Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: contada mı sorun var ?  (Okunma sayısı 1276 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

milano 75

• Membro
contada mı sorun var ?
« : 21 Ocak 2016, 14:04:26 »
genleşme kabı eski ve seviye net görünmediği için ara ara açar kontrol ederim,dün açtım ne göreyim,ağız çamur sarmış ama kıvam değişik.hatırlarsanız 1-2 ay önce sistemi komple temizleyip antfiriz koydum ve çamurlaşma kesildi.bana conta suya yağ vermiş gibi geldi çünkü renk çamur pas kıvamında ama kıvam kabarcık kabarcık,yağ normal gözüksede yağ dolum kapağında serçe parmak tırnağına yakın beyazlık gördüm.zorlama,hararet görme hiç bir şekilde yok,zaten sabah iş akşam ev tarzı kullanımda ne zamandır.conta hasar niye alır drduk yere,yada kafadan takıldığında sıkıntılı olsa bu hareketi niye zamanla yapar.hoş ara ara su eksiltme yapıyor,sistem hava yapıyordu ve ben hep contadan şüphelendim,zeki abi bi yerde kaçak vardır dedi,banada mantıklı geldi.neticede kapakta sorun olsaydı rektefiye olmazdı,standart söküm takım yapıldı.
delilikten muzdarip değilim,her anının tadını çıkarıyorum

tunerviper

• Membro
Ynt: contada mı sorun var ?
« #1 : 21 Ocak 2016, 15:10:43 »
Motor yağında renk değişimi var mı ?
Turbo Twin Spark

milano 75

• Membro
« #2 : 21 Ocak 2016, 16:21:01 »
yok ,yağa su verse kıvamın açılması lazım dimi,yağ bildiğin siyaha bakıyo,temizliğini vazifesini yapan yağ rengi..yağa su verse rengin kreme doğru açması lazım sanırım.hatırlarsın bi sistemdeki hava mevzumuz vardı.sanki conta ilk kompresyon noktalarından kaçırmaya başladı,zamanla zayıf genişliyerek suya yağ verdi,bir süre sonra belki yağada su kaçırmaya başlıycak diye düşünüyorum kullanıma devam ettikçe.sıkıntı conta ise eğer ki başkada ne yapar bunu bilmiyorum  :S

tunerviper

• Membro
« #3 : 21 Ocak 2016, 16:37:57 »
Yağa su karışırsa genelde rengi sütlü kahve gibi oluyor. Yalnız söyle bir konu var eğer suya yağ karışıyor ise yağa da su karışmalı. Sonuçta hangisinin basıncı yüksek ise diğer tarafa geçer ancak basınçlar sürekli sabit olmadığı için iki tarafa da akışın olması gerekli diye düşünüyorum. Bu konuda tam emin değilim daha tecrübeli arkadaşlar var ise aydınlatabilir. Ben conta ile ilgili sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Emme manifoltunda suyun girdiği bir yer var burası temizlenmez ise kurtulamazsın bu temizleme işinden gibi bir konu hatırlıyorum. Manifold temizliği yapıldı mı ?
Turbo Twin Spark

milano 75

• Membro
« #4 : 21 Ocak 2016, 17:14:23 »
emme manifoldu temizliğinden bahsediyosun değilmi,onu tt forumda ilk bu kirli tortulardan bahsettiğimde sormuşlardı yine,baktım contası yeniydi,bu durumda yapılmıştır diye düşündüm.yalnız şöyle diyenlerde var,conta gidikse bütün belirtileri değilde tek tek farklı belirtileride gösterebilir,zamanla tamamını gösterir ancak gibi şeyler.su hattı temizliğini yapalı 1000 km(çok az kullanıyorum) ancak yapmışımdır,o zamandan beri sudaki bulanıklık dışında hiç ne tortu ne çamur yapmadı.hava meselesi yüzünden genleşme kabı kapağını değiştim yenisiyle kapktan şüphelenip.dediğim gibi yağın kıvamı normal gözüküyor ama sadece yağ dolum kapağında çok az beyaz tahin derler ya hani,o rengi gördüm.p.tesi ye kadrda sanayiye geçemem zeki ustanın yanına,bu arada nedir ne olabilir diye sizlerle tartışalım dedim. google da bakıyorum resimlere,suya yağ karıştı konulu resimlerde,bidonda bariz koyu yağ kıvamı veya ağza,etrafa bulaşmış yağ tabakası gibi resimler var genelde,bizdeki öylede değil,çamur gibi ama temizlenmiş,1 2 aydır nokta çamur olamış bi sistem aniden neden çamur kusar ?

tunerviper

• Membro
« #6 : 21 Ocak 2016, 17:27:02 »
Ben emme manifoldundan süpheliyim. Bu antifriz sonrası çamurlaşma olayı çok karışık bir mevzu. 2.5 te de antifriz değiştiğinde çamurlaşma yaptı 5 6 kez sistem temizlendi düzeldi bir daha yapmadı ama sebebi bilmiyorum. Bence yağ karışsa çamurlaşma olmaz diye düşünüyorum. Bir yerlerden tortu söküyor büyük ihtimal.
Turbo Twin Spark

milano 75

• Membro
« #7 : 21 Ocak 2016, 17:59:27 »
Ben emme manifoldundan süpheliyim. Bu antifriz sonrası çamurlaşma olayı çok karışık bir mevzu. 2.5 te de antifriz değiştiğinde çamurlaşma yaptı 5 6 kez sistem temizlendi düzeldi bir daha yapmadı ama sebebi bilmiyorum. Bence yağ karışsa çamurlaşma olmaz diye düşünüyorum. Bir yerlerden tortu söküyor büyük ihtimal.
kalorifer radyatöründe yapabilir o zaman anıl sorun conta veya silindir kapak kaynaklı değilse. sanırım,merak ettiğim antfiriz sisteme ilk konulduğunda ne var ne yok çözeltip sisteme ve dolayısıyla son nokta genleşmeye doğru atarmı,yada zamanla ilk başta tam sökemediği tortuları söker mi?bi kaç gündür fanı açınca bi kütürtü kopuyo torpido altında,sonra düzeliyo,ara ara tekrarladığı oluyo.gerçi fanın sistemdeki dolaşımla bi alakası yoktur sanırım ama akla herşey geliyor işte.

tunerviper

• Membro
« #8 : 22 Ocak 2016, 10:15:05 »
kalorifer radyatöründe yapabilir o zaman anıl sorun conta veya silindir kapak kaynaklı değilse. sanırım,merak ettiğim antfiriz sisteme ilk konulduğunda ne var ne yok çözeltip sisteme ve dolayısıyla son nokta genleşmeye doğru atarmı,yada zamanla ilk başta tam sökemediği tortuları söker mi?bi kaç gündür fanı açınca bi kütürtü kopuyo torpido altında,sonra düzeliyo,ara ara tekrarladığı oluyo.gerçi fanın sistemdeki dolaşımla bi alakası yoktur sanırım ama akla herşey geliyor işte.

Zamanla sökme olabilir abi. Bir de sisteme önce antifriz mi kondu ? Saf antifriz parça ile temas etmemeli bence. Dışarıda su ile %50 seyreltip konulmalı.
Radyatör içerisinden zamanla sökme de olabilir. Senin araçta daha önce mavi antifriz vardı kırmızı olana mı geçtin yoksa sırf su var dı sonradan mı antifriz eklendi.
Turbo Twin Spark

milano 75

• Membro
« #9 : 22 Ocak 2016, 12:01:19 »
antfirizsiz aldım alalı nrdeyse hiç kullanmadım,ara ara lpg sorunları için sök tak yaptığımızda antfirizsiz kaldığı olmuştur.yalnız motor toplanınca nedense antfiriz koymamışlar.2 -3 ay öyle gezip antfiriz koyunca o arada oluşan ne kadar pislik varsa günyüzüne çıktı.az önce @sacak da yazdı wahatsap dan,benzer bişey gelmiş başına,kalorifer peteği dolmuştur tıkayıcı falan,zaman zaman sökebilir onları diyor.onun peteği söküp düzeltmişler durumu.beli bizdede sıkıntı petekdir,emin olamıyorum ne olduğuna dair.olmadı bi temizlik daha yapacağız musait zamanda,

Bakas

• Ziyaretçi
« #10 : 22 Ocak 2016, 13:11:05 »
İnşallah motor bloğu çatlağı değildir problem. Su kanallarının olduğu kısımdan çatlayabiliyor. Geçen ocak ayında aynı şekilde başıma gelen bu olmuştu. Basınç testi ve kontroller yapıldıktan sonra bir şey çıkmazsa düşünülmesi gereken bir opsiyon.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

sacak

• Membro
« #11 : 22 Ocak 2016, 14:30:44 »
Abi yanlış hatırlamıyorsam geçtiğimiz yıl yine bu zamanlardada Buğu sorunun vardı
Bana kalırsa kalorifer Radyatörün can çekişiyor
156 2.0
INFINITI FX -35

milano 75

• Membro
« #12 : 22 Ocak 2016, 16:33:34 »
Abi yanlış hatırlamıyorsam geçtiğimiz yıl yine bu zamanlardada Buğu sorunun vardı
Bana kalırsa kalorifer Radyatörün can çekişiyor
buğu sorunu aslında ondan dğil hasan.75 lerin kronik bi çürük noktası var,silecek havuzunun tam ortası,tasrım hatası var orada,çukur ve yurtdışı forumlardada çok örnek gördüm ,tamir istiyor.ilk aldığımda dolduramadım fiberle,el girmiyo,ordan giren yağmur veya yıkama suyu ayak altına ulaşıyor ve içersi ıslak kalıyodu.oda kalorifer sıcağıyla buğu yapıyodu,kısmen kapadım oraları,çok nadir su giriyor.birde kalorifer fanı iyi üflemiyordu,buğuyu almıyordu,bu kış üflemesi fena değil.ha,olabilir yinede içerde petekde veya hatlarda ince bi kaçak falan.şuda olabilir,daha sen demiştin ya,daha önce atılan tıkayıcı kimyasallar(bende attım geçen kış) yavaş yavaş çözülüyor olabilir.görüntü contaya benzemiyor diyorsanız bunlardandır kesin.

Alfista35

• Membro
« #13 : 23 Ocak 2016, 20:10:31 »
Başlığı açan dostumuzdan özür dileyerek bende bir şey sormak istiyorum. Aracımda antifiriz kullanmıyorum, en fazla %5-10 oranında vardır sistem içerisinde. Yüksek miktarda antifiriz kullanınca ufak bir su kaçağı meydana gelmişti. Adını bilmediğim bir hortumun önündeki puldan kaçak yapmıştı. Antifirizsiz su ekleyince sorunu geçici olarak çözmüştük. Yaklaşık 2 yıldır bu şekilde kullanıyorum. Şimdi sizlere soruma geliyorum  :) . Bahsettiğim kaçağa neden olan yeri tamir ettirdikten sonra sisteme antifiriz eklersem ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Ona göre tedbir almak istiyorum,tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.  :alfisti:
Alfa Romeo 156 1.6 TS Distinctive

GoogleTagged