Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa 159 JTS mi Passat 2.0 FSI mi?  (Okunma sayısı 798 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agucba

• Amministratore
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2007, 12:45:37 Gönderen: AlfistiKerem »

///////////////

agucba

• Amministratore
Alfa 159 JTS mi Passat 2.0 FSI mi?
« #1 : 12 Mart 2007, 21:44:39 »
Bu arkadaş Alfa'ya fena takık galiba??

arkadaşlar alfa romeo deyince nedense akla hep sportif ruh falan geliyor çok gülüyorum. bu marka, böyle bir imaj tutturmuş nasıl olduysa...
ben de saygısızlık etmek istemiyorum hiç bir markaya elbette, ama lütfen kusura bakmayın 1.9 litre ve alt tarafı 160 beygirlik ve 1.5 ton ağırlığında bir alfa'nın her tarafı sportif olsa nolur diyeceğim şimdi ayıp olacak.
hatta biraz daha ileri gideceğim, o alfayı dinamometreye çıkarsınlar da o 160 beygiri bile gerçekten versin, ben de sağlam bir dişimi kırayım diyeceğim. sonra 0-100 hızlanma ölçümü yapsınlar gerçek yol ortamında onu da gerçekten 9,7 saniyede yapsın bir sağlam dişimi daha kırayım.
passat 2.0 FSI ile yan yana bir otobana çıksınlar da sportif olan hangisi o zaman görürüz.
bütün bu dediklerim, benzer şekilde Alfa 3.2 JTS için de geçerlidir. kendi sınıfı ve kendi gücü ölçüsünde.
alfa kendi çapında sportif geçinen fakat aynı sınıftaki rakipleri ile otoyola çıktığında esamesi okunmayan hikaye bir arabadır.

Bu da başka bir yorumu..

hmm... heralde ben yanlış ifade ettim...
ben ne kadar yüksek beygir varsa, o kadar sportiflik vardır demek istemedim.
alfa, design olarak, stil olarak sportif bir çizgi veya imaj yaratmış olabilir. ama motor performansı rakiplerinden daha zayıf olan bir arabaya sportif denmesi bana komik geliyor.
ben alfa' nın 160 beygirlik 1.9 JTS modelini ( bu arada diesel değil bu - diesel olanı JTD 150 hp ) 250 beygirlik arabalarla kıyaslamıyorum. zaten böyle bir karşılaştırma anlamsız olur.
ben diyorum ki kendi sınıfı ve rakipleriyle karşılaştırınca zayıf kalıyor performansı. bunu benzer şekilde tüm testlerde yazdıkları ve alfa'nın yeni modellerinin hepsinin hayal kırıklığı olduğunu söyledikleri gibi, ben de daha önceki alfa romeo kullanma tecrübelerimde (145ti , 156 2.0 ) performanslarından hiç ama hiç etkilenmemiştim. bilakis, alt devirden itibaren torkları zayıf, ara hızlanmalarda asla güçlü hissettirmeyen, güven vermeyen otomobillerdi bana göre hepsi. kolay devirlenmeleri ve motor seslerinin gerçekten güzel olması sportifliği çağrıştırıyor olabilir ama devirlenirken biraz da yürümesi lazım sportif geçinen bir arabanın.

Edited by - agucba on 12/03/2007  21:48:55
« Son Düzenleme: 12 Mart 2007, 21:44:39 Gönderen: agucba »

///////////////

n/a

• Ziyaretçi
« #2 : 12 Mart 2007, 21:52:36 »
Diğer "karma araba" forumlarının kendi üyeleri arasındaki diyaloglara pek karışmayalım aslında.

Alfayı kime, neden ispat etmemiz gerekiyor ki ? : )
« Son Düzenleme: 12 Mart 2007, 21:52:36 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

n/a

• Ziyaretçi
« #3 : 12 Mart 2007, 22:01:26 »
sonuna kadr destek
« Son Düzenleme: 12 Mart 2007, 22:01:26 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #4 : 12 Mart 2007, 22:04:44 »
ben yazdım DESTAN :)
« Son Düzenleme: 12 Mart 2007, 22:04:44 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #5 : 12 Mart 2007, 22:30:06 »
valla can çük güzel yazmışsızn ellerine sağlık..

ben artık sıkıldım ya alfa mı aldın sorunlu araba o, yok şanzıman dağıtırmış, yok bilmemne yaparmış falan gibi şeylerden inanılmaz derecede BIKTIM...

Hayatında alfa kullanmamış adamların araba profosörü gibi davranıp da, arabadan anlamıyomuşuz da bize bu arabaları kakalamışlar gibi konuşmasından BIKTIM..

Her ezilen adamın e abi olcak o kadar senin araba 120 beygir demesinden, ve sonra alfanın motorlarına dil uzatmasından BIKTIM..

Türk insanının kendini hala 1980'lerde sanıp sadece alman arabalarının sağlam olduğunu savunmasından BIKTIM..

Alfa Romeo'yu parçası pahallı sürekli arızalanıyo diye almayıp, eski kasa BMW'lere para verenleri, sonra borusana gidip milyarları harcayıp alfa sorunlu araba abi diyenlerden BIKTIM..

Alfa Romeo'yu sınıfı dışındaki arabalarla (örneğin 156ları; bmw 3 serisi, audi A4 vs..) karşılaştırılıp gözü kapalı mağlup eden zihniyetten BIKTIM..

BIKTIM..
BIKTIM..
BIKTIM..

Edited by - shame on 12/03/2007  22:32:30
« Son Düzenleme: 12 Mart 2007, 22:30:06 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #6 : 12 Mart 2007, 22:35:34 »
: ))

valla süper : )

bıktıktan bir süre sonra görmemezlikten geliyorsunuz işte.. boşverin: )
« Son Düzenleme: 12 Mart 2007, 22:35:34 Gönderen: n/a »

agucba

• Amministratore
« #7 : 12 Mart 2007, 22:55:41 »
Arkadaşlar boş verin. Bırakın Türkiye'de Alfa'yı sorunlu bilsinler, şanzımanı dağılıyor bilsinler. Bizler kendimize yeteriz.

Tolga'nın dediği gibi "Alfa'yı kimseye ıspat etmek zorunda değiliz".

İsterse bir "Halk Arabası" daha hızlı olsun, isterse bir "Japon Güneşi" daha sorunsuz ve sağlam olsun. Ben Alfa'mı tıkırtıları var diye seviyorum. Bozuk yolda yavaş gidiyorum, müziğin sesini açıyorum. 10 yaşındaki bir araba için hala "Abi, versene bir tur atayım", "Bunun koltukları ne kadar güzel" veya "Ooo, Alfa Romeo" denmesinin verdiği manevi tatmini hiç bir "İsveç Çeliği", "Halk Arabası", "Japon Güneşi" ya da Devlet Başkanları'nın "Semra'cım, tak bakalım bir kaset" dediği firmaların üretimi arabalar VEREMEZ. :)))
« Son Düzenleme: 12 Mart 2007, 22:55:41 Gönderen: agucba »

///////////////

n/a

• Ziyaretçi
« #8 : 12 Mart 2007, 22:57:10 »
Burada olay fikir alışverişinden çıkmış, çamur atma ve polemik savaşlarına dönmüş. Yok dyno'ya çıksa o gücü veremez, yok bilmemne. Sinirlerini seven girmesin gençler :P

quote:
10 yaşındaki bir araba için hala "Abi, versene bir tur atayım", "Bunun koltukları ne kadar güzel" veya "Ooo, Alfa Romeo" denmesinin verdiği manevi tatmini hiç bir "İsveç Çeliği", "Halk Arabası", "Japon Güneşi" ya da Devlet Başkanları'nın "Semra'cım, tak bakalım bir kaset" dediği firmaların üretimi arabalar VEREMEZ.
Bence hepsi verir ya :)

Edited by - dantelk on 12/03/2007  23:02:04
« Son Düzenleme: 12 Mart 2007, 22:57:10 Gönderen: n/a »

agucba

• Amministratore
« #9 : 12 Mart 2007, 23:12:19 »
quote:

Burada olay fikir alışverişinden çıkmış, çamur atma ve polemik savaşlarına dönmüş. Yok dyno'ya çıksa o gücü veremez, yok bilmemne. Sinirlerini seven girmesin gençler :P

quote:
10 yaşındaki bir araba için hala "Abi, versene bir tur atayım", "Bunun koltukları ne kadar güzel" veya "Ooo, Alfa Romeo" denmesinin verdiği manevi tatmini hiç bir "İsveç Çeliği", "Halk Arabası", "Japon Güneşi" ya da Devlet Başkanları'nın "Semra'cım, tak bakalım bir kaset" dediği firmaların üretimi arabalar VEREMEZ.

Bir çok arabaya bindim, bir çok araba kullandım.
Hatta daha dün akşam bir Chevrolet Captiva kullandım. Yeni ve ilginç bir ARAÇ. Fena değil ama eğer Alfa bir SUV yaparsa, bence daha çok zevk verir.
530 iA'nin motor sesi içeriden çok güzel ama Alfa'nın V6'sinin çekiliği bence yok.
Bir Volvo daha güvenli olabilir ama çok sevdiğim bir arkadaşım bir Volvo'da vefat etti.

Belki de "Alfa Virus" duyu organlarımı ve beynimi ele geçirdiği için olaya "Somut" bakamıyorum :))
« Son Düzenleme: 12 Mart 2007, 23:12:19 Gönderen: agucba »

///////////////

n/a

• Ziyaretçi
« #10 : 12 Mart 2007, 23:46:33 »
quote:

quote:

heh.. otobüs değil bunnar araba, hani kendin kullanıyon : )

bana vermedi, vermiyor, değiştiremiyorum : )
« Son Düzenleme: 12 Mart 2007, 23:46:33 Gönderen: n/a »

master

• Editore
« #11 : 13 Mart 2007, 01:22:41 »
Ben modifiyem'den biraz da bu yüzden soğumuştum , Alfa'yla ilgili bir topic oluyor , daha Alfa'ya binmemiş insan "dandik araba onlar boşver" diye yorum beyan ediyor. 2 sayfalık yazı yazıyorsun adama Alfa'yla ilgili , "dandik araba o boşver" diye devam ediyor. Bu kadar fazla üyenin olduğu bir ortamda seviye kontrolü sağlamak çok zor. Mesela bahsedilen Alfa'nın performansını beğenmeyen arkadaşta 1.2 barda giden bir Volvo S60T5 var , yani bu demektir ki en temizinden bir 260-270 hplik bir araç. Bu arabayı kullananı 156 2.0'ın performansı tatmin eder mi :)

VW Passat'ı , Mercedes E serisiyle karşılaştıran ve Passat'ın üstün olduğunu savunan insanların olduğu bu platforma takılmayı uzun süre önce kesmiştim. Ancak yine Alfa'yla ilgili karşılaştırma topiclerini görünce inceden mesaj atmaya başladım. Dayanamıyorum Alfa'ların bu kadar bilinçsiz insanlar tarafından aşağılanmasına. Gerçi bu da bize önyargıların ve kulaktan dolma bilgilerin aslında insanlar üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Daha Alfa koltuğuna binmemiş adam Alfa'yı karalamakta sakınca görmüyor...

modifiyem'e gidin diyin ki Honda Civic VTI , veya Honda S2000. Onlardan üstün araç yok onlar için :) Mentalite farklı çünkü. Modifiyem ve benzeri birçok otomobil sitesini yurdum gençliğinin otomobiller hakkında ne kadar bilinçsiz , fanatik ve daha önemlisi ne kadar tehlikeli düşünceler içinde olduğunu görmek için kullanabilirsiniz.

Sitemizin farkı burada. Kalitesiz , bilip bilmeden konuşan insan yok. Önyargılar ve kulaktan dolma bilgiler üzerine konuşmuyoruz ve en önemlisi başkalarının bizle uyuşmayan fikirlerine saygı gösterebiliyoruz.

Neredeyse bütün adı sanı duyulmuş otomobil forumlarında uzun süre takıldım. İnanın ki bir Alfa sahibi için Alfistiturkey'den başkasına gerek yok. Alfa'dan başka araç sahibi olanlara da Allah sabır versin diyorum o diğer otomobil sitelerinde :)
« Son Düzenleme: 13 Mart 2007, 01:22:41 Gönderen: master »
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

n/a

• Ziyaretçi
« #12 : 13 Mart 2007, 01:55:10 »
Amin, Önder.. Aynı şeyi, belki inanmazsınız ama otobüs forumlarında yaşiyorum ben!. :) Hani otomobil, biraz daha genel bir ilgi alanı, her cins insan oluyor diyeceksiniz. Otobüsler daha özel bir alan olduğu için, daha bilinçli bir kitlenin takip etmesini beklersiniz...

Yok biri diyor ki, Setra'nın bütün yolcu koltuklarında airbag var. Diğer diyor ki, Travego'ya bindim, her virajda ESP devereye girdi, çok iyi yol tutuyo otobüs. Öteki diyor ki, o403'le 200'e çıktık... :)

Valla insanı otobüsten, arabadan, hatta ülkesinden soğutur bu insanlar.. :)

Herkese tavsiyem, kesinlikle mesaj yazmayın. Laf anlatma imkanınız yok, haklı çıkma şansınız yok, zamanınıza ve bozulan sinirlere yazık. :)
« Son Düzenleme: 13 Mart 2007, 01:55:10 Gönderen: n/a »

murat

• Amministratore
« #13 : 13 Mart 2007, 09:37:59 »
Ya hayatları boyunca ruhu olan bir araç kullanmamış bu tiplere laf anlatmaya çalışmaya hiç gerek yok.Nefesimize yazık...O yukardaki yazıyı yazan arkadaşın aracı eğer doğruysa Volvo T5..Anladınız siz gerisini...İsterse  T 25 olsun

Ha pardon bi de şu var Alfa'yı anlamak için onu illaki kullanmak da şart değil yeter ki gören bir göz hisseden bir kalp olsun

Edited by - murat147 on 13/03/2007  09:40:13
« Son Düzenleme: 13 Mart 2007, 09:37:59 Gönderen: murat »
Cuore Sportivo...

BARLAS

• Ziyaretçi
« #14 : 13 Mart 2007, 09:45:41 »
quote:

ben artık sıkıldım ya alfa mı aldın sorunlu araba o, yok şanzıman dağıtırmış, yok bilmemne yaparmış falan gibi şeylerden inanılmaz derecede BIKTIM...

Hayatında alfa kullanmamış adamların araba profosörü gibi davranıp da, arabadan anlamıyomuşuz da bize bu arabaları kakalamışlar gibi konuşmasından BIKTIM..

Her ezilen adamın e abi olcak o kadar senin araba 120 beygir demesinden, ve sonra alfanın motorlarına dil uzatmasından BIKTIM..

Türk insanının kendini hala 1980'lerde sanıp sadece alman arabalarının sağlam olduğunu savunmasından BIKTIM..

Alfa Romeo'yu parçası pahallı sürekli arızalanıyo diye almayıp, eski kasa BMW'lere para verenleri, sonra borusana gidip milyarları harcayıp alfa sorunlu araba abi diyenlerden BIKTIM..

Alfa Romeo'yu sınıfı dışındaki arabalarla (örneğin 156ları; bmw 3 serisi, audi A4 vs..) karşılaştırılıp gözü kapalı mağlup eden zihniyetten BIKTIM..

Valla çok güzel yazmışsın Erhan.. Aynılarını düşünüyorum, herşeyin ötesinde kimse bize zorla vermedi bu arabaları...
« Son Düzenleme: 13 Mart 2007, 09:45:41 Gönderen: BARLAS »

Alfadanadam

• Moderatore
« #15 : 13 Mart 2007, 10:01:20 »
Burayı görüp birşeyler yazana kadar sizler bütün hislerime tercüman olmuşsunuz zaten, dilinize parmaklarınıza sağlık :)
« Son Düzenleme: 13 Mart 2007, 10:01:20 Gönderen: Alfadanadam »

xtreme06

• Ziyaretçi
« #16 : 13 Mart 2007, 14:39:19 »
Forumlarda bilen bilmeyen herkes yazıyor onu anlıyorum da, insanın yüzüne karşı da ; nee alfamı aldın?? son sahibisin, çok yakar, parçası pahalı , servisi yok, abidik gubidik şeyler söylüyorlar ya, uyuz oluyorum... Derdini anlatamıyorsun ki adama. Kardeşim bu arabayı kimse bana zorla satmadı.Gittim gördüm kendim beğendim hatta aşık oldum da aldım diyorsun, bence hata etmişsin diyip ille son sözü söylüyor ya, işte o zaman insanlar neden katil oluyor anlıyorum..

Edited by - xtreme06 on 13/03/2007  14:40:12
« Son Düzenleme: 13 Mart 2007, 14:39:19 Gönderen: xtreme06 »

kotchero

• Ziyaretçi
« #17 : 13 Mart 2007, 14:51:13 »
Bende Bulent e katılıyorum akadaşlar elinize sağlık..

Alfalı bol mutlu gunler kimse bana ne hissettiğimin hesabını soramaz seviyorummm kardeşiiim varmı ötesiiii..
« Son Düzenleme: 13 Mart 2007, 14:51:13 Gönderen: kotchero »

HoMeR

• Ziyaretçi
« #18 : 13 Mart 2007, 15:48:04 »
aynen katılıyorum,tam cesaretlenip ilk arabamı almaya kalkacağım sırada ve alfa tutkusuna kapıldığım sırada benim de bazı arkadaşlarım alfa alma servisten çıkmazsın, yada sonra beni yolda kaldım diye arama diye dalga geçiyorlardı. kimseye laf anlatamıyorsun. bir ara cayar bile oldum az daha clio,polo falan alıyordum. (o da geçici bir süre içindi tabi, çünkü ilerde hedefim mutlaka yeni model bir alfa almak. ama yok satamazsın edemessin dediler yine de dinlemedim. varsın satılmasın ne olcakki yada varsın 2 milyar zararına satıyım ne olcakki.. onun verdiği keyifi hiçbir 98 model ve o paraya alınabilcek bir araba veremez. Allah'tan almamışım... şimdi 98 model alfamla çok ama mutluyum.. Araba gerçekten bir ruh taşıyor. sesi, tarzi, km kadranında 100.000 yazmasına rağmen o rakamların tarzı ve rengi.. herşeyi ayrı bir güzel sanki...
« Son Düzenleme: 13 Mart 2007, 15:48:04 Gönderen: HoMeR »

master

• Editore
« #19 : 13 Mart 2007, 17:22:31 »
Barış Bey benim bir arkadaşım var , sürekli benimle dalga geçer , dandik araba aldın diye konuşup dururdu. Ama bir yandan da bir gün kullanayım arabayı diyordu. Normalde Alfa'mı Alfa'dan anlamayan birisinin kısa süreli bile olsa kullanmasını istemem , ama baktım ki arkadaş susacak gibi değil , hem kullanmak da istiyor , al dedim bir kullan... Sonuç ? Artık Alfa'mı kötülemekten vazgeçti :)

Alfa'yı kötüleyenler zaten Alfa'ya binmemiş insanlardır , dolayısıyla bindirip bir iki tur attırın o zaten yeter onlara , yok yetmezse "al kullan" diyip bir tur attırın , ondan sonra zaten "dandik bu alet" deme ihtimalleri yok :)

Edited by - master on 13/03/2007  17:24:48
« Son Düzenleme: 13 Mart 2007, 17:22:31 Gönderen: master »
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

n/a

• Ziyaretçi
« #20 : 13 Mart 2007, 18:19:08 »
quote:
Alfa'yı kötüleyenler zaten Alfa'ya binmemiş insanlardır

Edited by - master on 13/03/2007  17:24:48

+159
Kesinlikle haklısınız,bence bu kadar önyargı ile bu araba alınmaz zaten,gönülsüz bu iş olmaz.Bu arada 159'un resimlerini koymuş birisi yorumlar değişmiş
« Son Düzenleme: 13 Mart 2007, 18:19:08 Gönderen: n/a »

carmaniac

• Membro
« #21 : 16 Mart 2007, 01:24:39 »
Ya Alfa ya bilen bilir..sportif tarihi yeter şekli yeter tabıkı 159 derim.babamda passat(şirket aravası) var tamam cok konforlu cok kalıtelı ama dıreksıyonu o kadar hissizkı ınsanı tedırgın edıyor ve ayrıca 159 ve passatı yan yana getırısenız goze hangısının hitap edıcegı acık....Alfa her zaman ıcın surucu arabası arabasıyla ılgılnen seven bılen adamın arabası.millet gıtsın passat alsın audi alsın  biz alfa alalım...
« Son Düzenleme: 16 Mart 2007, 01:24:39 Gönderen: carmaniac »

pulse

• Ziyaretçi
« #22 : 17 Mart 2007, 11:09:49 »
benim merak ettiğim passat gerçekten kaliteli bir araba mı ?  türkiyede ki satış rakamları orta üst sınıf olmasına rağmen orta sedan bir sürü arabadan bile çok fazla..ben 156 mı çok dengeli olmayan bazı şehirlerarası yollarda 110-120 km  civarı sürerken çok daha yüksek hızlarda geçip giden passatların içindekiler yolun emniyetsizliğini mi hissetmiyorlar yoksa passata güvenip o yolda zorlama mı gidiyorlar?tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim..yazdıklarım yanlış anlaşılmasın, alfamı çok seviyorum..
« Son Düzenleme: 17 Mart 2007, 11:09:49 Gönderen: pulse »

murat

• Amministratore
« #23 : 17 Mart 2007, 11:39:46 »
quote:

benim merak ettiğim passat gerçekten kaliteli bir araba mı ?  

Yeri gelmişken söylemek lazım ki Passat VW 'nin satış sonrası en çok sorun çıkaran otomobili olarak istatistiklerde yerini almaktadır.(Yeni kasa ile birlikte bu sorunlarda azalma göstermiş)
Kaynak: Metal'in servis müdürü
« Son Düzenleme: 17 Mart 2007, 11:39:46 Gönderen: murat »
Cuore Sportivo...

n/a

• Ziyaretçi
« #24 : 17 Mart 2007, 20:22:35 »
quote:
benim merak ettiğim passat gerçekten kaliteli bir araba mı ? türkiyede ki satış rakamları orta üst sınıf olmasına rağmen orta sedan bir sürü arabadan bile çok fazla..ben 156 mı çok dengeli olmayan bazı şehirlerarası yollarda 110-120 km civarı sürerken çok daha yüksek hızlarda geçip giden passatların içindekiler yolun emniyetsizliğini mi hissetmiyorlar yoksa passata güvenip o yolda zorlama mı gidiyorlar?tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim..yazdıklarım yanlış anlaşılmasın, alfamı çok seviyorum..

O yolda değil Passat, Şahin'le de Alfa'dan hızlı giderler :P Millet arabaya değil kendine güvenip, abuk subuk gidiyo :)
« Son Düzenleme: 17 Mart 2007, 20:22:35 Gönderen: n/a »

GoogleTagged