellerinde olmasından yola çıkarak uyacağını düşünmüştüm ama başaramadım. Belki de ben beceremedim.
Bu arada merak ettim mk1 147 gaz olayı telli mi?

tunerviper

• Membro

ben mk1 147 nin tam dolu modellerinde olmasından yola çıkarak uyacağını düşünmüştüm ama başaramadım. Belki de ben beceremedim.

Bildiğim kadarı ile tüm 147 ler beyin olarak me7.3.1 kullanıyor. Gaz kelebekleri de telsiz diye biliyorum. Olması gerekli bu durumda.
Turbo Twin Spark

ugur_1903e

• Membro

Bildiğim kadarı ile tüm 147 ler beyin olarak me7.3.1 kullanıyor. Gaz kelebekleri de telsiz diye biliyorum. Olması gerekli bu durumda.

Aslında işten anlayan birisi olsa idi yapabilirdi bence. hazır soket bulamadım ben mk1 147 de.

ediss10

• Membro
Konuyu yaklaşık 1 sene sonra hortlatayım istedim alfistler.
Buralarda yeniyim ve ilk kez alfa aldım. Benim için bi arabada olmazsa olmaz olan hız sabitleyicidir.

Aracım 2004 model 156 yani en son kasa olan aracımda hız sabitleyici  kolu yoktu. Arabayı satın alırken de nasıl olsa son çıkan mk2 diye düşünerek sonra taktırırım dedim.

Ankara'da yaşıyorum. Yıldız sanayide sıfır bi 156 CC kolu buldum 200 tlye. gittim bi alfacıya direksiyonun altını söktü ama ne yazıkki boş soket yok. 2004 model bu araçta olması gerekmez miydi? aracımda asr vdc ya da esp var mı emin değilim. bölgesel dijital klima dışında donanım yok gibi geliyor. Resmen soğudum arabadan. 
Ne önerirsiniz. Beyinden kablo mu çekmeliyim ya da götürdüğüm tamirci soketi görememiş olma ihtimali var mı?
2004-156 ts (progression bile değil herhalde)

abdoganay

• Membro
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun.
Okuyunca alt çanağı söktüğüm an aklıma geldi. Acccayip karamsar olmuştum bulamayınca soketi😊
Üstadım araçta esp asr olduğuna emin olduktan sonra, kablo yumağını kaldır iç alt tarafa doğru bak istersen, bence kendin bak.

ediss10

• Membro
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun.
Okuyunca alt çanağı söktüğüm an aklıma geldi. Acccayip karamsar olmuştum bulamayınca soketi😊
Üstadım araçta esp asr olduğuna emin olduktan sonra, kablo yumağını kaldır iç alt tarafa doğru bak istersen, bence kendin bak.
Çok teşekkür ederim hocam. geçen gün bi kaç bakım yaptırırken ustaya sordum pek emin olamadı ama sanıyorum arabada esp ve asr yok :( çünkü vitesin ordaki asr tuşu benimkinde boş. bu gidişle satcam.  zaten hanım da arabaya alışamadı, yokuşta kaldıramadı...

zgn61

• Membro

Evet öncelikle herkese merhaba, bir Progression paket aracımıza daha hız sabitleyici uygulama operasyonuna adım atmak üzereyiz. Öncelikle aracım 2005 model 1.6 Progression paket, hemen hemen full bir araç. İki eksiği var, biri hız sabitleyici diğeri Bose ses sistemi. Sunroof, bej deri döşeme ve ESP mevcut. Ses sistemi için alternatifler çok olsa da hız sabitleyici için arabada alt yapı olmazsa olmaz. Tabi ki aracımı alır almaz ilk işimiz acaba hız sabitleyici takılabilir mi sorusuna cevap aramak oldu. Ve Google abi bizi bu konuya kadar sürükledi. Tabi hemen bi heyecan acaba olur mu olmaz mı derken ESP li araçlarda alt yapının hazır olduğunu okuyunca içim biraz ferahladı. Aracımı aldıktan sonra Ankara'da özel bir serviste bakımını yaptırırken ustaya sormuştum ve "Bunlara hız sabitleyici sonradan takılamıyor" cevabını almıştım ama pes etmedim. Ve şimdi burdayım, resimde gördüğünüz üzere boşta bir soket bulduk. Şimdi siz değerli üstadlarım bu soket o sihirli soket mi? Bir an önce EBAY dan #abdoganay üstadın sipariş ettiği kolu sipariş etmeyi düşünüyorum.

ediss10

• Membro
Hocam o soket hız sabitleyici soketi. bence ebayden önce ankarada çıkmacıda bi araştır. 200 tl ye kolu bulmuştum. hatta 3lü sinyal kolunu 300'e bırakıyordu. soketi yerine takıp cihazla aktifleştirmek gerekiyor.
Sizin adınıza çok sevindim. Belki bi gün ben de o soketi bulurum.

zgn61

• Membro
Hocam o soket hız sabitleyici soketi. bence ebayden önce ankarada çıkmacıda bi araştır. 200 tl ye kolu bulmuştum. hatta 3lü sinyal kolunu 300'e bırakıyordu. soketi yerine takıp cihazla aktifleştirmek gerekiyor.
Sizin adınıza çok sevindim. Belki bi gün ben de o soketi bulurum.

Çok teşekkürler hocam, az önce Yıldız Sanayiden bir arkadaşı aradım, çıkma kol 150 tl dedi. Sanırım EBAY a bulaşmadan halledeceğim bu işi. Şuan şehir dışındayım Ankara'ya dönünce ilk işlerimden biri olacak.

abdoganay

• Membro
Çok teşekkürler hocam, az önce Yıldız Sanayiden bir arkadaşı aradım, çıkma kol 150 tl dedi. Sanırım EBAY a bulaşmadan halledeceğim bu işi. Şuan şehir dışındayım Ankara'ya dönünce ilk işlerimden biri olacak.
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun 😊  işi bitirmişsin diyebiliriz. Sağ ayağını dinlenmeye alabilirsin👍 
Bu arada diğer abilerimiz-arkadaşlarımızın yanında bizim uygulamamız deve de kulak sayılır, bu forumdan çok şeyler öğrendim ve uyguladım. Rabbim eksikliğinizi göstermesin 😉

zgn61

• Membro
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun 😊  işi bitirmişsin diyebiliriz. Sağ ayağını dinlenmeye alabilirsin👍 
Bu arada diğer abilerimiz-arkadaşlarımızın yanında bizim uygulamamız deve de kulak sayılır, bu forumdan çok şeyler öğrendim ve uyguladım. Rabbim eksikliğinizi göstermesin 😉

Çok teşekkür ederim. Evet aslında bize yapacak pek birşey kalmamış. Soketi zaten hazır  :) Şuan aracımın kozmetik olarak eksiklerini gidermekle meşgulüm. İşlemler bitince ilk iş hız sabitleyiciyi takmak olacak. Evet alfisti forumuna daha yeni yeni katılmama rağmen açıkçası bende çok sevdim. Ankara'nın görece en iyi özel servislerinden biri ve Yıldız Sanayi'deki Alfa yedek parça satan iki ayrı ustanın da bilmediği bir konunun cevabını forumda buldum. Kimine göre küçük ama benim için oldukça önemli bir mevzu. Heleki çok cüzzi rakamlara bu işlemi halledebilmek çok daha güzel. Hepinize şimdiden teşekkür ediyorum. İnşallah en yakın zamanda #61BC156 yı sizinle tanıştırma fırsatı bulurum.
« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2016, 18:25:05 Gönderen: zgn61 »

zgn61

• Membro

Değerli üstadlarım, düğün arefesinde olmam sebebiyle konuyla istediğim gibi ilgilenemedim. En son Ankara'dan Trabzon'a hız sabitleyici olmadan gelince Trabzon'da da olsam birşeyler yapmaya karar verdim. Çünkü uzun yolculukların henüz başlangıcıydı bu. Sipariş etmiş olduğum orijinal 156 hız sabitleyici kolu geldi. Ürünü sıfır olarak Çalışkan Oto'dan 200 TL ye aldım.

Ben direk 156 kolu aldığım için kesme biçme işlemi gerçekleştirmedim. Gelen kolun soketini araçta hazır bulunan sokete taktım :D

Sinyal kolu üzerinde hız sabitleyici için bulunan yere kolu taktım ve vidaladım.

Kolu taktıktan sonra düğmeyi ON tarafına çevirince göstergeler arasından, daha önce hiçte belli olmayan, acaba kolu takınca nerede yanacak bu işaret dediğim işaret sonunda yeşil yeşil yandı. Buraya kadar her şey yolunda gidiyordu. Ta ki deneme sürüşüne çıkana kadar. Deneme sürüşünde hız sabitleyici açık konumda, hızı sabitlemek için + ya bastığımda hız sabitleyici çalışmadı. Daha doğru tüm denemelere rağmen çalışmadı. Evet arabada herşey hazırdı, soket, yuva vs. Ancak kullanmaya gelince başarılı olamadım. Şimdi siz değerli üstadlarım ne gibi bir yol izlemeliyim? Kanımca aracın bilgisayara bağlanıp hız sabitleyicinin tanıtılması yada aktifleştirilmesi gerekiyor. Bu işlemi Trabzon'da yaptırabileceğim bir Alfa servisi yok sanırım. Ya düğün sonrası Ankara'ya dönmeyi bekleyeceğim ya da varsa önerileriniz onları değerlendireceğim. Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Alfadanadam

• Moderatore
Denemeyi 4. Yada 5. Vitesteyken denediniz mi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

zgn61

• Membro
Denemeyi 4. Yada 5. Vitesteyken denediniz mi?

4. ve 5. viteste dahil tüm viteslerde denedim ancak devreye girmedi.

Alfadanadam

• Moderatore
Hatırladığım kadarıyla 156 için bir aktifleştirme imkanı yok. ON yapıldığında ışık yandıysa olay tamam olmalı. Buton arızası yada soketi takarken birbirini iyen bağlantılar yüzünden temas problemi var. Yani pinler birbirini itmiş olabilir takerken belki. Özetle soketi kontrol edin  tekrardan.

zgn61

• Membro
Soketi çıkarıp tekrar takmıştım. Buton arızası olsa ekranda hız sabitleyicisi ışığı da yanmaz diye düşünüyorum. Dediğinizi değerlendirip tekrar deneyeceğim. En azından soket bağlantılarını bi yerde kontrol ettirmekte fayda var.

ediss10

• Membro
Hocam bu konuda saatlerce yurtdışı forumlarında da yaptığım araştırmalar neticesinde bu şekilde ışık yanıp, cruise çalışmayan bi vaka vardı. Adamın en son debriyaj pedalının üstündeki(bir de fren üzerinde var) anahtarda çıktı sıkıntı. Anahtar görevini yapmıyormuş, değiştirdiğinde çalışmış. Bi kontrol edin isterseniz.

Bu arada ramazan sebebiyle pek arabama bakamıyorum ama ben de cruise sistemini iyice araştırdım. kendim cruise kolu gibi anahtarlardan deneme kartı hazırladım. Hali hazırda bizim araba da malum beyaz soket olmadığı için motor beyninden kablo çekeceğiz. Beyinden direksiyon altına doğru bi geçiş yerini bulursam yarım saatlik işi var. Bu proje olursa inşallah burda resimleriyle paylaşacağım.

zgn61

• Membro
Hocam bu konuda saatlerce yurtdışı forumlarında da yaptığım araştırmalar neticesinde bu şekilde ışık yanıp, cruise çalışmayan bi vaka vardı. Adamın en son debriyaj pedalının üstündeki(bir de fren üzerinde var) anahtarda çıktı sıkıntı. Anahtar görevini yapmıyormuş, değiştirdiğinde çalışmış. Bi kontrol edin isterseniz.

Bu arada ramazan sebebiyle pek arabama bakamıyorum ama ben de cruise sistemini iyice araştırdım. kendim cruise kolu gibi anahtarlardan deneme kartı hazırladım. Hali hazırda bizim araba da malum beyaz soket olmadığı için motor beyninden kablo çekeceğiz. Beyinden direksiyon altına doğru bi geçiş yerini bulursam yarım saatlik işi var. Bu proje olursa inşallah burda resimleriyle paylaşacağım.

Detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Önümüzdeki günlerde bulduğum ilk fırsatta ustaya gitmeyi planlıyorum. Sizin bu dediğiniz de oldukça önemli. Hem soket bağlantılarını hem de sizin dediğiniz anahtarı en azından bir elektrik ustasına göstermekte fayda var. Bu sıkıntı çıkmasaydı aslında benim işlemim oldukça basitti. Yapacağım ekstra ustalık tek bir iş vardı, oda direksiyon altındaki plastik çanağa ustaya kolun yerini açtımak olacaktı. Sizin yaptığınız işlemlerin yanında benimkinin esamesi okunmaz. İnşallah sizde dilediğiniz gibi işlemi gerçekleştirir ve olumlu sonuca ulaşırsınız. Bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

ediss10

• Membro
Teşekkür ederim. Bahsettiğim debriyaj ve fren switch lerini kendiniz de basit bir multimetre(=avometre, ölçü aleti) yoluyla kısa devre kademesinde sağlamlığını test edebilirsiniz. Özellikte sistemde fren switch'i sağlam olmalı. sistem burdan aldığı sinyale göre aktif oluyor. Sıkıntı çözüldüğünde ne olduğunu buraya da yazarsanız memnun oluruz. Kolay gele...

GoogleTagged