Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa 164 Kerkinme Sorunu  (Okunma sayısı 1978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vahit

• Membro
Alfa 164 Kerkinme Sorunu
« : 31 Mayıs 2016, 10:58:47 »
Merhaba
Kısa bir süredir foruma üyeyim. Paylaşımım henüz olmamasına rağmen forumu dikkatle takip ediyorum.

Sonunda 94 Model 2.0 Ts 164 sahibi oldum.
Yolda 2800 - 3000 devirde yol alırken zaman zaman çok kısa aralıklarla gaz keserek kerkiniyor. Debriyaja basıp biraz gaz verince düzelip bir süre sonra tekrar yapıyor. Aklıma yakıt filitresi geldi ama daha önce yaşayan, konu hakkında tecrübesi olan arkadaşlar var mıdır?
Bujilerden de kaynaklanabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Alfa Romeo 164 2.0 Twin Spark

milano 75

• Membro
Ynt: Alfa 164 Kerkinme Sorunu
« #1 : 31 Mayıs 2016, 16:43:37 »
Merhaba
Kısa bir süredir foruma üyeyim. Paylaşımım henüz olmamasına rağmen forumu dikkatle takip ediyorum.

Sonunda 94 Model 2.0 Ts 164 sahibi oldum.
Yolda 2800 - 3000 devirde yol alırken zaman zaman çok kısa aralıklarla gaz keserek kerkiniyor. Debriyaja basıp biraz gaz verince düzelip bir süre sonra tekrar yapıyor. Aklıma yakıt filitresi geldi ama daha önce yaşayan, konu hakkında tecrübesi olan arkadaşlar var mıdır?
Bujilerden de kaynaklanabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
lpg demi benzindemi yapıyor,lpg varsa.aynı sıkıntı bende var bu ara ,aynı motor araç,yanlız lpg de yapıyor.ilk suçlu ateşleme deniyor ben komple distribütör kapakları,kablolar falan kontrol edip temizledim,bujilerim daha 5000 de,kablolarda bazı kaçaklar var ama zaten vardı düzelmedi,sabitte yapmıyor,kalkışlarda yapıyor daha çok.akünü kontrol et,debimetreden olabilir bi ayarına baktır,haa birde krank sensörünü kontrol et,benimki gevşekti,sıktım gene yapıyor ayrı konu  :duvar: :duvar:
delilikten muzdarip değilim,her anının tadını çıkarıyorum

milano 75

• Membro
« #2 : 31 Mayıs 2016, 16:45:36 »
ben 2 tane tevzi makarası siparişi verdim,bugün yarın gelir,ondanda yapabilirmiş,söküp kontrol et.distribütör kapakların sıkı tutuyormu,tırnagı açılmış olabilir.kısacası ateşlemeyi herhangi değişime gitmeden önce ucu ucuna kontrol et.

admin

• Amministratore
« #3 : 31 Mayıs 2016, 16:48:58 »
94 modellerde tevzi makarası yoktur.
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

vahit

• Membro
« #4 : 31 Mayıs 2016, 18:00:35 »
lpg demi benzindemi yapıyor,lpg varsa.aynı sıkıntı bende var bu ara ,aynı motor araç,yanlız lpg de yapıyor.ilk suçlu ateşleme deniyor ben komple distribütör kapakları,kablolar falan kontrol edip temizledim,bujilerim daha 5000 de,kablolarda bazı kaçaklar var ama zaten vardı düzelmedi,sabitte yapmıyor,kalkışlarda yapıyor daha çok.akünü kontrol et,debimetreden olabilir bi ayarına baktır,haa birde krank sensörünü kontrol et,benimki gevşekti,sıktım gene yapıyor ayrı konu  :duvar: :duvar:

Araçta lpg yok. aküyü ölçtürdüm normal dedi ama pekte güvenemedim tekrar ölçüm yaptıracağım. Önerilerinizi de dikkate alacağım.
Teşekkürler

milano 75

• Membro
« #5 : 31 Mayıs 2016, 21:17:14 »
94 modellerde tevzi makarası yoktur.
2. versiyon ts ,ben ona dikkat etmedim hiç  :)

milano 75

• Membro
« #6 : 31 Mayıs 2016, 21:48:58 »
aklıma geldikçe yazıyorum tecrübe ettiğim bazı şeyleri,debimetreye takılan soketi bi kontrol edin,tırnaklarda gevşeklik varsa ince tornavidayla düzeltin balata spreyiyle temizleyin,

tunerviper

• Membro
« #7 : 31 Mayıs 2016, 23:45:13 »
o devirlerde fakire kaldığı için de kesiklik yapabilir. Yakıt hattı ve debimetreyi de kontrol etmek gerekir.
Turbo Twin Spark

Alper

• Membro
« #8 : 01 Haziran 2016, 00:48:25 »
Benim 164 de arada yapıyordu aynı şeyi ki tüm herşey değişmişti motor üzerinde.  Sonra akünün kutup başlarının az biraz gevşek olduğunu farkettik.  Onu iyice sıkınca bir daha yapmamıştı. 
Sizde debriyaja basıp topluyorsa ateşleme gibi gözüküyor. 
Yalnız nasıl özlemişim 164 ü anlatamam şu mesajı yazarken farkettim.
164 aşkım depreşti valla.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2016, 00:56:07 Gönderen: Alper »

shadoness

• Membro
« #9 : 01 Haziran 2016, 09:53:45 »
Ben açık hava filtresi taktığımda yapmıştı. Eğer spor filtreniz varsa veya fitre boru yardımı ile uzaklaştırılmışsa da yapıyor olabilir.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

admin

• Amministratore
« #10 : 01 Haziran 2016, 10:45:10 »
Debimetrenin üstünde yer alan kare kutu var. Çok tavsiye edilmemekle birlikte o kutunun kapağını çok zorlamadan, zarar vermeden açtırıp veya kendiniz açıp, içinde yer alan yeşil tablayı az benzinle ıslatılmış temiz bir bez ile dikkatlice silebilirsiniz.
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

vahit

• Membro
« #11 : 01 Haziran 2016, 15:04:23 »
Benim 164 de arada yapıyordu aynı şeyi ki tüm herşey değişmişti motor üzerinde.  Sonra akünün kutup başlarının az biraz gevşek olduğunu farkettik.  Onu iyice sıkınca bir daha yapmamıştı. 
Sizde debriyaja basıp topluyorsa ateşleme gibi gözüküyor. 
Yalnız nasıl özlemişim 164 ü anlatamam şu mesajı yazarken farkettim.
164 aşkım depreşti valla.

Akünün kutup başı gevşekti temizlettirip sıkıştırmıştım. Ondan sonrada yapmaya devam etti. Büyük ihtimalle debimetreden kaynaklı diye düşünüyorum ama önce bujilere bi baktırmam lazım. Sizin 164 tüplü müydü bu arada. İncelemiştim forumda çok az yaktığından bahsetmştiniz. Bir de 164 de kullandığınız lastik ebadı nedir. Konforda azalma olmuş muydu?

vahit

• Membro
« #12 : 01 Haziran 2016, 15:06:57 »
Ben açık hava filtresi taktığımda yapmıştı. Eğer spor filtreniz varsa veya fitre boru yardımı ile uzaklaştırılmışsa da yapıyor olabilir.

Hava filtresi orjinal. Açık hava filtresinin performansa katkısı nasıl olmuştu sizin aracınızda.

shadoness

• Membro
« #13 : 01 Haziran 2016, 16:33:25 »
Ben 2 farklı açık hava filtresi denedim 2sinde de performansa katkısı hissedilecek düzeyde değil. Hava filtresinin sıcak hava çekmemesi lazım çekmesin diye boru ile uzattım bu seferde sizinki gibi teklemeler oldu. Tek artısı hoş ve tok ses.  O da kişiye göre değişir

Lenovo Z2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

milano 75

• Membro
« #14 : 01 Haziran 2016, 16:59:00 »
aynı sorunu yaşıyorum bir haftadır,ama sadece lpg de.daha önce ara ara yapıyordu,orasını burasını kurcalarken düzelmişti.eski arabanın pis tarafı bu,pc ye bağlıyamıyosunuz,nokta atışı yapamıyosunuz.orasını burasını kurcalarken sorun belki düzeliyor ama ne yaptığınızda düzeldiğini bilmiyorsunuz ki bir daha başınıza gelirse aynı yere baksanız.

Alper

• Membro
« #15 : 01 Haziran 2016, 18:14:11 »

Akünün kutup başı gevşekti temizlettirip sıkıştırmıştım. Ondan sonrada yapmaya devam etti. Büyük ihtimalle debimetreden kaynaklı diye düşünüyorum ama önce bujilere bi baktırmam lazım. Sizin 164 tüplü müydü bu arada. İncelemiştim forumda çok az yaktığından bahsetmştiniz. Bir de 164 de kullandığınız lastik ebadı nedir. Konforda azalma olmuş muydu?
Bence Buji ve Buji kablolarını kontrol edin. Hatta bobini de bi kontrol edin sonuçta 20 yaşını geçmiş araç Bobin artık görevini yerine getirmeyebilir.
Debimetre kurcalanmadığı sürece çokta bozulacak bişey değil 164 de ama tabii eski sahibi ne yaptı bilinmez.
Benim 164 ciddi az yakıyordu.
Ben sadece ilk aldığım ay gazda kullanmıştım ve resmen dizel araç gibi yakıyordu. Özellikle de lpg ucuzken 6 litre yaktığını falan hesaplamıştım şehir dışında. Sonrasında sürekli benzin de kullandım ve İstanbul içi köprü trafiği falan 8 litre en fazla 9 litre yakıyordu.

Lastik olarak 225 45 17 kullandım ben ki Orj 15 195 65 15 ebatı dehşet konforlu.
17 tabii biraz konfor kaybı yaşatıyor ama çokta fark etmedi açıkçası.

vahit

• Membro
« #16 : 03 Haziran 2016, 23:22:24 »
Merhabalar
Bu gün aracı elektrikçiye götürdüm. Genel bir kontrol yaptırdım. Silecekler de olması gereken hızda çalışmıyordu ve şüphelendiğim gibi problem elektrikten kaynaklanıyormuş. Temassızlık yapan ana kablo yenilendi ve silecekler normale döndü hatta farlar bile daha iyi aydınlatmaya başladı. Kerkinme sorunu da düzeldi. Yani araç kısa kısa elektrik kesiyormuş.
Tüm tavsiyeleriniz için teşekkürler.

milano 75

• Membro
« #17 : 04 Haziran 2016, 00:52:07 »
Merhabalar
Bu gün aracı elektrikçiye götürdüm. Genel bir kontrol yaptırdım. Silecekler de olması gereken hızda çalışmıyordu ve şüphelendiğim gibi problem elektrikten kaynaklanıyormuş. Temassızlık yapan ana kablo yenilendi ve silecekler normale döndü hatta farlar bile daha iyi aydınlatmaya başladı. Kerkinme sorunu da düzeldi. Yani araç kısa kısa elektrik kesiyormuş.
Tüm tavsiyeleriniz için teşekkürler.
ana kablo derken,tespit gözle mi oldu.şase kablosumu artı kablomu.ben 1 haftadır uğraşıyorum çözemedim hala.tam düzeldi yapmıycak dediğimde yine yapıyor ama benzinde yok,yapmıyor.

vahit

• Membro
« #18 : 07 Haziran 2016, 22:55:56 »
ana kablo derken,tespit gözle mi oldu.şase kablosumu artı kablomu.ben 1 haftadır uğraşıyorum çözemedim hala.tam düzeldi yapmıycak dediğimde yine yapıyor ama benzinde yok,yapmıyor.

Şase sağlamdı. zaten şase kablosunu gözle kontrol edebilirsin. Benim temassızlık döşeme altındaydı. Benim aracımda tüp yok. Zaten teypde kesinti yapıyordu ondan şüphelenip elektrik tesisatını kontrol ettirdim. ama senin araç sadece tüpte yapıyorsa problem başka olabilir.
Umarım kısa sürede çözebilirsin. Benim uykularım kaçıyordu. :clover:

milano 75

• Membro
« #19 : 08 Haziran 2016, 00:28:10 »
Şase sağlamdı. zaten şase kablosunu gözle kontrol edebilirsin. Benim temassızlık döşeme altındaydı. Benim aracımda tüp yok. Zaten teypde kesinti yapıyordu ondan şüphelenip elektrik tesisatını kontrol ettirdim. ama senin araç sadece tüpte yapıyorsa problem başka olabilir.
Umarım kısa sürede çözebilirsin. Benim uykularım kaçıyordu. :clover:
tüpte yapıyordu ,dün iki defa benzindede yaptı  :duvar: kablo kokpit altına kadar sağlam gidiyor,sonrası için sigorta kutusunun oradan başlamak lazım dağıtmaya sanırım.çoook uzun iş,kafayı yedirir cinsten.

vahit

• Membro
« #20 : 08 Haziran 2016, 00:37:40 »
tüpte yapıyordu ,dün iki defa benzindede yaptı  :duvar: kablo kokpit altına kadar sağlam gidiyor,sonrası için sigorta kutusunun oradan başlamak lazım dağıtmaya sanırım.çoook uzun iş,kafayı yedirir cinsten.

Farlarda zayıflık var mı? Yada iç aydınlatmada zayıflık veya kendi kendine yanıyor mu? Benim araçta vardı bu sorunlar. Eğer elektriksel bir problemse bunlardan bazılarını yapması lazım. Eğer bu gibi problemler yoksa elektrik tesisatından kaynaklanmıyordur. Bunlar benim zaman zaman yaşadığım problemler.

milano 75

• Membro
« #21 : 08 Haziran 2016, 02:05:15 »
Farlarda zayıflık var mı? Yada iç aydınlatmada zayıflık veya kendi kendine yanıyor mu? Benim araçta vardı bu sorunlar. Eğer elektriksel bir problemse bunlardan bazılarını yapması lazım. Eğer bu gibi problemler yoksa elektrik tesisatından kaynaklanmıyordur. Bunlar benim zaman zaman yaşadığım problemler.
yok o tarz problemler.sadece bu kerkinme var.bu hafta bi debimetre ve ateşleme elmanlarını ölçtürem bostancıya geçebilirsem.silecekler ilk kademede ağır ama bu hep böyleydi.ana kablo temazsızlığı dediğiniz sigorta tablasına giriştemi,tam olarak nerde bi bağlantı var temazsızlığı yapıcak.ben yinede kontrol edeyim oraları

vahit

• Membro
« #22 : 08 Haziran 2016, 12:55:15 »
yok o tarz problemler.sadece bu kerkinme var.bu hafta bi debimetre ve ateşleme elmanlarını ölçtürem bostancıya geçebilirsem.silecekler ilk kademede ağır ama bu hep böyleydi.ana kablo temazsızlığı dediğiniz sigorta tablasına giriştemi,tam olarak nerde bi bağlantı var temazsızlığı yapıcak.ben yinede kontrol edeyim oraları

sigorta kutusuna girişte idi temassızlık. ama eğer başka belirti yoksa sadece kerkinme ise bence elektrikten değil.
Umarım en kısa sürede çözersiniz.

GoogleTagged