Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 156'ya (MK2-Progression) Sonradan 147'nin Hız Sabitleyici Kolunu Takmak?  (Okunma sayısı 9254 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sarpgrey

• Membro
Kardeşim eline koluna sağlık.  Walla çok ucuza halletmissin. Şimdi yetkili serviste böyle bir imkan olsa yaptirayim desen en az 1000 TL fiyat cikarirlar.

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bağımsızlık benim karakterimdir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

A.S.GÜMÜŞ

• Membro
hocam ellerinize sağlık sağlam çalışma olmuş, sistem mk1 e de olsa güzel olurdu  :)

Mk1 ler gaz teli kontrollü olduğu için olmuyor zamanında araştırmış çözüm bulamamıştım

LG-P880 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

07 DH 800

DcD-Semih

• Membro
El emeği göz nuru  :nazar:

Konuya ilk yorum yazdığımda bu işi yapabileceğinizi biliyordum ben çok güzel olmuş keyifle kullanın, fabrikasyon gelse bu kadar içinize sinmezdi belkide  :)
2001 Alfa Romeo 145 1.6 T.spark - Giallo Zoe
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Rosso
2002 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Bianco Polare
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Grigio Chiaro
2000 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Rosso
2004 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Grigio Metallico
2012 Alfa Romeo Giulietta 1.4TB - Bianco Pastello

alfistahakan

• Membro
Elinize sağlık.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hakan
Forever Alfa

Onur ÖZTÜRK

• Membro
çok güzel olmuş.ellerinize sağlık.ilginç olan aracınız progression .cruize control yoktur.yalnız bunun yanında esp (vdc)nin de olmaması gerekir.

http://web.archive.org/web/20050206150940/http://www.alfaromeo.com.tr/y156_donanim_16tsp.htm

İlginçtir ki benim aracımda mk 1.5 progression ve vdc var ama direksiyonda teyp kontrol tuşları ve cc yok :) VDC ve Airbaglar tam.

Üstat direksiyon altındaki soketi bende çok aradım ama bulamadım. Tam olarak yeri neresidir?

Birde benim fren ve debriyajdada herhangi bir müşür-soket falan yok. Sanırım bende hazırlığı yok, doğru mudur?

Bu arada tebrikler :alkis:
                                                                                                                           Stile Italiano

abdoganay

• Membro
çok güzel olmuş.ellerinize sağlık.ilginç olan aracınız progression .cruize control yoktur.yalnız bunun yanında esp (vdc)nin de olmaması gerekir.

http://web.archive.org/web/20050206150940/http://www.alfaromeo.com.tr/y156_donanim_16tsp.htm

İlginçtir ki benim aracımda mk 1.5 progression ve vdc var ama direksiyonda teyp kontrol tuşları ve cc yok :) VDC ve Airbaglar tam.

Üstat direksiyon altındaki soketi bende çok aradım ama bulamadım. Tam olarak yeri neresidir?

Birde benim fren ve debriyajdada herhangi bir müşür-soket falan yok. Sanırım bende hazırlığı yok, doğru mudur?

Bu arada tebrikler :alkis:
teşekkürler üstad, eyvallah :)

aşağıdan ve yan taraftan bir kablo yığını geliyor gibiydi, telefonun ışığını tuttum, alt taraftan gözükmüyor, fakat tüm bu kabloları zorlamadan soktum elimi, boşta olan var mı diye, sonra yuppi :)

ben netten araştırırken, eğer tesisat yok ise aracın beyninden(eğer uygunsa) kabloların da getirtilebildiğini görmüştüm. olmadı tekrar bir bakın, yoksa üzerine diğer seçenek konuşulur, yanlış bilgi vermek istemem üstadım.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

abdoganay

• Membro
El emeği göz nuru  :nazar:

Konuya ilk yorum yazdığımda bu işi yapabileceğinizi biliyordum ben çok güzel olmuş keyifle kullanın, fabrikasyon gelse bu kadar içinize sinmezdi belkide  :)

aynen üstadım, takibin olumlu sonuçlandı :)

abdoganay

• Membro

Sivas'ta distinctive sahibi bir arkadaşım kaputu açtırmıştı, inanmadı, esp yazısını görünce ikna oldu, park sensörleri orijinal nasıl olur filan dedi. aracın önceki sahiplerinden biri epey zenginmiş dediler, onun bir etkisi olabilir belki :)

nanotechmilas

• Membro
Konuyu biraz hortlatmiş olacam ama bende kendime 2002 model bir selespeed aldım

benim gaz kelebeğim elektronik olandan... acaba benimkine uygulanabilirmi ?

wolkanw

• Membro
Mükemmel bir çözüm harika bir son. Tebrikler... Ama Bir sorum var! neden 156 cc kolu değil de 147?

abdoganay

• Membro
Mükemmel bir çözüm harika bir son. Tebrikler... Ama Bir sorum var! neden 156 cc kolu değil de 147?

teşekkürler üstad,
O zamanlar 156'nın kolunu e-bay de aramış ve bulamamıştım sanırım, veya 156 cc kolu alttaki çanak ile beraber geldiği için fiyat artıyordu, baktım uygulama örnekleri de var, böylesini tercih ettim  ;)

abdoganay

• Membro
Konuyu biraz hortlatmiş olacam ama bende kendime 2002 model bir selespeed aldım

benim gaz kelebeğim elektronik olandan... acaba benimkine uygulanabilirmi ?

küçük bir araştırmanın ardından şunu buldum;

"""Im trying to do the same thing on my 2002 156 which has clutch and brake sensors but apparently no cruise control cable.
You have to get the cable with 4 wires (on/off, +, -, recall) from ECU to the steering wheel. You have to also get 12V control signal from somewhere (for example from the cigarette lighter).
Then you follow the appended schematics to connect the wires to the cruise control connector."""

genel olarak meali, 2002 model 156'sında kablo tesisatı kurulu değilmiş, aracın beyninden 4 adet kablo getirmiş.

**Yanlış yönlendirme olmasın, ben sadece bulduğumu aktardım,  tüm bu işlemler bir risk içermektedir. sonradan sıkıntı olmasın  :yukari-ok:

tunerviper

• Membro
Bu konu ile ilgili ustamla geçen gün konuşuyorduk. Usta hız sabitleme kolu için gerekli tesisatın bulunduğunu fakat debriyaj pedalının altında switch olması gerektiğini progression donanımda bunun olmadığını söyledi. Bu durumda sonradan yapılan hız sabitlemede debriyaja bastığınızda sistemin devre dışı kalmaması gerekmekte. Tabi ki debriyaj pedalı arkasına bir switch takılıp beynin ilgili pin girişine bağlantı yapılır ise tam anlamı ile çalışacaktır.
Turbo Twin Spark

herdoga

• Membro
Sistem debriyaj pedalının altındaki switch olmasada devre dışı kalıyor.

Debriyaj pedalımdaki kırık bir plastik yüzünden o switch şu anda bende devre dışı.

Debriyaja bastığımda devir saati yaklaşık 500 rpm arttığında cruise kapatıyor kendini.

tunerviper

• Membro
Sistem debriyaj pedalının altındaki switch olmasada devre dışı kalıyor.

Debriyaj pedalımdaki kırık bir plastik yüzünden o switch şu anda bende devre dışı.

Debriyaja bastığımda devir saati yaklaşık 500 rpm arttığında cruise kapatıyor kendini.

Bu durumda bir aragazı alıp gibi yapıp devreden çıkıyordur doğru  :)
Turbo Twin Spark

ebi69

• Membro
Arkadaşlar, geç oldu ama güç olmadı :) İşlem tamam, sorunsuz çalıştı.

İşleme geçelim, ilk olarak kullandığım tornavida ile ortaya çıkan vidayı göstereyim.

sonrası biraz aradığım, bulmakta zorluk çektiğim soketi alt taraftan bulup çıkardım, birkaç saniye için ümitsizliğe kapıldım :)

söktüğüm alt çanak da bu şekildedir.

ardından bu işlemi sivasta bir çıkma parçacı, tamponcu da kaynattırdım. lakin içeride bulunan çıkıntıyı sıfırlamak gerekiyormuş, yani iç tarafta kablonun çıktığı yerde hiç bir fazlalık olmayacak, ben sonradan törpülettim.

bir de elektrikçi de kablolar için soket ayarlamanız gerekiyor, beşli bulamadığımdan altılı soket aldım (2 tl) bu işi kendim yaptım, ilk fotoğrafta belirtilen renklere uygun bir şekilde, soketin kablolarını bantladım.

ardından dikkatli bir şekilde alt çanağı kapattım ve vidaladım,

ve devreye alınca yanan yeşil ışık :)

Denedim, sorunsuz şekilde devreye girdi, maliyete de değinelim bu arada,
Hız sabitleyici Kolu:15 Pound+ Kargo:12 Pound = 27 Pound
Plastik Kaynak: 20 TL
Soket: 2 TL
Bant: 1 TL
Toplam :120-130 TL civarı.

Umarım düşünen arkadaşlara faydalı olur.
Selametle.
Arkadaşım 2000 model 156 distinctive uygulanirmi bu sistem

tunerviper

• Membro

Arkadaşım 2000 model 156 distinctive uygulanirmi bu sistem

Hayır uygulanmaz beyin farklı ve en önemlisi sizin gaz kelebeginiz telli.
Turbo Twin Spark

ebi69

• Membro
Sağol arkadaşım

ugur_1903e

• Membro
bu yöntem mk1 147 (progression)de işe yarar mı acaba bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

tolga_ozhan

• Membro
bu yöntem mk1 147 (progression)de işe yarar mı acaba bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

Yarar.

ugur_1903e

• Membro
İşte bunu duyduğuma gerçekten çok sevindim. bu işi sıradan bir oto elektrikçi yapabilir mi acaba? sizin elinizde var mı bu parçadan? sorulara boğdum kusuruma bakmayın çok arıyordum uzun yol yaptığımda cc yi.

tolga_ozhan

• Membro
İşte bunu duyduğuma gerçekten çok sevindim. bu işi sıradan bir oto elektrikçi yapabilir mi acaba? sizin elinizde var mı bu parçadan? sorulara boğdum kusuruma bakmayın çok arıyordum uzun yol yaptığımda cc yi.

CC kolunu ebay'den temin edebilirsiniz. Burada yedek parça olarak satılanların fiyatı nispeten oraya göre daha pahalı. Sonrası basit.

ugur_1903e

• Membro
CC kolunu ebay dan satın aldım gelmesini bekliyorum. Sonrasını İnş. becerebilirim.

Kutay

• Membro
Elektrik aksam karmaşık geliyorsa, Yada yapabileceğinizden tam emin değilseniz yada daha ilkel ve kolay,ucuz olsun diyorsanız,

İnşaattan 1 adet tuğla       =  0 TL
1 adet Broadmarker kalem  =  3 TL

Tüm Alfa Romeolara Uyumludur :)

( Konuyu dağıtmak gibi olmasın gördüm paylaşmadan duramadım :)
https://hizliresim.com/2bAebA

98" 156 1.6
99" 156 2.0
99" 166 3.0 Sportronic

abdoganay

• Membro
CC kolunu ebay dan satın aldım gelmesini bekliyorum. Sonrasını İnş. becerebilirim.

zaten 147 kolu geleceğinden, benim yaptığım plastik işlemlerine gerek kalmayabilir, vidası ile geliyor zaten, sadece soketi alt taraftan bulup yerine oturtmak, eğer yeri de hazırsa (inşallah) sadece vidalamak kalıyor :yukari-ok:

GoogleTagged