Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: bende yakalandım bu hastalığa :) 159 1.9 jtdm q-tronic  (Okunma sayısı 20997 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekerem

• Membro
selam arkadaşlar,
uzun yıllardır hayalden öteye gidemeyen 159 merakımı eşimin bilinçaltına yıllardır işleyerek bir gün alacağımı biliyordum. Ama dozajı fazla kaçırdım galiba 1 gün eşim bana satılık 159 ilanı atıp sahibiyle konuşup pazarlık bile yaptığını söyleyince benimle dalga geçiyor zannettim. Velhasıl çok şükür aldık. Fakat ne alfa ruhunun insanı esir almasından ne alfistilikten bihaber yaşıyormuşum. 159 alırken nelere dikkat edilir hiç bir bilgimiz olmadan sadece kaporta ve motor durumuna göre dist. modelini aldık Arabamızı aldıktan sonra bişeyler olmaya başladı. yatağa yatıyorum gözümün önüne alfa romeo 159'un silüeti geliyor. sabah kalkıp kahvalti yapıyorum işim olmadığı halde binmek istiyorum. Üstelik Sadece bende değil eşim akşam otururken kalkıp arabayla tur atmaya başladı :-) alfa romeo 159 ile sormak istediğim o kadar çok şey vardı ki bu siteyi keşfettim. ve çok şanslıyım ki maslakta bosch expertizdeyken oradan bi ustanın tavsiyesiyle bahattin ustayla tanıştım. Alfa yı hiç bilmeyen sanayicilere mecbur kalmadım.aracımızı alalı nerdeyse 1 sene olmasına rağmen yeni yazıyorum.  Aslında ilk bindiğimde o inanılmaz heyecanım motorun gürültüsüyle biraz sekteye uğramıştı. ve şimdiye kadar hep benzinli araç kullandığım için titreşim ve ses üzmüştü. triger setini değiştirip şanzıman yağı değişimi vs.bakımları yaptırıp  lastikleri kaliteli michelin alınca konfor ve ses inanılmaz değişti. Daha da bi bağlandım sanki. Ben ve eşim öğretmeniz çevremizdeki öğretmen arkadaşlarımızın da eleştirileri sırasıyla gelmeye başladı tabi. Çok yakar dediler  aydır hesaplıyoruz 1.6 otomatik tüplü kia ceratosu olan arkadaşım benden çok yakıyor:) 1.4 tsi yada 1.4 tfsi motorlu arabaları olan arkadaşlarım dahi benden çok yakıyor. Parçası pahalıdır diyolar. İlk arabam 2002 passattı. onun parçalarının fiyatını düşününce bana 159 bedava gibi geldi. audi ile karşılaştırınca zaten bedava biniyorum.
Çok yazdım ama sormak istediğim şeylerde var. Sorularıma cevap bulmak içi forumda saatler harcıyorum ama beceriksizliğimden sanırım net cevaplar bulamıyorum.
1-Ben alfamızın orjinal kalmasını istiyorum  egr ve dpf iptali kafamı kurcalıyor. çünkü hep shellden aldığım halde 6 ayda egryi 2 kere temizletmek zorunda kaldım. sanki motorun içinde mangal kömürü yakıyorum o kadar kötüydü.acaba iptal etsek yakıt durumu ne kadar değişir? ve özellikle siyah duman olurmu?
2- Cam filmi yaptırmak istiyorum derecesi düşük kaliteli bir filmi nerede yaptırabilirim?
3- Ti jantlar çok harika görünüyor. ama 16 jantın konforunuda bozmak istemiyorum. acaba 16 inch Ti jant taksam görüntü açısından hiç bir anlamı olmazmı ?
4- özellikle eşim için ön park sensorununde olmasını istiyorum. çakma birşey olmadan orjinal sensörler sonradan takılabiliyormu?
5- Farlar malesef halojen. Apaçilik yapmadan kurallar dahilinde xenon yada led far uygulaması yapan varmı? yada osram night breaker tarzı halojen kullanan varmı yeterli olurmu?
6- Bizim arac Rüzgar sesini biraz fazla alıyor? ki 159 tanıtımlarında hep yalıtımını övüyorlar. acaba bizde yanlış olan nedir? yalıtım için neler yapabilirim? (fitil değimi veya farklı bir uygulama).
Çok soru sordum şimdiden okuduğunuz için ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Arabamız emsallerine göre çok temiz sayılmaz ama illaki onu çok temiz bir hale getirmek ve korumak istiyorum. inşallah başarılı olabilirim.
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

akıllı

• Membro
Öncelikle hoşgeldiniz ve kazasız belasız kullanın inşallah, sonrasında geçmiş olsun zor hastalığa yakalanmışsınız.

sorularla ilgili olarak kendi adıma hiç bir fikrim yok  :)) :)) :)) Çünkü İstanbul'da değilim, yer tavsiye edemem, iptal işleri bana göre değil, jant vs zevk işi, rüzgar sesi sol dikiz aynası tarafından yüksek hızlarda hissediliyor bende, çözüme bakmadım henüz.

Bu arada aracın resimlerini de bekleriz.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2017, 21:14:23 Gönderen: akıllı »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

ekerem

• Membro

Egr nin shellden başka yerden yakıt alınmadığı halde 6 ayda geldiği hal :(
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

francobaresi

• Membro

selam arkadaşlar,
uzun yıllardır hayalden öteye gidemeyen 159 merakımı eşimin bilinçaltına yıllardır işleyerek bir gün alacağımı biliyordum. Ama dozajı fazla kaçırdım galiba 1 gün eşim bana satılık 159 ilanı atıp sahibiyle konuşup pazarlık bile yaptığını söyleyince benimle dalga geçiyor zannettim. Velhasıl çok şükür aldık. Fakat ne alfa ruhunun insanı esir almasından ne alfistilikten bihaber yaşıyormuşum. 159 alırken nelere dikkat edilir hiç bir bilgimiz olmadan sadece kaporta ve motor durumuna göre dist. modelini aldık Arabamızı aldıktan sonra bişeyler olmaya başladı. yatağa yatıyorum gözümün önüne alfa romeo 159'un silüeti geliyor. sabah kalkıp kahvalti yapıyorum işim olmadığı halde binmek istiyorum. Üstelik Sadece bende değil eşim akşam otururken kalkıp arabayla tur atmaya başladı :-) alfa romeo 159 ile sormak istediğim o kadar çok şey vardı ki bu siteyi keşfettim. ve çok şanslıyım ki maslakta bosch expertizdeyken oradan bi ustanın tavsiyesiyle bahattin ustayla tanıştım. Alfa yı hiç bilmeyen sanayicilere mecbur kalmadım.aracımızı alalı nerdeyse 1 sene olmasına rağmen yeni yazıyorum.  Aslında ilk bindiğimde o inanılmaz heyecanım motorun gürültüsüyle biraz sekteye uğramıştı. ve şimdiye kadar hep benzinli araç kullandığım için titreşim ve ses üzmüştü. triger setini değiştirip şanzıman yağı değişimi vs.bakımları yaptırıp  lastikleri kaliteli michelin alınca konfor ve ses inanılmaz değişti. Daha da bi bağlandım sanki. Ben ve eşim öğretmeniz çevremizdeki öğretmen arkadaşlarımızın da eleştirileri sırasıyla gelmeye başladı tabi. Çok yakar dediler  aydır hesaplıyoruz 1.6 otomatik tüplü kia ceratosu olan arkadaşım benden çok yakıyor:) 1.4 tsi yada 1.4 tfsi motorlu arabaları olan arkadaşlarım dahi benden çok yakıyor. Parçası pahalıdır diyolar. İlk arabam 2002 passattı. onun parçalarının fiyatını düşününce bana 159 bedava gibi geldi. audi ile karşılaştırınca zaten bedava biniyorum.
Çok yazdım ama sormak istediğim şeylerde var. Sorularıma cevap bulmak içi forumda saatler harcıyorum ama beceriksizliğimden sanırım net cevaplar bulamıyorum.
1-Ben alfamızın orjinal kalmasını istiyorum  egr ve dpf iptali kafamı kurcalıyor. çünkü hep shellden aldığım halde 6 ayda egryi 2 kere temizletmek zorunda kaldım. sanki motorun içinde mangal kömürü yakıyorum o kadar kötüydü.acaba iptal etsek yakıt durumu ne kadar değişir? ve özellikle siyah duman olurmu?
2- Cam filmi yaptırmak istiyorum derecesi düşük kaliteli bir filmi nerede yaptırabilirim?
3- Ti jantlar çok harika görünüyor. ama 16 jantın konforunuda bozmak istemiyorum. acaba 16 inch Ti jant taksam görüntü açısından hiç bir anlamı olmazmı ?
4- özellikle eşim için ön park sensorununde olmasını istiyorum. çakma birşey olmadan orjinal sensörler sonradan takılabiliyormu?
5- Farlar malesef halojen. Apaçilik yapmadan kurallar dahilinde xenon yada led far uygulaması yapan varmı? yada osram night breaker tarzı halojen kullanan varmı yeterli olurmu?
6- Bizim arac Rüzgar sesini biraz fazla alıyor? ki 159 tanıtımlarında hep yalıtımını övüyorlar. acaba bizde yanlış olan nedir? yalıtım için neler yapabilirim? (fitil değimi veya farklı bir uygulama).
Çok soru sordum şimdiden okuduğunuz için ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Arabamız emsallerine göre çok temiz sayılmaz ama illaki onu çok temiz bir hale getirmek ve korumak istiyorum. inşallah başarılı olabilirim.

Gule gule kullanin 159unuzu.
1- egr ve dpf iptal olursa yakitta buyuk degisimler olmaz ama daha rahat ilerleyen bir araciniz olur, siyah duman atabilir cunku siyah dumani dpf kesiyor, yazilim yaptirip siyah duman olayini minimize ederseni sikinti yasamazsiniz.
2-llumar ya da 3m cam filmi uygulatirsaniz kalite acisindan sorun yasamazsiniz ayrica acik tonlarida mevcut.
3-aman diyim 18 ti jantlar bile ufak duruyor.
4-takiliyor sanirim emin degilim.
5- ilker kemali aratin forumda ve google da. Size cok memnun kalacaginiz xenon farda iscilik ve kaliteyi saglayacaktir.
6- ses yalitimi yapan yerler mevcut, kendinizde yapabilirsiniz mesela kapi dosemelerinin altina yalitim malzemesi koymak vs. Gibi

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Cuore sportivo

ekerem

• Membro
Cevaplar icin cok tesekkur ederim. Bu ideal yazilim icin onerebileceginiz biryer varmi bu isi daha oncede baska 159larda yapan
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

eozil

• Membro
Konfor istiyorsanız büyük jantlardan uzak durmanızı tavsiye ederim, bir çok 159 da bulunan 17 konforludur isterseniz 16dan 17 ye geçebilirsiniz. Xenon konusuna gelirsek, ben kendi aracıma uyguladım 7 sene oldu 2. takım xenona geçtim 2 sene önce, aracımda birçok donanım olmasına rağmen Bi-Xenon yoktu ve farlar mercek olduğu için bende serviste xenon far taktırdım 5 sene sorunsuzca kullandım balastlardan 1 i bozulunca takım olarak değiştirdim ve yine sıkıntısız kullanıyorum tavsiye ederim. Mavi renklere geçmediğiniz sürece kimsede anlayamaz çünkü mercek farlarınız var :) ilk taktırdığım 4300K idi mükemmeldi ve orjinal xenon rengidir, 2.si 6000K buda iyi güzel ama asla bir 4300k değil.... Uzunları yakınca kalkmaması dışında bir fark yok :) böyle 159 aşıkları görünce benimde içim kıpır kıpır ediyor  8)
2016 Giulietta 1.6 tct (2017-...)
2014 Giulietta 1.4 tct (2014-2017)
2010 159 1.9 (2010-...)
2007 159 1.9 (2007-2011)

ArinFırat

• Membro
Cevaplar icin cok tesekkur ederim. Bu ideal yazilim icin onerebileceginiz biryer varmi bu isi daha oncede baska 159larda yapan

Dpf ve egr iptalini kesin yapın, hem aracınız boğularak gitmekten kurtulur hemde olası dpf tıkanıklığından dolayı yolda kalıp mağdur olmazsınız.siyah dumanı sadece gaza aşırı yüklendiğiniz ilk an 1 2 saniye atar ve durur.
Cam filmi en incesinden(1 numara) yaptırın.
18 Tİ bile jantın şekli gereği küçük duruyor.16 ti jant yok diye biliyorum.
Yazılım yaptım fakat memnun kalmadım, 15 gün sonra iptal ettim. çünkü herkes yakıt tüketimini 1 lt falan düşürür diye tecrübelerini paylaşırken benim yakıt ort yaklaşık 2 lt arttı.(otomatik viteslerde düşürüyor olabilir, çünkü benimki manuel)
Ekstra olarak orta konsolu piano black yapabilirsiniz, iç görüntüye premium hava katıyor.(tabi bu zevk meselesi) fikir vermesi açısından 159umun konusunda görseller mevcut)
Yakıt olarak, lafa söze dedikoduya kulağınızı tıkayın, örneklerinizde haklısınız çünkü yakıt tüketim ve masrafım önceki 1.6 lpg li 156 m ile aynı hatta biraz daha düşük.
Son olarak madem yenge hanım size böyle bir kıyak yapmış, sizede yenge hanıma bir giulietta almak düşer :) iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ekerem

• Membro
Tesekkur ederim yarin hemen dpf egr iptalini arastirmaya başlıyorum. Istanbul icin tecrubeniz bilginiz varsa cok memnun olurum
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

ekerem

• Membro
Ayrica guiletta da cok aklimizdaydi tek arac düşünüyorduk ama 159un önüne gecemedi :D
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

m_serhat

• Ziyaretçi
Ayrica guiletta da cok aklimizdaydi tek arac düşünüyorduk ama 159un önüne gecemedi :D
Merhaba bence 159 dan inip giuliettaya binmeyin. Ben 2014 giulietta aracimi sattim 2008 model 159 aldim. Giulietta da 159 kadar konfor ve alfalik yok. Giuliettalar biraz daha ekonomik ve masrafsiz araclar. Ama bir 159 degiller :)

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Erkay KAHYA

• Membro
selam arkadaşlar,
...

Öncelikle aracınızı iyi günlerde kullanın.
Sizin gibi aracını seven kişileri görmek ne güzel.  :yukari-ok:

Madem İstanbul'dasınız 18 ya da 19 jantı olan, egr dpf iptali yaptıran arkadaşlarla görüşüp uygun zamanda onların araçlarını canlı canlı görerek sorularınızı kendiniz değerlendirin.
Bunları tavsiye olarak düşünebilirsiniz.
17, 18 çakma ti bence görünüm olarak iyi durmuyor. Uygun fiyatlı çözüm için replika 18 inç 8c ler iyi görünüyor.
Bence 159 dizel için yazılım ve dpf iptali yapılması iyi oluyor. Dumansız çözümleri de mevcut.
Çekiş artıyor, yakıtta bariz azalıyor. (manuel/otm.) Test ve denemelerini bizzat yaptım.
Farları arkadaşlarında dediği gibi bu işlerle uğraşan kişiler var. Onlara gönderip iyi sonuçlar alabilirsiniz.
Cam filmi uygulamasını sizin lokasyonunuza göre bilemiyorum.
Ses yalıtımı için kapı içlerine, kapı aynaları arkalarına yalıtım malzemesi uygulandıktan sonra rüzgar sesinde bariz azalma oluyor. Bu uygulamaları yapan yerlerde mevcut. Hatta araç tabanı vs. gibi yerlere de yalıtım uygulatırsanız sonuçlar çok daha iyi oluyor. Yalnız kapı, bagaj, sunroof fitilleriniz iyi durumda ise. Fitilleriniz eski ise işlemlere onlardan başlayın.
Öne takılacak orj. park sensörleri fiyat olarak yüksek gelebilir.
Uydurma park sensörü yaptırmanızı tavsiye etmem. Bir komşumun aracında var. Çamur vs. olduğunda kendi kendine ötüyor diyordu. Kaldı ki ön tampon en çabuk kirlenen yerlerin başında gelir.
Bu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.
İyi günler.

murat

• Amministratore
Hoşgeldiniz, aracınızın resimlerini paylaşırsanız daha fazla estetik tavsiye alırsınız emin olun  :clover:
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

ekerem

• Membro
fitilleri kısa zamanda değiştiricem. fark olacağına inanıyorum. Arabamızın resimlerini de yüklicem ama eşim ön tamponu ağlatmış sağa sola sürtmekten. böyle paylaşmaya utanıyorum :D müsait bir zamanımda boyatıp hemen eklicem.
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

ekerem

• Membro
Öğleden sonra boş kalınca 159umu güzelce yıkayıp cilalayayım dedım. ama çok amatör olarak yapıyorum forumda özellikle başka alfistilerin araçlarında kullandığı temizlik malzemelerini takip edip ince detaylı temizlikleri yapmaya çalışıcam.
En sevdiğim açı :)

iş bitincede şöyle keyifli keyifli güzel bir manzaraya karşı çay keyfi :)
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

Ali Jea

• Membro
Aracınız hayırlı olsun keyifli sürüşler. Eşinizde bir alfa aşığı olmuş bunun tadını çıkartın. Benimki deli gibi kıskanıyor 😊 neredeyse araba mı ben mi diye seçim yaptıracak diye korkuyorum 😊

Telefonumdan gönderildi.

BuğraE

• Membro
Hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın.

Acaba araç Beykoz Çamlıbahçe'de mi?

ekerem

• Membro
Hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın.

Acaba araç Beykoz Çamlıbahçe'de mi?
evet sizde beykozdamısınız?
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

ekerem

• Membro
2 yere cam filmi için danıştım. ikiside kapıların sökülüp yapılacağını işlemin 6 saate yakın süreceğini soylediler. sizinkilerde böylemi oldu acaba? kapı döşemelerinin sökülmesi ses için kötü nirşey değilmi?
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

ekerem

• Membro
Aracınız hayırlı olsun keyifli sürüşler. Eşinizde bir alfa aşığı olmuş bunun tadını çıkartın. Benimki deli gibi kıskanıyor 😊 neredeyse araba mı ben mi diye seçim yaptıracak diye korkuyorum 😊

Telefonumdan gönderildi.
bizde de aynı durum başladı bana kızınca hemen satılıga çıkartıyor :)
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

francobaresi

• Membro
2 yere cam filmi için danıştım. ikiside kapıların sökülüp yapılacağını işlemin 6 saate yakın süreceğini soylediler. sizinkilerde böylemi oldu acaba? kapı döşemelerinin sökülmesi ses için kötü nirşey değilmi?
Fitilleri sokerler, kapilarin sokulmesini dogru anladiginizdan emin misiniz?

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Cuore sportivo

ekerem

• Membro
Bende tam bilmiyorum ama 1 tanesi dosemeyi sokmekten bahsetti 6 saat dedi cam filmi icin biraz abartili geldi
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

wolkanku

• Membro
Bostancı söğüt oto cam, selamımı söyleyin, max 2 saatte sağı solu sökmeden teslim
'98 Honda Civic
'06 Alfa Romeo 156 1.6 TS
'07 Seat Leon
'99 Audi TT
'06 Alfa Romeo 159 1.9 Jtdm
'11 Opel İnsignia
'06 Alfa Romeo Brera 2.2 JTS
'11 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtdm SP2
08' Alfa Romeo 159 Jtdm Distinctive+

ekerem

• Membro
Bostancı söğüt oto cam, selamımı söyleyin, max 2 saatte sağı solu sökmeden teslim
Teşekkürler :yukari-ok:
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

ekerem

• Membro
Selam arkadaşlar birsey danisacaktim yarına randevu aldim egr dpf iotal edip dr ecudan soft bi yazilim yaptiricam ozellikle alt devirlerdeki bayginligin gitmesi icin. Sormak istediğim bazi yorumlarda manifold temizliginden de bahsedilmiş. bu bahsedilen egzos manifoldu mu yoksa emme manifoldu mu?  Bunlar icin ekstra bi islem yapmak gerekirmi? Arac ilk hali gibi cigerleri temiz olsun uzun yıllar bineyim istiyorum farkli temizletmem gereken parcalari varmı?
Şimdiden teşekkürler
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

TRSemih

• Membro
Boğaz kelebeği ve emme manifoldunu da temizletirseniz, egr iptali sonrası sürekli temiz kalır. Manifoldu ve kelebeği kurumlayan lanet olası egr çünkü :)
A4 B8 '09 2.0 TFSI QUATTRO (2022-...)
Giulietta '15 1.6 JTDM (2021)
159 '06 1.9 JTDM (2016-2021)
156 '05 1.6 TS (2012-19)
156 '98 2.0 TS (2014-15)

GoogleTagged