Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa Romeo 4C ilk izlenim  (Okunma sayısı 2207 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agucba

• Amministratore
Alfa Romeo 4C ilk izlenim
« : 05 Haziran 2013, 18:13:13 »
Alfa Romeo 4C: İtalyan sporcu ile ilk karşılaşma

Nihayet Alfa bizi Alfa Romeo 4C ile bir kaç saat yalnız bıraktı. Ancak bu 3,99 metrelik spor otomobili ile ilk karşılaşmamız bizi biraz daha sabırsızlığa itti. Kendisini ne zaman sürebileceğiz?

Alfa Romeo tarafından üretilen otomobillerde genelde iyi ideal sürüş pozisyonu ve ergonomik tasarım gibi kavramlar genelde ikinci planda yer alıyorlardı. Alfa Romeo tarafından üretilecek olan bir spor otomobildeki beklentiler aslında karmaşık ifade edilebilir. Kompakt bir yapı, ortadan motor ve Carbon-Monocoque ile çok davetkar olan konsept, sadece Alfa Romeo değil, tüm otomobil severlerin sinirden tırnaklarını yemesine sebep olmakta.

Dört silindirli motor sadece 895 kg ile baş etmek zorunda
O zaman kapıyı açalım, ilkokulda spor dersinde öğrenmiş olduğumuz artistik bir hareket ile kalın kapı eşiğini aşarak Alfa Romeo 4C?nin içine girelim? Ve o anda gayriihtiyari olarak etrafımızda satış sözleşmesini hemen imzalayabilmek için bir tükenmez kalem aramaya başlıyoruz. İnce ancak rahat spor koltuklarında çok alçak bir sürüş pozisyonu ile karşılaşıyoruz, küçük ancak kalın dolgulu, üç kollu ve hidrolik desteği olmayan direksiyonu tuttuktan sonra ise ortada merkezi olarak konumlanmış olan göstergelerin ışıldamasını bekliyoruz.
Bunun haricinde; sert plastikten kompakt bir torpido, bol miktarda çıplak karbon, halı yok, elektrikli koltuklar yok, gereksiz ?Infotainment? ekranları yok, ancak vites kolu da yok. Çift kavramalı altı ileri vites haricinde 1,8 litre, 240 BG?lik turbo motor da şu anda tek seçenek. Boş 895 kg?lık ağırlık karşısında dört silindirli motorun yetersiz bir performans sergileyeceği iddiasında kimse bulunamaz, çünkü direkt enjeksiyonlu motorun daha hareket etmeden çıkarmış olduğu derin homurtu, bu iddiayı çürütür cinsten

Alfa Romeo 4C fonksiyonelliğe büyük önem veriyor
Marka Direktörü Louis-Carl Vignon, Alfa Romeo 4C müşterilerinin otomobili en son limite kadar kullanacaklarından emin. "Bu sebeple D.N.A.-Sistemine bir de Race fonskiyonu ekledik. Bu durumda ESP tamamen devre dışı kalmakta." Ancak elektronik sistemler, sürücünün kontrolü kaybetmeye başladığını hissettiğinde, müdahalede bulunmakta. Elektronik diferansiyel kilidi ise her zaman aktif. Peki neden mekanik parçalar kullanılmadı? Gelen cevap; ?Ağırlık tasarrufu nedeni ile.? Gerçek cevap ise ?Masraftan kaçınmak için.? şeklinde olmalıydı.
Gerçekte Alfa Romeo 4C çok fazla fonksiyonelliğe önem vermekte. Bunu ABS Pazarı için homologe edilmesinden anlayabiliyoruz. Bu durum mesela hüzmeli farların asgari yüksekliği ile  birbirine mesafesine etki etmekte. Tasarımcı Alessandro Maccolini bunun üzerine ?Bu durumun aynı zamanda gündüz farlarının konumuna da etkisi var.? şeklinde konuşmakta. Ayrıca ?Aracın düşük yüksekliği sebebi ile dış dikiz aynaların tam şu anda oldukları yerlere monte edilmesi gerekti.? şeklinde bir ilave yapmakta.
Maccoli, aracın 2010?daki tasarım çalışmasından uzaklaşmayacak şekilde tüm tasarım unsurlarının fonksiyonelliğe yöenlik yapıldığını belirtmekte. Teknk anlamda ise showcar ile seri modelin hiç bir benerliği yok. Maccolini ?Showcar?ı tasarlarken farklı ülkelerin homologasyon kurallarını göz önünde bulunduracak zamanımız yoktu. Tüm bunları daha sonra gerçekleştirmek durumunda kaldık.? diye konuşmakta.
Yine de masrafların sınırlar içerisinde kalmasını sağlamak için motorun yanında bir çok farklı unsuru bünye içerisinden tedarik ederek Alfa Romeo 4C?in misafirperverliğine sunduk. Dış dikiz aynaları ve yan sinyaller; US-Fiat 500, üçüncü stop lambası; Brera, difüzördeki lamba takımı Lancia Delta?dan gelmekte mesela. Ancak tüm bunlar yine de sürücünün Alfa Romeo 4C?nin onda bıraktığı hisselere hiç bir şekilde etki etmemekte.

Alfa Romeo 4C?nin artı ve eksileri
+ yüksek güç-ağırlık orantısı
+ geniş iç mekan
+ rahat koltuklar
+ kabul edilebilir fiyat politikası
+ kompakt dış ölçüler
- sadece çift kavramalı vites sunulmakta
- sadece elektronik diferansiyel kilidi var
- baz motor seçeneği olmayacak

///////////////

hi_cazz

• Membro
Ynt: Alfa Romeo 4C ilk izlenim
« #1 : 05 Haziran 2013, 19:43:16 »
iyi yorummu yapmış inceleyen kötü yorummu anlayamadım haa :D

Yiğit Doğukan

• Membro
« #2 : 05 Haziran 2013, 20:00:52 »
Yay şart. Ancak Türkiye şartlarını göz önüne alırsak, alçaltmak için değil yükseltmek için :)

İnsanın içinde kelebeklerin uçuşmasına sebep olan bir tasarım.

Tolga033

• Membro
« #3 : 05 Haziran 2013, 21:07:10 »
Gayet sade,şık ,heyecan verici ,etkileyici tasarım yine. ;)
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Anıl

• Membro
« #4 : 05 Haziran 2013, 23:03:07 »
Hidrolik direksiyon yok mu,yoksa ben mi yanlış okudum :o
İtalyanlar sadece otomobilleri değil, hayalleri de yaratırlar...

1998 GTV V6 TB

Tolga033

• Membro
« #5 : 05 Haziran 2013, 23:20:36 »
Hidrolik direksiyon yok mu,yoksa ben mi yanlış okudum :o
Yok artık hidrolik desteği yok diyor vallahi şimdi fark ettim :o :(

Yiğit Doğukan

• Membro
« #6 : 06 Haziran 2013, 00:10:20 »
Elektriklidir direksiyon. Ya da başka bir teknoloji. Bu arabayı alacam, şahin direksiyonu gibi olacak. Yok artık.

agucba

• Amministratore
« #7 : 06 Haziran 2013, 09:15:22 »
Aracın ön aksına olsa olsa 300 kg düşüyor ki bu normal otomobillerin nerede ise yarısı kadar bir değer. Bu sebeple hidrolik direksiyon olmamasını anlarım. Hem hidrolik ve elektrik destekli olmamasının çok da sorun olacağını sanmıyorum. Bence eksiklik değil.
Benim takıldığım nokta "Baz motor seçeneği yok" demeleri. Hem spor otomobil diyorlar hem de baz motor bekliyorlar. Ne yani, 0,9 litrelik veya 1,4 litrelik MultiAir mi koyacaklardı! Onu yapsalar bu kez de "Spor otomobil ama 1,4 litrelik motor koyarak tüm karizmayı çizmişler" diyecekler.
Yorum olsun torba olsun muhabbeti.

///////////////

Alfadanadam

• Moderatore
« #8 : 06 Haziran 2013, 09:45:37 »
Ellerine sağlık dostum, sıkıntılı günlerde gözlerimizi parlattın yine :)

ismet

• Membro
« #9 : 06 Haziran 2013, 10:31:33 »
masal gibi araç.. kaç para olacak acep türkiyede.. alacağımızdan değil elbette de merak işte..
I am the master of my fate
I am the captain of my soul

depeche101

• Membro
« #10 : 06 Haziran 2013, 10:41:23 »
masal gibi araç.. kaç para olacak acep türkiyede.. alacağımızdan değil elbette de merak işte..

Avrupa'da max 60-65k Euro olan ve 1000 adet üretilen Limited Edition 4C' lerin Türkiye kotası 4 adetti.Bu araçların hepsi 110.000 Euroya yakın bir fiyattan satıldı.

4C nin normal versiyonun fiyatının yaklaşık 6000 -10.000 Euro arası daha ucuz olacağı söylentileri var fakat kesin değil.

ismet

• Membro
« #11 : 06 Haziran 2013, 10:42:35 »
yani 100bin euro.. vay arkadaş, daha ucuz olur diye düşünmüştüm.. teşekkürler bilgi için..
I am the master of my fate
I am the captain of my soul

Yiğit Doğukan

• Membro
« #12 : 06 Haziran 2013, 11:55:30 »
Direksiyonu bugün Alfa Showroom'da ki arkadaşa sordum. Bir isim söyledide aklımda kalmadı şu an. Direksiyonu elektrikli ve istendiği zaman sertleştirilebiliyor. Yani sürüş tarzına göre 2 seçenek sunuyor.

ku2

• Membro
« #13 : 06 Haziran 2013, 12:08:13 »
Ön tarafta, kaputun altı da bagaj mı..?
Bununla ilgili resim.vs.. bulan varmı..?
--
2004 Subaru Impreza WRX STI / 34 VK 0778
2015 Subaru Levorg 1.6 GT-S SPORT / 06 BM 4785

depeche101

• Membro
« #14 : 06 Haziran 2013, 12:23:43 »
Direksiyon tepkilerini aşağıdaki videonun 3:30'dan soraki bölümünde görebilirsiniz.

http://www.telegraaf.nl/tv/autovisie/tv/21601852/__Autovisie_TV__eerste_meters_met_Alfa_Romeo_4C__.html

@Selim  ön kaput açılmıyor. Hatta vidalanmış vaziyette. Bagaj arkada.

Anıl

• Membro
« #15 : 06 Haziran 2013, 13:06:43 »
Bagaj vs.,değil de motorun bulunduğu arka kapağı tutan kol biraz nostalji olmamış mı,oraya hidrolik amortisör koysa daha şık olurdu,ağırlık vs. denilebilir ama o ağırlığa uygun basınçta birsürü amortisör var!Kapağı kaldır,çubuğu tak,yakışmamış bence...
İtalyanlar sadece otomobilleri değil, hayalleri de yaratırlar...

1998 GTV V6 TB

ku2

• Membro
« #16 : 06 Haziran 2013, 13:15:57 »
Bagaj vs.,değil de motorun bulunduğu arka kapağı tutan kol biraz nostalji olmamış mı,oraya hidrolik amortisör koysa daha şık olurdu,ağırlık vs. denilebilir ama o ağırlığa uygun basınçta birsürü amortisör var!Kapağı kaldır,çubuğu tak,yakışmamış bence...

Doğru valla.
Ben de amortisör tercih ederdim.. Böyle gösterişli bir şekilde motoru sergileyeceksin arka camın içinde..ama piston koymayacaksın...!
Off..

Ön neden açılmıyor ya.. Çok garip.. Kargo alanı çok rahat olur..!!
--
2004 Subaru Impreza WRX STI / 34 VK 0778
2015 Subaru Levorg 1.6 GT-S SPORT / 06 BM 4785

Kubilay

• Membro
« #17 : 06 Haziran 2013, 13:20:04 »
Yan aynalar punto ile aynı mı ben mi yanlış görüyorum?  :asagi-ok:

Tolga033

• Membro
« #18 : 06 Haziran 2013, 13:39:27 »

Ben karşılaştırma yaptım ufaktan farklı detaylar var sanki. :D

ArinFırat

• Membro
« #19 : 06 Haziran 2013, 13:47:49 »
fiat 500 ile aynı

agucba

• Amministratore
« #20 : 06 Haziran 2013, 14:05:24 »

Ben karşılaştırma yaptım ufaktan farklı detaylar var sanki. :D

Aynalar ve yan sinyaller ABD versiyonu Fiat 500.
Arkadaki sis lambası ve geri lambası Lancia Delta.
Arka stoplar Mito.
Üçüncü stop lambası Brera (ama bana çok Spider gibi geldi).
İçeride de grup içerisindeki farklı markalardan alınan parçalar.

Benim açımdan hiç sıkıntı yok.  :)

///////////////

Alper

• Membro
« #21 : 06 Haziran 2013, 15:45:58 »

Doğru valla.
Ben de amortisör tercih ederdim.. Böyle gösterişli bir şekilde motoru sergileyeceksin arka camın içinde..ama piston koymayacaksın...!
Off..

Pistonu falan geçtim elektrikli uzaktan açılan türde olmalıydı bence.

LUCI0

• Membro
« #22 : 06 Haziran 2013, 16:19:31 »
Araçta DNA ve Race Modu olduğuna göre elektrikli direksiyon sistemi kesinlikle vardır,

Hep söylediğimiz gibi Türkiye Fiyatı mevcut vergiler eklendikten sonra bile oldukça yüksek kalmakta :(

Nicola Larini

• Membro
« #23 : 06 Haziran 2013, 16:35:15 »

Doğru valla.
Off..

Burada ön tarafta bagaj olmamasını ağırlıktan kazanç sağlamak için yapmadıklarını söylemişler
http://www.carxmotor.com/2013/04/14/weird-and-strange-things-of-alfa-romeo-4c-youll-laugh/
Muhtemelen bence de böyle, +C nin lansmanında duyduğumuz argümanlardan biride beygir gücü başına düşen kg dı.

Hakan Tosun

• Membro
« #24 : 20 Haziran 2013, 11:10:49 »
kliması manuel gibi bi izlenim olustu bende o dashboar belli belirsiz görünmüş ama..?

100 bin euro çok çok, su an tam 250 bin TL demek.
06DG977 Sunflower Metallic Starlight